Slobodna Dalmacija: 15. 11. 2002.
FRED ECKHARD, GLASNOGOVORNIK GLAVNOG TAJNIKA UN-a, GOVORI O SKOROM POSJETU KOFIJA ANNANA HRVATSKOJ
Pomirenje među etničkim skupinama
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda i prošlogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za mir Kofi Annan u nedjelju počinje turneju po zemljama europskog jugoistoka. Svoj posjet regiji počet će boravkom u Sarajevu, a zatim će posjetiti Beograd i Zagreb, gdje će se susresti s najvišim dužnosnicima SR Jugoslavije i Hrvatske. O porukama s kojima Annan dolazi razgovarali smo s Fredom Eckhardom, glasnogovornikom glavnog tajnika UN-a, koji će također doputovati u regiju.
S kojim očekivanjima i s kojim porukama dolazite u Sarajevo, Beograd i Zagreb? Što biste izdvojili kao najznačajnije u posjetu ovoj regiji?
- Želimo posjetiti područje Balkana u vrijeme kada se svojem završetku približava naša misija u Bosni i Hercegovini. Dolaskom želimo pozdraviti napredak koji je postignut, ne samo u Bosni i Hercegovini nego i u Hrvatskoj i SR Jugoslaviji. To je način da kažemo: palčevi gore za dobar posao koji je napravljen posljednjih godina, hvala svim kolegama u UN-u koji su radili u regiji na izgradnji institucija. Želimo prenijeti poruku kako treba nastaviti s dobrim poslom, jer taj posao još uvijek nije gotov.
Što će biti teme susreta s dužnosnicima u Zagrebu?
- Naravno, neki od tih sastanka bit će povjerljive naravi, pa ne mogu ulaziti u neke opsežnije detalje. Uglavnom, mogu reći da će to biti pitanja regije, kao i daljnje izgradnje institucija i demokratizacije. Naglasit ćemo važnost jačanja vladavine prava i potrebe pomirenja među različitim etničkim skupinama.
Hoće li na dnevnom redu biti i zatvaranje pitanja Prevlake?
- Vjerujem da će i o tome biti riječi. Nadamo se da su Hrvatska i SR Jugoslavija blizu međusobnog dogovora i da to dvije države mogu same riješiti, odnosno da mogu uskladiti sve završne detalje u ovoj finalnoj fazi. Mi ćemo najvjerojatnije o tome razgovarati i s hrvatskim i jugoslavenskim dužnosnicima i želimo od njih čuti da je to posao koji samo što nije završen.
Spomenuli ste da ćete govoriti o potrebi vladavine prava i pravne države. U tom smislu, koliko će tijekom razgovora u regiji biti zastupljena tema Haaškoga suda?
- Tijekom razgovora u Bosni i Hercegovini, SR Jugoslaviji i Hrvatskoj, to bi pitanje moglo biti posatavljeno. Naša glavna briga u ovome trenutku je vezana uz dvojicu lidera bosanskih Srba - Radovana Karadžića na političkoj razini i Ratka Mladića na vojnoj razini. Mi uistinu želimo da njih dvojica budu izvedeni pred lice pravde. Shvaćamo da to nije u potpunosti u rukama vlasti u Bosni i Hercegovini, jer i međunarodne snage stacionirane u BiH također nose dio odgovornosti. No, osjećamo da, ako Karadžić i Mladić budu uhvaćeni, možemo početi sa zatvaranjem poglavlja strašnoga rata na području bivše Jugoslavije.
Hrvatska također ima problema s Haaškim sudom zbog slučaja optužnice protiv generala Janka Bobetka. O tome je nedavno pred Vijećem sigurnosti UN-a govorila i glavna tužiteljica Carla del Ponte?
- Poznat nam je taj slučaj. Ne mogu reći hoće li glavni tajnik Kofi Annan govoriti o tom slučaju tijekom boravka u Hrvatskoj. Moramo vidjeti kako će se stvari razvijati.