Vjesnik: 15. 11. 2002.

Račan krenuo u ofenzivu

SANJA KAPETANIĆ

Zašto je premijer Račan odlučio predati optužnicu protiv generala Bobetka Županijskom sudu u Zagrebu, prije nego što je Žalbeno vijeće u Haagu donijelo odluku o dvama hrvatskim podnescima? Na to pitanje novinari u četvrtak nisu dobili jasan odgovor.

No slijed događaja i ono malo informacija koje su, s obje strane, ipak procurile o kontaktima Vlade s obitelji Bobetko dopušta da se s priličnom sigurnošću pretpostavi odgovor koji u Banskim dvorima nitko ne želi izgovoriti. Pritom je posebno važna Račanova tvrdnja da Vlada u slučaju eventualnih novih optužnica neće tolerirati neke nove »berače kestenja«.

Račan je očito od samog početka namjeravao optužnicu pustiti u proceduru. No vjerojatno je zaključio da mora pričekati dok ne »sazrije vrijeme« kada ga puštanje optužnice u proceduru neće stajati masovnih uličnih protesta. A oni bi se sigurno dogodili da je to učinio potkraj rujna, odmah nakon što je optužnica stigla iz Haaga. Istodobno se očito računalo da Bobetko, zbog narušena zdravlja, ipak neće biti izručen.

To je odmah rečeno i generalu Bobetku, pa je on i pristao na takvu »igru« (najmanje dva puta). No ubrzo se oko Bobetka čvrsto zatvorio krug onih koji su ga uvjerili da se Račan neće držati dogovora. Priča se tako zakomplicirala, a s vremenom je postalo očitim da su u Banskim dvorima uvrijeđeni, a kasnije i bijesni zbog takva omalovažavanja svakog dogovora i obećanja Vlade.

No vrijeme je, očito, bilo na Račanovoj strani. Promijenilo se raspoloženje nacije, isprva iznimno nesklono bilo kakvu obliku suradnje s Haagom u vezi s Bobetkovom optužnicom. Sve više se počelo razmišljati o cijeni takva postupka, pogotovo ako Bobetko zbog bolesti svejedno ne bi bio izručen. S druge strane, politika iz Bobetkova okruženja uporno je nastavila izazivati Račanovo strpljenje posredovanjem »berača kestenja«.

No kada se potkraj prošlog tjedna pokazalo (vjerojatno ispitivanjem javnog mnijenja) da se vatra stišala do podnošljive mjere za Vladu, Račan je odlučio krenuti u ofenzivu.

Da je pritom imao argumente koji se teško odbijaju, svjedoči to da su se »berači kestenja« povukli s Tuškanca odmah nakon razgovora Račana i Hebranga te da je čak i Ljubo Ćesić Rojs sljedećeg jutra novinare počeo uvjeravati da Bobetko mora u bolnicu.

Posljednji mali inat iz tih krugova Račan je doživio kada je, unatoč najmanje šest telefonskih razgovora premijera s članovima obitelji Bobetko, generalov odlazak u bolnicu, suprotno dogovoru, prebačen sa srijede na večer na četvrtak ujutro. No Račan je preko toga prešao relativno mirno, jer je postigao željeni cilj, a moć državnog sustava ekspresno je pokazao poslavši optužnicu na Županijski sud.