Slobodna Dalmacija: 15. 11. 2002.

Zadnji čin "drame Bobetko"?

Vuk ĐURIČIĆ

Iako to ne mora biti i presudno za konačni rasplet slučaja Bobetko, ipak se može reći da je pristajanjem na odlazak u bolnicu ostarjeli i po svemu sudeći ozbiljno bolesni general kojemu je, što je često isticao, "Hrvatska uvijek na srcu", napokon donio i jednu razumnu i ispravnu odluku. Bez obzira na to tko je donio odluku o hospitalizaciji, on ili raznorazni mu emisari koji ga okružuju i koji su proteklih dana i tjedana pregovarali(??) s Vladom, činjenica je da nakon Bobetkova odlaska u bolnicu Račanov kabinet "lakše diše", ali vjerojatno samo privremeno. Nova im situacija, doduše, donekle širi manevarski prostor koji je, ponajprije njihovom zaslugom, bio posve zatvoren.

Zašto su general Bobetko i društvo mu pristali na hospitalizaciju, što to znači za konačni rasplet slučaja, daljnju suradnju Hrvatske s Haagom, njezin međunarodni položaj i je li Bobetkovim odlaskom u bolnicu počeo zadnji čin drame koja već duže ozbiljno trese Hrvatsku? Da je Hrvatska politički stabilna i pravno uređena zemlja sa stabilnom i odgovornom vlašću, ali i opozicijom, odgovori na navedena pitanja bili bi jednostavni i posve jasni. Međutim, budući da nismo takva zemlja, teško je procjenjivati kakav će biti konačni rasplet u zadnjem činu "drame Bobetko"! Zbog čega? Nakon svega što se događalo, posve je jasno da je "režisera" puno i da su sve opcije još uvijek otvorene. Ali bez obzira na tu činjenicu, ipak se može reći da su neke stvari predvidive i posve jasne. Odnosno morale bi biti.

Nakon brojnih političko-pravnih vratolomija kojima je Vlada "kupovala" vrijeme, u čemu je donekle i uspjela, za konačni rasplet slučaja Bobetko ostaje nekoliko ključnih pitanja koja time, naravno, nisu riješena i na njih će se, bez obzira na sve, morati odgovoriti. Naime, nakon što se Ustavni sud očekivano proglasio nenadležnim za slučaj Bobetko, a haaški osumnjičenik admiral Davor Domazet Lošo, na iznenađenje mnogih, prihvatio razgovor s haaškim istražiteljima, a on po svemu sudeći ima što reći o događajima za koje se tereti Bobetka, posve je jasno da je za generala Bobetka jedini spas, možda samo privremeno, bio odlazak u bolnicu.

Kako je novonastalu situaciju razumjela Vlada i koji su njezini mogući potezi? Davanjem garancije da mu u bolnici neće biti uručena optužnica Vlada je opet napravila gaf koji zasigurno neće biti dobro primljen u Haagu i vjerojatno će dodatno pogoršati ionako već ozbiljno poljuljanu međunarodnu poziciju Hrvatske. Naime, svakom pravnom laiku je jasno da Vlada ne može davati takve garancije jer time izvršna vlast preuzima ulogu za to nadležnog suda, što je u demokratskim zemljama nezamislivo. Ako Vlada i dalje bude glumila sudbenu vlast i "čuvala" optužnicu protiv Bobetkla, bez obzira na premijerovu najavu da će ona biti uručena nadležnom županijskom sudu, to naravno neće pomoći raspletu slučaja. Naprotiv, to bi moglo dodatno zakomplicirati naše odnose s Haagom, odnosno međunarodnom zajednicom, i od još veće izolacije jedino nas može spasiti zdravstveno stanje generala Bobetka. Ali jedino pod pretpostavkom da to prihvati i Haag, odnosno da generala pregledaju i liječnici Tribunala. A to će se, ako general Bobetko poživi, vjerojatno i dogoditi.