Vjesnik: 16. 11. 2002.

Račanova nova strategija

Znakovita je Račanova napomena da je u slučaju Bobetko »osobno odlučio podmetnuti leđa« te da je zbog toga »spreman snositi odgovornost« / A ako je spreman osobno snositi odgovornost, osobne su i zasluge, ako potez urodi uspjehom / Učestalo pojavljivanje premijera Račana bez ostalih članova Vlade pred kamerama ali i sve češći istupi njegove supruge Dijane Pleštine ukazuju da je Račan odlučio do kraja mandata mnogo jače naglasiti svoju lidersku poziciju

SANJA KAPETANIĆ

Premijer Račan je u četvrtak decidirano ustvrdio da Vlada neće tolerirati nova okupljanja »skupljača kestenja« u vezi s eventualnim novim optužnicama. Organizatorima »skupljanja kestenja« svoju je odlučnost Račan priopćio još i ranije, u razgovoru s Andrijom Hrebrangom, nakon čega su se »kestenjari« žurno povukli s Tuškanca. Prema tvrdnjama iz dobro obaviještenih krugova Račan je Hebrangu rekao da će, ako se »kestenjari« sami ne povuku, poslati specijalce. Očito, bio je dovoljno uvjerljiv. U petak je Račanova izjava dobila dodatnu težinu kada je javnosti priopćeno da je Haag od Vlade zatražio pomoć u organizaciji razgovora s još dvije osobe u statusu osumnjičenika. Iako u Vladi decidirano odbijaju reći išta više od toga, još u četvrtak navečer moglo se u kuloarima čuti da je Haag zainteresiran za generale Ivana Koradea i Mladena Markača.

No, prijetnja intervencijom specijalne policije - ako se sami ne povuku oni koji tvrde da će oružjem spriječiti uručivanje optužnice - nije jedini potez koji je u tom slučaju bio novost vezana za postupke i javne istupe Račana odnosno članova Vlade. Već desetak dana nakon stizanja Bobetkove optužnice postalo je jasno da Račan i Granić, glavni Vladin operativac u suradnji s Haagom, nisu na istim valnim dužinama, a krug osoba koje je u Banskim dvorima Račan upoznavao sa svojim namjerama drastično je sužen. U Vladi takve informacije uporno dematiraju. No, činjenica je da se u četvrtak pred novinarima, nakon što je Bobetko otišao u bolnicu, Račan nije pojavio u pratnji Granića, što donedavno bio čvrst običaj.

Prema informacijama iz oba tabora, Račan je u posljednje vrijeme na sebe preuzeo i odlučujuće kontakte s obitelji Bobetko. U srijedu je, tvrdi se u dobro obaviještenim krugovima, s članovima obitelji Bobetko telefonski kontaktirao najmanje pet ili šest puta. Što se, pak, tiče jamsta da Bobetku neće biti u bolnici uručena optužnica, jasno je da ga Račan nije ni mogao dati u ime Vlade. No, čini se da je čak i za samu namjeru da napiše jamstvo znao vrlo uzak krug ljudi, među kojima nije bilo mnogo onih koji se Haagom bave »po službenoj dužnosti«. Znakovita je i Račanova napomena da je tim potezom »osobno odlučio podmetnuti leđa« te da je zbog toga »spreman snositi odgovornost«. A ako je spreman osobno snositi odgovornost, osobne su i zasluge, ako potez urodi uspjehom.

I prema nekim drugim znakovima - na primjer, učestalom pojavljivanju Račana bez ostalih članova Vlade pred kamerama ali i sve češćim istupima njegove supruge Dijane Pleštine - sve je očitije da je Račan odlučio do kraja mandata mnogo jače nagasiti svoju lidersku poziciju. Bit će vrlo zanimljivo vidjeti kako će na to reagirati njegovi koalicijski partneri, prije svega Tomčić. Pogotovo ako se tako unutar koalicije postavi i cijeli Račanov SDP.

Još će zanimljivije biti kako će Račan na toj isturenoj poziciji izdržati sve nalete problema koji ga neminovno očekuju. Naime, priča o haaškim, ali i domaćim optužnicama nije ni izbliza okončana. Dapače. Za očekivati je da će Haag, nakon što je Bobetko otišao u bolnicu još žešće inzistirati da u Scheveningen dođe barem jedan visokopozicionirani Hrvat, a Račan je jasno rekao da mu na pamet ne pada prekinuti suradnju s Haaškim sudom. Jednako rezolutno obećao je i ozbiljne istrage, dakle i suđenja, za ratne zločine pred hrvatskim sudovima, a neke su od njih, saznajemo, daleko odmakle. Neke od njih bi, pak, ako se provedu do kraja, mogle dotaći i krupne »političke ribe« a ne samo vojne ili policijske časnike. To je očito bila i namjera haaških istražitelja kada su Hrvatskoj prepustili hrpu dokumenata vezanih za »slučaj Paulin dvor« u kojem je najinteresantnije pitanje odgovornosti za skrivanje tijela ubijenih, najprije u Čepinu, a potom za njihovu selidbu u Liku.

S približavanjem izbora Račan će se, ako ustraje na naglašavanju liderstva, morati osobno žešće suočiti i s gospodarskim problemima, odnosno neminovinim štrajkovima i protestima, koje će njegovi politički protivnici sigurno podupirati, da ne kažemo organizirati. Do sada je ulogu Račanova gromobrana na tom terenu odrađivao Linić. No, ako želi dokazati da je »pravi« lider, morat će zagristi i u tu jabuku. A pri tome nagaziti na žulj i ponekog koalicijskog partnera, ponajprije HSS-a. Ta stranka, naime, sve naglašenije u javnosti pokazuje da ju ne zanima samo poljoprivreda nego da rješenja traži odnosno nudi i za ostale gospodarske probleme, prije svega privatizaciju.