Novi list: 19. 11. 2002.
BLOKIRANI ULAZI U ŽELJEZARU, RADNICI TRAŽE ISPLATU TRIJU PLAĆA I NASTAVAK PROIZVODNJE
Tisuću radnika zauzelo Željezaru Sisak
Padne li Željezara, pao je cijeli Sisak, poruka je što se nebrojeno puta čula od početka ovog najnovijeg radničkog bunta u Sisku. Više vjere nemamo ni u koga, kazao je Ivica Kenda, povjerenik Hrvatskog sindikata metalaca
SISAK – Koordinacija za obranu opstojnosti Željezare Sisak i očuvanje radnih mjesta koju su osnovale podružnice Hrvatskog sindikata metalaca i Sindikata metalaca Hrvatske, od jučer ujutro preuzela je Upravnu zgradu Željezare Sisak kao i tvorničke pogone zahtijevajući isplatu punih plaća za kolovoz, rujan i listopad te nastavak proizvodnje. Kako je dogovoreno
na jučerašnjem prosvjednom skupu pred tvorničkom portom, gdje se okupilo oko tisuću radnika Željezare Sisak i Remonta Caprag, radnici će u tri smjene čuvati tvornicu i Upravnu zgradu u koju može ući jedino Ilija Marić, stečajni upravitelj i nekolicina njegovih suradnika.U tvornicu samo radnici održavanja
U krug tvornice pješice mogu ući jedino radnici koji su angažirani na održavanju pogona. Ukoliko, pak, pune plaće za oko dvije tisuće radnika Željezare i njena remontnog poduzeća ne budu isplaćene do 21. studenog – kako im je početkom mjeseca obećao Slavko Linić, potpredsjednik Vlade – Stožer će pokrenuti daljnje akcije.
– Ovo nije radikalna akcija, ovo je čuvanje Željezare. Čuvamo je od neistina, laži. Više vjere nemamo ni u koga, kazao je Ivica Kenda, povjerenik Hrvatskog sindikata metalaca dodajući kako će se Koordinacija, ukoliko plaće ne budu isplaćene u dogovorenom roku, sastati 21. studenog kako bi odlučili o daljnjim akcijama. »Ne želimo igrati otvorenih karata, jer nitko s nama otvoreno ne igra«, kazao je Kenda na upit kakve će akcije uslijediti ukoliko pune plaće ne budu isplaćene. I njegov kolega Mato Somić, povjerenik Sindikata metalaca tek poručuje kako je blokada tvornice i upravne zgrade »samo prvi stupanj akcija«. No, kako se neslužbeno moglo čuti, radnici željezare spremni su prekinuti dotok vode i plina, čime bi bio ugrožen rad ljevaonice koja je u vlasništvu talijanske tvrtke, pogona za obradu kisika, ali i Rafinerije Sisak.
Zvižduci za sindikalce
Glasnim zvižducima, svojim sindikalnim povjerenicima radnici su jasno pokazali kako su nezadovoljni »intenzitetom« akcija. Tim više, jer se od njih očekuje da se pred glavnom portom svakodnevno okupljaju u osam sati ujutro. »Karta od grada do tvornice stoji sedam kuna, a plaću nismo primili tri mjeseca«, komentirao je jedan od radnika. Drugi, pak, uz poruku – ne pitajte kako živimo, ni mi to ne znamo – dodaje kako su njegove tri plaće koje čeka »odavno pojedene, kao i minus što ga ima na računu«, a opomene za struju, vodu, telefon samo se gomilaju.
Padne li Željezara, pao je cijeli Sisak, poruka je što se nebrojeno puta čula od početka ovog najnovijeg radničkog bunta u Sisku. Zatvaranje dvije tisuće radnih mjesta u nekadašnjem metalurškom divu za sobom će na rub bijede povući još najmanje tri puta više Siščana. Nitko od lokalnih vlasti nije prisustvovao skupu.
Premijer obećao plaće
Obećanje o isplati plaća radnicima sisačke željezare bit će ispunjeno, treba raskinuti ugovor s ruskim strateškim partnerom, te u okviru daljnjeg stečaja pokušati doći do boljeg strateškog partnera, izjavio je jučer premijer Ivica Račan komentirajući posljednje događaje u Željezari.
Gabrijela GALIĆ