Slobodna Dalmacija: 20. 11. 2002.

MISIJA OESS-a PREDSTAVILA SVOJE REDOVITO IZVJEŠĆE

Pohvale inicijativama, kritike njihovoj provedbi

ZAGREB — Iako je primijećen napredak u ispunjavanju međunarodnih obveza, Misija OESS-a u svom redovitom polugodišnjem izvješću ipak zaključuje da Hrvatska mora učiniti dodatne napore na pitanjima povratka izbjeglica, reforme pravosuđa i vladavine prava, što bržeg usvajanja Ustavnog zakona o pravima manjina te na pitanju slobode medija.

Peter Semneby, voditelj Misije OESS-a u Hrvatskoj, ovoga četvrtka podnijet će izvješće pred Vijećem OESS-a u Beču i prije toga s njegovim je sadržajem upoznao hrvatsku javnost na konferenciji za novinare. Pohvalio je poboljšanu suradnju Misije OESS-a i hrvatske Vlade, naglasio kako su "donesene mnoge važne odluke" i ustvrdio kako je "opći trend pozitivan". Ipak je upozorio kako "sveukupna slika ostaje kontradiktorna".

"Napredak u smislu provedbe i dalje je spor. U mnogim je inicijativama došlo do zastoja, odnosno ostaju nedovršene", kazao je Semneby, dodavši kako Misija najveću zabrinutost izražava u vezi povratka izbjeglica.

Iako je olakšan povrat stambene imovine i pomoć u obnovi prvi put u značajnoj mjeri proširena na srpske korisnike, još uvijek nije ustanovljena organizacijska struktura kojom bi se osiguralo poštivanje zakonskih rokova. Moraju ih slijediti i odluke u vezi s povratom zemlje, poslovnog prostora i druge zauzete imovine.

"Održiv povratak izbjeglica morat će također uključiti pravne lijekove za bivše korisnike stanova u društvenome vlasništvu koji su imali stanarsko pravo", dodao je Semneby, podsjetivši kako su manjinska prava usko povezana s pitanjima povratka.

Zato je predstavljanje "u velikoj mjeri prihvatljivoga" Ustavnog zakona o pravima manjina u Saboru važan korak, ali OESS žali što on još uvijek nije usvojen zbog neslaganja u vezi modela manjinske zastupljenosti u Saboru.

OESS je zabrinut i zbog provedbe reforme u pravosuđu, jer su, prema Semnebyjevim riječima, "izazovi koji se odnose na provedbu programa reformi preveliki".

"Pojačana revizija ratnih zločina u velikoj je mjeri zasjenjena kontroverzama oko Haaškog suda, kao i problemima u suđenjima za ratne zločine pripadnicima Hrvatske vojske pred domaćim sudovima", veli Semneby, upozorivši kako bi Hrvatska trebala "odbaciti kolektivne optužnice i sporne procese za ratne zločine nedovoljno potkrijepljene činjenicama i posvetiti se procesuiranju ozbiljnih zločina".

Hrvatska, zaključuje Semneby, surađuje s Haaškim sudom, što je proteklih tjedana potvrđeno iz mnogih izvora.

"Izgledi za sljedeću godinu u vezi ovih pitanja relativno su ohrabrujući. Vlada je poduzela niz inicijativa koje bi se mogle pokazati značajnima, ako budu pravilno provedene. Međutim, napredak će zahtijevati jaču političku obvezu i snažno djelovanje od strane Vlade", kazao je na kraju Peter Semneby, upozorivši Vladu da joj u izbornoj godini druga politička pitanja ne bi smjela odvratiti pozornost od ovih problema.

T. KLAUŠKI