Vjesnik: 20. 11. 2002.
Domazet s istražiteljima o svojoj ulozi šefa vojnih obavještajaca u Medačkom džepu, Bljesku i Oluji
Punih sedam sati umirovljeni admiral Davor Domazet, u pratnji svojih odvjetnika, odgovarao je na pitanja dvojice istražitelja tužiteljstva i jednog predstavnika Međunarodnog kaznenog suda u Haagu/ Prvog dana ispitivanja, koje bi moglo trajati do četvrtka, pitanja su se odnosila prvo na Domazetovu vojničku karijeru kao načelnika Vojno-obavještajnog odjela Hrvatske vojske od 1992. do 1996. godine, a zatim
na odnos vojnih obavještajaca i zapovjednog sustava HV-a i na njegovu uloguZAGREB, 19. studenoga - Petnaestak minuta prije deset sati u utorak je umirovljeni admiral Davor Domazet ušao u prostore predstavništva Ujedinjenih naroda u Hrvatskoj. U tom dijelu Selske ulice u Zagrebu je i Ured Međunarodnoga kaznenog suda u Haagu. U pratnji dvojice branitelja, odvjetnika Branka i Aljoše Šerića, počeo je s iskazom pred dvojicom istražitelja haaškog tužiteljstva.
Kao što je poznato, pred istražiteljima se pojavio u statusu osumnjičenika. Postupak će, prema najavama, potrajati do četvrtka.
Uoči sastanka s istražiteljima, odvjetnik Branko Šerić rekao je da će Domazet dati iskaz o događajima od 1992. do 1996. u akcijama »Medački džep«, »Bljesak« i »Oluja« i ulozi koju je u njima odigrao kao tadašnji načelnik vojno-obavještajne službe.
Vidno iscrpljen, Domazet je napustio je Ured Haaškoga suda oko 17 sati. Punih sedam sati on je u pratnji svojih odvjetnika odgovarao na pitanja dvojice istražitelja tužiteljstva i jednog predstavnika Međunarodnog kaznenog suda u Haagu.
Pitanja su se odnosila ponajprije na njegovu vojničku karijeru kao načelnika Vojno-obavještajnog odjela Hrvatske vojske u razdoblju od 1992. do 1996. godine. Nakon podnevne pauze istražitelje je zanimalo u kakvom su odnosu bili s jedne strane vojni obavještajci, a sa druge komandni sustav Hrvatske vojske. Naravno, i kakva je uloga bila admirala Domazeta u svemu tome.
Razgovorima je svjedočio, kao predstavnik Vlade, Orsat Miljenić, šef Ureda za odnose s Haagom. Njegova prisutnosto bila je jedan od ključnih uvjeta za održavanje ispitivanja koje je postavio Domazetov branitelj odvjetnik Branko Šerić.
Na kraju iscrpljujućeg dana, bez prava da bilo što detaljnije govore o tijeku ispitivanja, i osumnjičenik Domazet i odvjetnik Branko Šerić iskazali su zadovoljstvo pravnom korektnošću s kojom su pitanja postavljena i admiralovi odgovori prihvaćeni kod ispitivača.
Procedura podrazumijeva da se u ovoj fazi točno utvrde okolnosti zbog kojih je Davor Domazet dobio status osumnjičenika. Prevedeno s precizno pravnog govora, to znači da se trebalo utvrditi u kojoj mjeri indicije na teret admirala odgovaraju stvarnim činjenicama. Na to je u javnoj izjavi odvjetnik Šerić ponudio mogući odgovor: »Admiral Domazet kao obavješta
jac nije sudjelovao u izdavanju naredbi i provedbi komandnog sustava u akcijama za koje su, neki njihovi nositelji, već ranije osumnjičeni za navodno počinjeni ratni zločin«. Time je prikazao ulogu svojeg branjenika kao svjedoka događajima u spomenutom razdoblju, a nikako mogućeg pojedinačnog optuženika za djela koja su po prirodi stvari mogle izvršiti samo osobe u trupi.Vlado Rajić
Miljenić kasnio 40 minuta na Domazetovo ispitivanje
Mirnom početku ispitivanja, čini se, prethodila je bura u Banskim dvorima - obećana prisutnost Orsata Miljenića i nije bila dokraja sigurna / Haaški istražitelji morali su se upoznati sa zaduženjima admirala Domazeta u sklopu obavještajne službe koju je vodio u HV-u / Stroga pravila postupanja istražitelja haaškog tužiteljstva
branila su i admiralu i njegovim odvjetnicima da bilo što kažu o sadržaju ispitivanjaZAGREB, 19. studenoga - Na mjesto sastanka u utorak sa svojim braniteljima, zagrebačkim odvjetnicima Brankom i Aljošom Šerićem, umirovljeni admiral Davor Domazet - Lošo došetao se u do ugla Ilice i Selske ceste. Bilo je otprilike 9.20 sati. U obližnjem lokalu popila se kava u nazočnosti velikog broja medijskih predstavnika. Nešto prije 10 sati, admiral Domazet uputio se ka sjedištu Haaškoga suda u Zagrebu, na Selskoj cesti
. Ispred zgrade, na Zidu bola, odvjetnici i Domazet zapalili su svijeće u spomen na 18. studenoga, dan kad je pao Vukovar.Potom su se bez posebne pratnje iz osiguranja sjedišta Ujedinjenih naroda u Zagrebu uputili do prostorija u kojima je, u statusu osumnjičenika, admiral Domazet počeo odgovarati na pitanja haaških istražitelja.
Čitavom prilično ležernom događaju prethodila je bura u Banskim dvorima. Vjesnik je uspio doznati da obećana nazočnost Orsata Miljenića na ispitivanju admirala Domazeta nije do kraja sigurna. Iako je Vlada obećala da će u skladu sa zahtjevima branitelja, ispitivanju prisustvovati i njen predstavnik, tog jutra, u utorak, to baš i nije bilo sigurno. Međutim, s četrdesetak minuta zakašnjenja, službeni Vladin automobil zaustavio se na ulaznoj rampi u sjedište UN-a. Orsat Miljenić priključio se postupku koji je već počeo, a prema onome što smo saznali, to zakašnjenje nije bitno utjecalo na tijek razgovora haaških istražitelja i osumnjičenog admirala.
Prva prilika da se nešto sazna o tijeku ispitivanja bila je tek poslije 13 sati. Tada je, naime, objavljena stanka za ručak koja je potrajala do 14.30 sati. Stroga pravila postupanja istražitelja haaškog tužiteljstva branila su i admiralu i njegovim odvjetnicima da bilo što kažu o sadržaju ispitivanja koje je u tijeku.
Prema šturim izjavama do kojih se moglo doći, Vjesnik je doznao da se razgovor vodi u atmosferi koja sasvim odgovara karakteru ispitivanja. Dakle, nema previše ni ljubaznosti niti susretljivosti, ali pitanja koja se upućuju osumnjičenom admiralu u granicama su poštivanja i njegove osobe i čina koji je svojedobno imao u tzv. inkriminiranom razdoblju.
Vlado Rajić