Slobodna Dalmacija: 22. 11. 2002.
J
AKE POLICIJSKE SNAGE NA NOVOM MOSTU U SISKU SPRIJEČILE DVIJE TISUĆA ŽELJEZARACA U POHODU NA ZAGREBSukobili se radnici i interventna policija
SISAK — Oko 2000 radnika sisačke Željezare i Remonta Caprag sukobilo se u četvrtak u nekoliko navrata s pripadnicima Interventne policije na sisačkom Novom mostu, a među radnicima je bilo desetak ozlijeđenih. U dosad najvećoj drami oko sisačke Željezare, radnike koji su iz kruga tvornice iza 12 sati krenuli prema Novom mostu i magistralnoj cesti Sisak — Zagreb, tek j
e na četvrtom punktu na mostu uspjela zaustaviti Interventna policija.Bunt radnika sisačke Željezare eskalirao je u četvrtak nakon što im, unatoč obećanjima potpredsjednika Vlade Slavka Linića od prije dva tjedna, nisu isplaćene dvije zaostale plaće. Radnici su, kako su i prije najavljivali, stoga krenuli prema Zagrebu, ali s namjerom da najprije blokiraju Novi most i spriječe promet na magistralnoj cesti.
Već na početku mosta radnici su se žestoko sukobili s pripadnicima Interventne policije. U stampedu koji je nastao pregažena je jedna žena, a Hitna služba je neprestano pružala pomoć potrebnima.
Od 13 sati Novi most je blokiran, a jedni nasuprot drugima i dalje su stajali radnici i pripadnici Interventne policije. U poslijepodnevnim satima u Sisak su pristigli ministar policije Šime Lučin te ministar rada i socijalne skrbi Davorko Vidović koji su se na početku mosta, a iza policijskog kordona, susreli s predstavnicima sindikata Željezare Ivicom Kendom te Matom Somićem. Ministri su bili ogorčeni zbog novonastale situacije, a ministar Vidović je kazao sindikatima da je istina kako nisu ispoštovani rokovi, ali da nije bilo potrebe postavljati ovakve ultimatume.
— Zar mislite da za muku ovih ljudi Vlada ne zna? Ili ćemo zajedno tražiti rješenja ili možemo svi sjediti na mostu — kazao je ministar dodajući kako se u Zagrebu upravo razgovara sa strateškim partnerom koji je pokazao interes za Željezaru.
Ministar Lučin kazao je, pak, kako ima informacije o incidentima na mostu, ali po njegovu saznanju, riječ je o jednoj ženskoj osobi koja je pregažena.
— Ako je bilo prekoračenja ovlasti, provest ćemo uobičajenu istragu i stegovne mjere — istaknuo je ministar te kazao da je u organizaciji prosvjeda bilo određenih nepravilnosti, odnosno da je kolona prosvjednika umjesto najavljenog odlaska u grad krenula prema Novom mostu.
— Provjerit ćemo tko je skrenuo kolonu i što se zapravo dogodilo. Znate kako to izgleda kada stvari izmaknu kontroli — kazao je ministar Lučin.
Nakon razgovora na mostu, kako se moglo doznati, situacija se hitno pokušava riješiti na sjednici u Gradskom poglavarstvu gdje su se na razgovorima okupili predstavnici sindikata, dva ministra te predstavnici lokalne vlasti, kao i stečajni upravitelj Ilija Marić. Zahtjev sindikata je da se dvije od tri zaostale plaće radnicima isplate najkasnije do petka u 13 sati. U međuvremenu, radnici su i dalje na mostu, a Siščani im donose hranu i sokove. Sisački gradonačelnik Dinko Pintarić obećao je da će Grad platiti troškove dječjeg vrtića i školske kuhinje djeci čija oba roditelja rade u Željezari.
Marijana CVRTILA
ILIJA MARIĆ POTPISAO JAMSTVA, PLAĆE U PETAK
SISAK — Stečajni upravitelj Ilija Marić na hitnom sastanku u Gradskom poglavarstvu dao je pismena jamstva za zaduživanje Željezare kod Fonda za privatizaciju na iznos od 24.2 milijuna kuna. To je iznos koji odgovara ukupnom iznosu triju zaostalih plaća radnicima Željezare i Remonta Caprag, a dvije plaće će, prema jamstvima stečajnog upravitelja, radnicima Željezare biti isplaćene do petka u 13 sati, dok će treć
u dobiti do kraja mjeseca.U vrijeme postizanja dogovora radnici su još uvijek bili na mostu.