Vjesnik: 26. 11. 2002.
Stranke na licitaciji
Tko ponudi bolje i jače argumente (čitaj: sigurnije pozicije!), može u nekoj bliskoj budućnosti »dobiti« HSS. A HDZ žarko želi upravo tu stranku - sa sigurnim i tradicionalnim biračkim tijelom - u postizbornoj koali
ciji stranaka centra i desnog centraANDREA LATINOVIĆ
HSS-ov šef Zlatko Tomčić konačno je, na svoje i na zadovoljstvo članova stranke, dobio »zeleno svjetlo« za buduću suradnju (čitaj: koaliranje) s drugim strankama. I to ne samo s onima s kojima je još u labavoj vezi nego, kako je to rečeno na sjednici Glavnog odbora stranke, »sa svim strankama koje uvažavaju program HSS-a i njihov zahtjev za traženjem nacionalnog konsenzusa o izlasku Hrvatske iz gospodarske i socijalne krize«.
To znači da HSS, kaže Tomčić, »neće robovati podjelama lijevo-desno u nekoj budućoj koalicijskoj suradnji«. I da je već sutra moguća neka nova suradnja, primjerice, s HDZ-om.
Ivo Sanader sigurno je sretan i zadovoljan nakon te odluke, jer je time zapravo počela javna licitacija HSS-a. Tko ponudi bolje i jače argumente (čitaj: sigurnije pozicije!), može u nekoj bliskoj budućnosti »dobiti« HSS. A HDZ žarko želi upravo tu stranku - sa sigurnim i tradicionalnim biračkim tijelom - u postizbornoj koaliciji stranaka centra i desnog centra.
To nije nikakva tajna.Oduvijek se za HSS vodila prava bitka među strankama. Račanov SDP ga je »vrbovao« odavno, znajući cijeniti njegovu vrijednost. Prije nekoliko je godina najveća idila vladala upravo između HSS-a i Jakovčićeva IDS-a, u već zaboravljenom »Novom Saboru "95«, da bi nakon nekoliko godina - kad su se kao šestorka zajedno uspeli na vlast - razišli i postali najogorčeniji protivnici.
HNS su, kao stabilnu stranku građanske opcije koja ipak »vuče« nalijevo, od prvog dana živcirala HSS-ova skretanja ulijevo i udesno. Istina, iako je Tomčić u svim javnim istupima kategorično govorio da je njegova stranka apsolutno odana koaliciji, ipak se između redaka uvijek moglo iščitati »ali«... Jednom je Tomčić čak pragmatično-politički rekao da je HSS sad u
ovom braku, ali da ni on nije vječan.HSLS se u svim tim međukoalicijskim odnosima izgubio negdje na putu, spotičući se u vlastite stranačke glibove, ali u budućnosti nije nemoguća neka suradnja s HSS-om. Uostalom, nisu li njihovi programi bliži negoli SDP-
ov i HSS-ov?!LS, kao najmanju stranku u koaliciji, uglavnom nitko ništa i ne pita, iako ne treba olako podcijeniti važnost Kramarićeve stranke. Ma koliko ona bila mala, nije ju loše imati uz sebe.
No, svakako je odluka HSS-ova središnjeg tijela »vodu na mlin« najviše donijela Sanaderovu HDZ-u. I njegovu konceptu stvaranja jake koalicije u kojoj će HDZ, dakako, imati stožerno mjesto oko kojeg će se vrtjeti ostale stranke. Ubrzano »čisteći« HDZ velikom lopatom od svih »ostataka« Pašalićevih sljedbenika, Sanader želi stvoriti jaku stranku koja će ujedinjavati nacionalne i demokršćanske elemente, stranku centra oko koje će se rotirati stranke sličnog usmjerenja, a HSS je jedna od takvih.
Ipak, povijest međusobnih stranačkih odnosa daje naslutiti da je riječ o još jednom Tomčićevu strateškom potezu kojim pokazuje Ivici Račanu i SDP-u svoju »žešću« stranu, a SDP-ov šef na to zapravo prešutno pristaje, jer ionako ima svoje adute u rukavu. Potpredsjednik SDP-a Mato Arlović u Splitu je pak izjavio da su odnosi SDP-a i HSS-a »izvrsni, što će se potvrditi kod izglasavanja proračuna«. Znači da se HSS, u dogovoru sa SDP-om, uspio izboriti za većinu svojih (velikih) potraživanja u proračunskom kolaču za iduću godinu...
A u tjednu iza nas u Hrvatskom su se saboru gotovo svi na nešto žalili. Ovaj put najviše zbog nacrta ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Pa su tako predstavnici manjina zborno uglas zapjevali kako im ni HDZ nije krojio takav zakon, te da ih Vlada pokušava prevariti. I zatražili su da se u predloženi zakon ugradi odredba prema kojoj bi pripadnici manjina svoje saborske zastupnike birali u posebnim izbornim jedinicama, a ne sa stranačkih lista, kako to predlaže Vlada.
Zakonom je nezadovoljan i predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac, tvrdeći da su posebne liste i barem pet zastupnika minimalan manjinski zahtjev. S druge strane, zakon oštro kritiziraju i pravaši, ironično poručujući da je predloženi zakon očito napravljen kako bi »Milorad Pupovac mogao ući u Sabor«...
Da ipak nije sve tako crno, pokazuju nam HSLS-ovci. Pa je tako brojno stranačko izaslanstvo otputovalo u prijateljski uzvratni posjet Kini, na poziv tamošnje Komunističke partije. Donedavni je HSLS-ovac, a sad šef Libre, Jozo Radoš cinično komentirao da ga baš zanima kako će Liberalna internacionala i ostale liberalne organizacije reagirati kad čuju da HSLS posjećuje - KP Kine. A zašto bi to bilo čudno? Pa nije li i prije tri godine bilo čudno kad je HSLS sklapao deal sa SDP-om, kao strankom nasljednicom nekadašnjih komunista?