Večernji list: 27. 11. 2002.

POD PRITISKOM MEĐUNARODNE ZAJEDNICE POVEĆAVAJU SE OVLASTI VIJEĆA MINISTARA BiH

Silajdžić kandidat za premijera

SARAJEVO: Dejan Jazvić

Istodobno s razgovorima o budućoj strukturi Vijeća ministara BiH traju i pregovori stranaka o stvaranju poslijeizbornih koalicija te upostavi izvršne vlasti na svim razinama. Iako ni jedan politički savez zasada nije osigurao većinu u državnom parlamentu, procjenjuje se da je najozbiljniji kandidat za premijera čelnik Stranke za BiH Haris Silajdžić. U pokušaju da Stranku za BiH privole na poslijeizbornu suradnju obje utjecajne grupacije, narodnjaci i socijaldemokrati, najavljuju kako su spremni Silajdžiću povjeriti mandat za sastav nove vlade BiH.

Prvi put nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma Bosna i Hercegovina imat će pravu vladu sa znatno većim ovlastima od onih koja su prije sedam godina povjerena Vijeću ministara BiH.

U Daytonu se najprije razmišljalo o stvaranju "labave" vlade sa samo tri ministarstva, a na kraju se postigla suglasnost o Vijeću ministara sa šest ministarstava i trojicom rotirajućih predsjedatelja. Međutim, problemi u izgradnji funakcionalne države u BiH uvjerili su utjecajne zapadne vlade i međunarodnog predstavnika u BiH Paddyja Ashdowna da je potrebno stvoriti novu, učinkovitiju i politički jaču državnu vladu.

Objašnjenje prema kojem sadašnja struktura Vijeća ministara BiH ne može odgovoriti svim međunarodnim i unutarnjim obvezama koje stoje pred državom potpuno su poduprle najutjecajnije stranke iz Federacije. Tako u svom koalicijskom sporazumu narodnjačke stranke, SDA i HDZ, ističu potrebu osnivanja državnih ministarstava obrane, unutarnjih poslova, financija i drugih područja koja su do sada bila u mjerodavnosti entiteta.

Evoluciju državne vlade, odnosno uspostavu novih ministarstava podupiru i članice donedavno vladajuće Alijanse za promjene, Stranka za BiH i SDP. Potpuno suprotne stavove zagovaraju stranke iz Republike Srpske. Iako priznaju da je dosadašnje Vijeće ministara, sa šest široko strukturiranih ministarstava, bilo neučinkovito, sve znatnije stranke iz RS protive se prijedlogu prema kojem bi u reformiranom Vijeću ministara, odnosno državnoj vladi, djelovala i ministarstva obrane, unutarnjih poslova i financija.

Svoje protivljenje takvom prijedlogu srpske stranke pravdaju Daytonskim ustavom, koji je obranu, unutarnje poslove i financije, povjerio entitetima, a ne državi. Uspostavom tih ministarstava na državnoj razini, upozoravaju srpski čelnici, krši se Daytonski ustav i provodi postupna unitarizacija Bosne i Hercegovine.

Jučer je istekao rok do kojeg su parlamentarne stranke Ashdownovu uredu trebale dostaviti primjedbe i sugestije na radni prijedlog novog zakona o Vijeću ministara BiH. Iako će određenih korekcija toga zakonskog prijedloga sigurno biti, malo tko vjeruje da će Ashdown odustati od planirana proširenja i jačanja državne vlade. U Sarajevu se procjenjuje kako će Ashdown posebno inzistirati na uspostavi ministarstava obrane i financija.