Vjesnik: 28. 11. 2002.

Zapeli pregovori o Prevlaci?

Tu informaciju nitko ne želi službeno potvrditi ni u Zagrebu, ni u Beogradu ni u Podgorici / Ima li izgleda da se sporazum usuglasi do kraja tjedna ili će se se čekati rezultati predsjedničkih izbora u Srbiji?

ZAGREB, 27. studenoga - Iz dobro obaviještenih neslužbenih izvora Vjesnik saznaje da su se pojavili problemi u pregovorima Hrvatske s Crnom Gorom i Srbijom o sporazumu o privremenom režimu za poluotok Prevlaku i morskoj granici s Jugoslavijom. U hrvatskim diplomatskim kuloarima može se čuti da je posljednjih nekoliko dana pregovaranje zapelo ponajprije zbog problema između Beograda i Podgorice.

Tu informaciju nitko ne želi službeno potvrditi ni u Zagrebu, ni u Beogradu, ni u Podgorici, no znakovito je kako svi naglašavaju da je 95 posto tog sporazuma već dogovoreno, ali svi izbjegavaju govoriti o pet posto neriješenih problema.

Nije nikakva tajna da je od velikih važnih pitanja otvoreno ostalo samo pitanje privremenog režima na moru (ribarenje, te kontrola ulaska i plovidbe zaljevom, Bokom kotorskom).

Da bi informacija o zastoju pregovora, koju službeno svi opovrgavaju, mogla biti točna, potvrđuju i molbe nekih diplomata s kojima smo razgovarali na objema stranama da se to pitanje ne napuhava jer će sporazum sigurno biti postignut do kraja tjedna.

Postizanje sporazuma između Hrvatske, te Crne Gore, odnosno Srbije preduvjet je da bi se 15. prosinca s Prevlake povukli UN-ovi promatrači. To je vrlo jasno 20. studenoga u Zagrebu rekao i glavni tajnik UN-a Kofi Annan. Nakon Annanova posjeta, u Banskim dvorima intenzivno se počeo pripremati velik medijski događaj na Prevlaci u povodu povlačenja UN-ove promatračke misije.

Očito je zaključeno da bi medijsko naglašavanje povratka Prevlake pod hrvatsku kontrolu koaliciji na vlasti moglo donijeti važne poene u godini koja prethodi izborima budući da bi to bila toliko željena potvrda tvrdnji Račanove vlade da joj je uspjelo iz temelja izmijeniti međunarodnu poziciju Hrvatske.

Hrvatska i Crna Gora trebale bi dogoriti privremeni režim nadzora nad tzv. plavom zonom, koja je bila dosad zabranjeni teritorij za sve osim za UN-ove promatrače, a obuhvaćala je sam poluotok Prevlaku. Pregovori dviju zemalja traju godinama, te su nakon teritorijalnih prijepora, koji su riješeni, prešli u sigurnosno-političku sferu.

Kako je za Vjesnik izjavio Veselin Garčević, pomoćnik crnogorskog ministra vanjskih poslova i član tamošnjeg pregovaračkog tima za pitanje Prevlake, dosad je riješeno oko 95 posto sporazuma koji će regulirati privremeni režim. »Usuglašen je najveći dio pitanja, a nadam se da ćemo do kraja ovog tjedna usuglasiti i cijeli sporazum«, rekao je Garčević, koji nije želio konkretizirati točke o kojima dvije strane još pregovaraju.

S njim se slaže i Nebojša Vučinić, šef crnogorske komisije za granice, koji naglašava da »nikakvih problema nema« te da »treba dobre volje da se postigne sporazum«.

No, Vučinić je otkrio još jedan mogući problem u pregovorima. Prema njemu, naime, Crna Gora smatra da bi budući turistički kompleks na Prevlaci trebao biti zajednička investicija Hrvatske i Crne Gore. Takav bi prijedlog danas u Hrvatskoj teško prošao.

Iz diplomatskih izvora u Beogradu saznajemo da službeni Beograd priznaje Podgorici pravo odlučujućeg utjecaja na pregovore o Prevlaci. No, saznaje se da prijepora ipak ima, i to ponajprije zbog navodne sklonosti crnogorskih vlasti da privremeni režim s vremenom postane stalni, što Beograd nije spreman olako prihvatiti. No, prema riječima Vjesnikova izvora u Beogradu, na tome utemeljen prijepor mogao bi nestati nakon što se održe izbori.

Ipak, u tom sklopu problem bi mogao biti i u prijedlogu da se u sporazumu o privremenom režimu ne definira crta razgraničenja na moru, kao što je još ljetos u intervjuu za Vjesnik rekao Vučinić. Takav bi prijedlog naime, vrlo teško prošao u vrijeme predizborne kampanje za predsjednika Srbije gdje se najveće šanse daju Vojislavu Koštunici, koji dosad nije podržavao takva rješenja. Predsjednički izbori bit će 8. prosinca.

Inače, njemu sklone političke grupacije ovih dana u Crnoj Gori ponovo glasno postavljaju zahtjev da se sporazum ne potpisuje dok se s njime ne slože stanovnici triju općina Boke kotorske. No u hrvatskim diplomatskim krugovima u Beogradu takve zahtjeve ocjenjuju »izletima ultrapatriota u politiku koje ne treba shvaćati pretjerano ozbiljno«.

Sanja Kapetanić, Dada Zečić