Večernji list: 29. 11. 2002.
NA PROLJEĆE NOVI SUMMIT ZEMALJA JUGOISTOČNE EUROPE
"Unija jugoistočne Europe" po uzoru na EU
SARAJEVO: Dejan Jazvić
Bosna i Hercegovina službeno je prihvatila inicijativu predsjednika Austrije, Italije i Grčke o održavanju posebne regionalne konferencije zemalja jugoistočne Europe u Sarajevu, vjerojatno sredinom ožujka iduće godine. Na konferenciji bi sudjelovli predsjednici Italije, Austrije i Grč
ke, Hrvatske, Jugoslavije, Makedonije, BiH i Albanije.- Planirano je da se na konferenciji razmatraju pitanja vezana za regionalne integracije i priključenje zemalja jugoistočne Europe Europskoj uniji - izjavio je glasnogovornik Predsjedništva BiH Boris Kujundžić.
Po svome opsegu sarajevska konferencija bila bi znatno manja od summita Pakta stabilnosti i mnogo više podsjeća na inicijativu nekoliko zastupnika frakcije CDU-CSU u njemačkom parlamentu, koji su prije više od godinu dana predložili stvaranje svojevrsne "unije jugoistočne Europe", koja bi funkcionirala na sličnim principima kao i Europska unija.
Prema ovom prijedlogu, koji je najviše reklamirao Karl Lamers, Hrvatska, BiH, SR Jugoslavija, Makedonija, Albanija te, eventualno, Rumunjska i Bugarska bile bi članice Unije jugoistočne Europe, a svojevrstan most takve unije s EU bile bi Mađarska, Italija, Austrija i Grčka. Takva bi asocijacija imala zajedničko predsjedništvo koje bi postupno radilo na stvaranju zajedničkog tržišta, jačanju gospodarske suradnje i sigurnosti regije.
Takva bi unija imala jedinstveno članstvo u Europskoj uniji, koja bi savjetodavno, vjerojatno i financijski, potpomogla njezinu uspostavu. Ni jedna zemlja ne bi bila prisiljena na članstvo u Uniji jugoistočne Europe, ali bi njihov ulazak u EU bio uvjetovan prethodnim članstvom u njoj. Vjeruje se da će to, kao i ekonomske mogućnosti koje pruža takva asocijacija, privući sve pozvane.
Potporu svojoj ideji ti zastupnici već neko vrijeme traže među članicama grupacije europskih narodnih stranaka. Jedan od predlagača Unije, Karl Lamers, u više je navrata istaknuo da tu ideju ne treba shvatiti pokušajem obnove Jugoslavije. Cilj je, kaže, omogućiti normalan ekonomski razvoj ovoga dijela Europe, koji je i uz goleme f
inancijske injekcije ostao vrlo nestabilnim i ekonomski nerazvijenim.