Vjesnik: 03. 12. 2002.
Hrvatska ima dva puta više generala nego što joj treba
Zagovaratelji Stipetićeva ostanka na čelu Glavnog stožera kažu da ga treba zadržati, jer nemamo ni približno iskusnog i sposobnog časnika za preuzimanje te dužnosti / Uz uvažavanje ugleda koji načelnik uživa među vojnicima, svima je jasno da alternativa i kandidata za obnašanje najodgovornijih dužnosti u Hrvatskoj vojsci - ima
ZAGREB, 2. prosinca - Posljednjih je desetak dana pozornost javnosti usmjerena na »slučaj generala zbora Petra Stipetića« i umirovljenje još desetak generala. Iako u mirovinu odlazi ukupno 41 časnik Hrvatske vojske, zanimanje medija reduciralo se ponajprije na sudbinu načelnika Glavnog stožera.
Ministrica obrane Željka Antunović je prije desetak dana, uz Stipetića, najavila da uvjete za mirovinu imaju i neki drugi visoki časnici HV-a, no lavinu priča o umirovljenju sadašnjeg načelnika Glavnog stožera i traženje Stipetićeva nasljednika nije bilo moguće zaustaviti. Ipak, priča nije tako jednostavna...
Uvjete za mirovinu ima 25 visokih časnika (12 generala i admirala) i još 16 nižih časnika (od zapovjednika desetine do pukovnika), pojasnila je ministrica Antunović. Njezina je najava, kao nekim automatizmom, otvorila niz pitanja. Ima li Hrvatska dovoljno generala i drugih visokih časnika koji bi mogli naslij
editi one koji odlaze u mirovinu i kakva je uopće dobna struktura časničkog kadra naše vojske, samo su neka od pitanja.U raspravama o Stipetićevu umirovljenju, dio analitičara otišao je i korak dalje. U iščekivanju pravnog tumačenja govorilo se, na primjer, da Stipetić treba ostati, iako je ispunio zakonske uvjete za mirovinu.
Zagovaratelji njegova ostanka na čelu Stožera kažu, primjerice, da Stipetića treba zadržati, jer on u potpunosti nadzire našu vojsku. Stipetić, dodaju, treba ostati jer danas, navodno, nemamo ni približno iskusnog i sposobnog časnika za preuzimanje te dužnosti.
Uz maksimalno uvažavanje ugleda koji načelnik doista uživa među vojnicima, svima je jasno da alternativa - pa i kandidata za obnašanje najodgovornijih dužnosti u Hrvatskoj vojsci - ima. Možda i previše, kako pokazuju Vjesnikovi podaci. A, oni su sljedeći.Hrvatska danas ima dva puta više generala i stožernih brigadira od željenog broja! Prije otprilike godinu dana to je potvrdilo i Ministarstvo obrane kada se, izrađujući model budućeg razvoja oružanih snaga prema standardima NATO-a, došlo do vrlo zanimljivih pokazatelja. Prema njima, generala i stožernih brigadira u HV-u danas je dvostruko više od stvarnih potreba; viših časnika je premalo, a nižih također previše.
Premda zapadni standardi propisuju upola manji broj, o nesrazmjeru želja i situacije u sustavu najbolje govori činjenica da na 1000 vojnika danas prosječno imamo 2,33 aktivna generala. S obzirom na trenutačnu veličinu oružanih snaga, lako je izračunati koliko generala i stožernih brigadira zapravo imamo. Svi znaju je taj broj godinama iznad 60!
On će se, navodno smanjiti tijekom preustroja, a prema objavljenim podacima, na početku 2006. u oružanim snagama ne bi trebalo biti više od dvadesetak generala i stožernih brigadira.
Jedanaest generala čeka rješenje za odlazak u mirovinu
Iz Ministarstva obrane je prije desetak dana najavljeno da do kraja ove godine uvjete za odlazak u mirovinu stječe četrdesetak generala i drugih časnika HV-a. Nakon dodatnog pravnog tumačenja, u MORH-u smatraju da je zakonski postupak sasvim jasan. U međuvremenu, predsjednik Republike Stjepan Mesić je, po izvještajima medija koji su prenijeli njegovu izjavu, demantirao vlastiti Ured, koji je navodno tražio očitovanje Ustavnog suda o »slučaju Stipetić«. Komentirajući najave mogućega generalova umirovljenja, predsjednik Mesić je rekao da »za tu odluku nije nadležan Ustavni sud, već nju u konačnici ja potpisujem«.
Dodao je da treba vidjeti postoje li zakonski uvjeti za Stipetićev ostanak na dužnosti načelnika. U međuvremenu, nagađa se o tome da, osim Stipetića, rješenja o umirovljenju čeka još 10 najviših časnika HV-a. Navodno je riječ o glavnom inspektoru HV-a Josipu Ignacu, Mesićevu savjetniku Imri Agotiću, veleposlaniku pri hrvatskoj misiji u NATO-u Antonu Tusu, pomoćniku načelnika za zrakoplovstvo Josipu Čuletiću, načelniku uprave G-4 u GS-u Dragutinu Šloparu, načelniku za obuku Rajku Rakiću, zapovjedniku Ratne škole Franji Feldiju, zapovjedniku Zbornog područja Ston Milivoju Petkoviću te o Vidu Stipetiću i Davorinu Kajiću, zapovjedniku Hrvatske ratne mornarice (HRM) i pomoćniku načelnika GS-a za HRM.
Vojni poziv za 4000 mladih
Preustroj Oružanih snaga zahtjevan je posao, jer se radi o dvosmjernom procesu. MORH, naime, mora istodobno i smanjivati sadašnji broj osoblja i početi proces pomlađivanja. Već iduće godine očekuje se prijem većeg broja mladih časnika u HV. Vidljivo je to iz sadržaja godišnjeg akcijskog plana za NATO za 2003. godinu. Osim što se u njemu precizno definiraju razne aktivnosti pr
ibližavanja NATO-u, godišnji program predviđa prijem 4000 novih časnika i vojnika u tom razdoblju. Popravljanje dobne strukture u vojsci godinama je zapostavljano, pa danas imamo vojnika »s desetljećem viška«.Mile Franičević