Slobodna Dalmacija: 09. 12. 2002.

SVE "VIJESTI" O TOME GDJE SE KRIJE HAAŠKI OPTUŽENIK POKAZALE SU SE LAŽNIMA

Sedam skrovišta generala Gotovine

Brojne "dimne bombe" koje su bacane na Gotovinu tijekom proteklih osamnaest mjeseci nisu uspjele iskusnog generala, ratnika i haaškog bjegunca istjerati iz skrovišta

ZAGREB — Od raspisivanja tjeralice za odbjeglim haaškim optuženikom, generalom Antom Gotovinom prošlo je skoro osamnaest mjeseci, a hrvatska policija još uvijek nije ni blizu njegovu uhićenju. Utišale su se i posljednje najave predsjednika Stjepana Mesića da je Gotovina u Zagrebu, kao što su propala dramatična upozorenja Ljube Ćesića Rojsa da Sfor sprema Gotovinino uhićenje u hotelu u Grahovu. Još uvijek nema baš nikakvih najava da bi Gotovina mogao biti uhićen, pa čak ni o tome da je u tijeku akcija za pronalaskom njegova skrovišta.

Čak ni Ured predsjednika Republike više ne želi nagađati o tome gdje se Gotovina skriva već godinu i pol dana, a da se o hrvatskoj policiji i pravosuđu i ne govori.

Time je broj mogućih skrovišta nekadašnjeg legionara, a sada tek generala u bijegu, zaustavljen na sedam. Počelo je s novinskim napisima da se Gotovina od haaških istražitelja i hrvatske policije skriva kod franjevaca u Hercegovini. Takva interpretacija dosta dugo provlačila se domaćom javnosti i demantirana je tek mnogo kasnije. Kako bilo, Gotovina nije pronađen.

Zatim je objavljena informacija da se Gotovina skriva u Kanadi, kod hrvatskih iseljenika u Norwallu. Taj podatak dugo je kolao političkim krugovima, čak se i Haag za njega ozbiljno zainteresirao.

Nakon nekog vremena, krenula je serija Gotovininih "ukazanja". Jednom je viđen u Kijevu, drugi put u okolici Zadra, što je čak iskoristio i njegov brat pa prkosno izjavio da Ante Gotovina slavi Uskrs u svojoj kući u Pakoštanima.

Nedavno je u hrvatskim medijima prenesen podatak iz srpskih medija o tome da se Gotovina skriva u franjevačkom samostanu na Visu, što su sami redovnici duhovito prokomentirali: "Da, Ante je ovdje, ali spava pa ga nećemo smetati".

Konačno, najintenzivnija medijska potraga za Gotovinom pokrenuta je prije mjesec dana kad su se udružili predsjednik Mesić i zastupnik Rojs. Prvi je ustvrdio kako ima saznanja da Gotovina nikad nije napustio Hrvatsku, jer bi ga u inozemstvu sigurno uhitili na temelju međunarodne tjeralice. Bivši ministar obrane Jozo Radoš potkrijepio je takvu teoriju tvrdnjom kako bi se Gotovina, s legionarskim iskustvom, najbolje sakrio u nekoj urbanijoj sredini, poput Zagreba.

Ljubo Ćesić Rojs bio je mnogo konkretniji. Nakon što je tjednik "Globus" objavio informaciju da se Gotovina skriva u hotelu kod Bosanskog Grahova, nenadano se ustao usred saborske sjednice i dramatično priopćio kako "upravo u ovom trenutku Interpol i Sfor izvode akciju uhićenja generala Gotovine u području Grahova". Treba li reći da Gotovina opet nije uhićen?

Ulje na vatru bacila je i nedavno objavljena knjiga Nenada Ivankovića "Račane i Mesiću, zašto tako?". U njoj je objavljena informacija kako je Goran Granić zamolio Gotovinine odvjetnike da se general preda Sforu u Bosni i Hercegovini kako hrvatska vlast ne bi za to snosila odgovornost. I da ne bi zbog toga u Hrvatskoj izbila pobuna.

U svakom slučaju, brojne "dimne bombe" koje su bacane na Gotovinu tijekom proteklih osamnaest mjeseci nisu uspjele iskusnog generala, ratnika i haaškog bjegunca istjerati iz njegova skrovišta. I kako vrijeme prolazi, za to je sve manje šanse.

T. KLAUŠKI