Večernji list: 13. 12. 2002.
JOŠ NIJE POZNATO IME NOVOG PREMIJERA BiH
Silajdžić ne želi ponovno biti gubit
nikSARAJEVO: Eldina Medunjanin
Lider Stranke za BiH Haris Silajdžić ne želi prihvatiti kandidaturu za mandatara bosanskohercegovačke vlade. Tom svojom definitivnom odlukom, na koju se čekalo nešto više od mjesec dana, Silajdžić je predlagateljima iz SDA napokon pružio šansu da razmišljaju o novom kandidatu, no i umanjio šanse za stvaranje šire vladajuće koalicije, u kojoj bi bila i njegova Stranka za BiH.
Razlozi neprihvaćanja tako odgovorne dužnosti, prema tvrdnjama Silajdžićevih stranačkih kolega, osobne su prirode. Spekulira se da Silajdžić nije spreman prihvatiti dužnost premijera na četverogodišnji mandat jer je svjestan goleme odgovornosti i problema s kojima će se u sljedećem razdoblju suočiti bosanskohercegovačka vlada. Uz započetu ekonomsku t
ranziciju, BiH u idućih nekoliko godina očekuju potpuna socijalna, pa i politička reforma.No, u političkim krugovima sve se češće govori o tomu da je međunarodna zajednica već odlučila poduprijeti kandidaturu hadezeovca Barišu Čolaka za mjesto premijera. Time se, navodno, pokušava osigurati potpuna kooperativnost HDZ-a u započetom procesu reformi i zauvijek staviti točka na višegodišnji sukob između te stranke i predstavnika međunarodne zajednice u BiH.
Vjeruje se da je spremnost međunarodne zajednice da premijersko mjesto povjeri Čolaku bila presudna za Silajdžićevu odluku o neprihvaćanju kandidature. Svjestan da međunarodna zajednica neće odustati od svojih planova, Silajdžić, nakon izgubljene utrke za bošnjačkog člana Predsjedništva, nije želio
ponovno prihvatiti ulogu gubitnika.Važnije od pitanja hoće li lider Stranke za BiH biti mandatar jest hoće li ta stranka prihvatiti poziv SDA za osnivanje šire vladajuće koalicije. Signali koje šalje ta stranka govore da će SDA i HDZ partnere u Federaciji BiH morati tražiti među nekoliko manjih stranaka. Stranka za BiH trenutačno nije voljna odustati od zahtjeva da u tijelima vlasti dobije jednak broj mjesta kao i SDA. No, iz SDA poručuju kako takve nerealne zahtjeve ne mogu prihvatiti.
Kako Silajdžićeva Stranka za BiH od svoga osnutka do danas nikada nije bila u oporbi, to u SDA-u ima i onih koji vjeruju kako će se i ovoga puta naći kompromisno rješenje s tom strankom. Takvo uvjerenje esdeaovci temelje i na činjenici da zahtjevi Stranke za BiH ne odgovaraju izbornim rezultatima pa da će stoga prevladati razum i biti prihvaćeno ono što joj je ponuđeno. Da su razmišljanja esdeaovaca utemeljena, govore i informacije iz Stranke za BiH, prema kojima je pitanje ulaska u vlast podijelilo članstvo te stranke. Navodno su glasniji oni koji koji su za ulazak u vlast prema modelu koji nudi SDA nego oni koji su se spremni pomiriti s prijelazom u oporbu.