Vjesnik: 07. 01. 2003.

Hrvatska tek treba dokazati svoje europsko usmjerenje

Hrvatska je diplomacija svjesna da ove godine, posebice za šestomjesečnog grčkog predsjedavanja EU-om, neće biti službenog odgovora na hrvatski zahtjev za punopravno članstvo u EU / Kako proces procjene traje u pravilu oko godinu dana, Bruxelles će pričekati hrvatske parlamentarne izbore, vidjeti kojim će smjerom ići nova vlada i tek onda odgovoriti na hrvatski zahtjev

ZAGREB, 6. siječnja - Europska unija neće ohrabrivati ali ni obeshrabrivati hrvatsku namjeru da krajem veljače uputi službeni zahtjev za punopravno članstvo u Europskoj uniji. Institucije EU-a, zajedno s ključnim zemljama članicama, pričekat će da bi se uvjerili hoće li Hrvatska potvrditi svoje europsko usmjerenje i ispuniti europske standarde na koje se obvezala. Ključna pitanja za pozitivnu ocjenu hrvatskog zahtjeva bit će suradnja s Haaškim sudom, povratak izbjeglica i njihove imovine, reforma pravosuđa i uvođenje temelja za funkcioniranje slobodnog tržišta, kazali su Vjesniku diplomatski izvori.

Hrvatska je krajem prošle godine prihvatila saborsku deklaraciju o približavanju EU, Vlada je donijela nacionalni program za EU, no zbog nastavka svađe unutar koalicije o privatizaciji, nervoze unutar Vlade o nastavku suradnje s Haaškim sudom i posljednjih izjava vezanih uz najavu dolaska američkog veleposlanika za ratne zločine Richarda Prospera, strani promatrači nisu sigurni hoće li koalicija imati snage za vidljiv reformski zahvat i neupitan europski smjer posljednje godine svog mandata.

Hrvatska je vlada najavila da će premijer Račan uskoro otputovati u službeni posjet na nekoliko ključnih europskih adresa kako bi ih uvjerio u ozbiljnost hrvatskih namjera, no uspjeh te misije u potpunosti će ovisiti o potezima kod kuće.

Hrvatska je diplomacija svjesna da ove godine, posebice za šestomjesečnog grčkog predsjedavanja EU-om, neće biti službenog odgovora na hrvatski zahtjev. »Timing« hrvatske aplikacije odgovara i Europskoj uniji. Kako proces procjene traje u pravilu oko godinu dana, Bruxelles će pričekati hrvatske parlamentarne izbore, vidjeti kojim će smjerom ići nova vlada i tek onda odgovoriti na hrvatski zahtjev.

Ritam približavanja Uniji ovisit će o ispunjavanju standarda u Hrvatskoj, a najvažnija će biti potvrda da proces demokratizacije ne može više ići unatrag - kazali su nam hrvatski diplomati. Iako službenih odgovora na hrvatski zahtjev neće biti, prva naznaka raspoloženja i ocjene europske ozbiljnosti doći će vrlo brzo - Europska komisija krajem ožujka objavljuje godišnje izvješće o napretku u Hrvatskoj.

Nakon nekoliko dana euforije zbog europskog zamaha s Markova trga, stiglo je i prvo upozorenje. Američki veleposlanik za pitanja ratnih zločina Prosper podsjetio je da SAD nije zadovoljan suradnjom Hrvatske s Haaškim sudom. Europska unija - iako je optužnica protiv Bobetka proslijeđena Županijskom sudu - i dalje smatra da je hrvatska vlada u višemjesečnom natezanju pokušala izbjeći svoje međunarodne obveze.

Na Markovu trgu pak tvrde da su svoje obveze ispunili. No, Hrvatskoj je također važno da što prije nađe rješenje za povrat imovine izbjeglica, odnosno formulu za povrat imovine korisnicima stanarskog prava. Za pokretanje takvog rješenja, navodno, u koaliciji nema dogovora, a vraćanju imovine protivi se HSS.

Uznemirenost u diplomatskim krugovima pojavila se i zbog koalicijske svađe u vezi sa Sunčanim Hvar. Prihvaćajući EU-standarde Hrvatska se mora s vremenom odreći državnog protekcionizma u ekonomiji i prihvatiti načelo slobodnog protoka roba, ljudi i kapitala, pa je svako spominjanje državne ekonomije iz redova vladajućih za EU zabrinjavajuć znak nerazumijevanja ili odbijanja temeljnih načela funkcioniranja EU-a.

Hrvatska će se u ovoj godini, procjenjuju diplomati, suočavati sa sve više sličnih izazova, poput onog s »aferom šećer« kad se vlast, zbog uvezenog pa preprodanog šećera, za koji je tvrdila da je hrvatski, posvađala s Europskom komisijom i tri članice EU-a. I pokušala u Bruxelles poslati pismo s prijetnjom uvođenja protumjera Europskoj uniji. Slanje tog pisma spriječio je ministar vanjskih poslova Tonino Picula.

Bruno Lopandić