Vjesnik: 09. 01. 2003.

Požurivanje Hrvatske

VLADO RAJIĆ

Zanimljivo: Hrvatska se mora žuriti postupiti po zahtjevu Haaškoga tribunala i izručiti generala Janka Bobetka. Haaško tužiteljstvo, naprotiv, ne mora žuriti sa sudskim potupkom, pa liječničku ekspertnu skupinu može u Hrvatsku poslati 40 dana nakon što je optuženi Bobetko stigao u bolnicu, 40 dana nakon što je hrvatska liječnička ekipa utvrdila da nije sposoban prisustvovati suđenju.

Hrvatska, navodno, kasni s provođenjem uhidbenog naloga Haaškoga tužiteljstva. Carla del Ponte i njezini ne kasne kad kažu da će ekspertna medicinska ekipa biti sastavljena za dva, tri tjedna, brojeći dane od Sveta tri kralja.

Hrvatska, navodno, ne surađuje s Tribunalom, pa joj se packe šalju s različitih nizozemskih, američkih i drugih adresa. Tribunal, navodno, surađuje s Hrvatskom, pa joj se spisi korisni za aktualna suđenja šalju s mjesecima zakašnjenja u odnosu na, po Haagu, postavljene rokove.

Hrvatskih 4,5 milijuna stanovnika su pod stalnim, jačim ili slabijim, pritiskom međunarodne zajednice zato što njihova vlast međunarodne obveze shvaća lapidarno. Haaško tužiteljstvo blagoslovom iste međunarodne zajednice neće izgubiti ni gram autoriteta ako u jednoj »toliko hitnoj« procesnoj radnji zakasni 40 dana.

Hrvatska diplomatski, navodno i praktično, gubi gomilu teško stečenih bodova u međunarodnoj zajednici, jer joj s najviših europskih razina šalju poruku da »ne surađuje s Haaškim sudom«. Haaško sudište pak, ne gubi ni trunak vlastita utjecaja na međunarodni i pravni kredibilitet institucije međunarodne pravde, zbog kojeg je i osnovan, iako mu mnogi pravni i procesni potezi nikako nisu u skladu s proklamiranom zadaćom.

Iako su sve »optužbe« na račun Hrvatske iz Haaga javne i (nažalost) u ovdašnjim medijima otisnute masnim slovima, prijekori iz Zagreba i praktično priznanje njihove opravdanosti na račun Tribunala, amortiziraju se tiho, pragmatično i procesno. Upravo onako kako je to učinjeno nakon javne zamjerke da Haag prekida suradnju sa Zagrebom: sve se svodi na diskretnu potporu hrvatskim pravosudnim tijela u procesima koji se pokreću, traju, ili su nepravomoćno dovršeni (»slučaj Lora«).

Haag - vlastita autoriteta radi - mora reći: ozbiljna smo institucija, držimo se prava i tek na toj osnovi tražimo i od zemalja članica da to čine. U protivnom će se jedno časno sudište pretvoriti u međunarodno stratište pravde.