Vjesnik: 10. 01. 2003.

Štrajkovi određuju šanse koalicije na izborima?

LJUBINKA MARKOVIĆ

Na početku četvrte godine mandata Račanovu vladu dočekuje lavina »snježnih« štrajkova. Siječanjski štrajkački val stiže u ponedjeljak, kada u petodnevni štrajk kreću učitelji, a 15. siječnja štrajkaju profesori i liječnici. Drugi štrajkački val zapljusnut će Vladu u veljači, za kada sindikalne središnjice najavljuju generalni štrajk u cijeloj državi i prosvjed na Markovu trgu, ne odustane li Vlada od predloženih izmjena Zakona o radu, kojima se smanjuju radnička prava.

I premijer Ivica Račan i potpredsjednik Vlade Goran Granić, dežurni pregovarač sa sindikatima, već su jasno poručili školskim sindikatima da Vlada neće popustiti. Proračun je donesen i pregovora više neće biti. Uz iznimku povećanja plaća učiteljima i profesorima, Vlada neće povećati i plaće administrativnom osoblju, što traže sindikati, jer bi tada morala podići plaće i administrativcima u drugim javnim i državnim službama, što bi je stajalo milijardu kuna. I dok iz Vlade pitaju sindikate gdje se to štrajka zbog povećanih plaća, sindikalisti tvrde da novca ima za dodatne povišice nenastavnom osoblju. Ishod štrajka potpuno je neizvjestan, ne zato što se ne zna hoće li škole biti zatvorene ili ne i hoće li se platiti dani štrajka, nego zato što su se i Vlada i sindikati ukotvili na tvrdim pozicijama bez odstupanja.

Malo je vjerojatno da bi Vlada mogla popustiti i u vezi s izmjenama Zakona o radu, jer se na smanjivanje otkaznih rokova, otpremnina i drugih prava obvezala MMF-u. Drugi štrajkački okršaj Vlade sa sindikatima zato bi mogao biti i žešći nego siječanjski sa školskim sindikatima. Svih pet sindikalnih središnjica odbilo je predložene izmjene Zakona o radu, a nakon što je najjači SSSH već najavio generalni štrajk u veljači, odluka o zajedničkom štrajku svih sindikata, koja će se vjerojatno donijeti u ponedjeljak, za Vladu je ozbiljan izazov. Generalni štrajk sindikata iza kojih stoji više od 500.000 radnika mogao bi paralizirati državu. Vlada je već poručila da se nema namjeru predizborno ulagivati sindikatima, a na tom će štrajku, ne obuzme li je nervoza, pokazati umijeće da pokuša postići kakav-takav kompromis.

Provala štrajkova jasan je znak da Vlada gubi podršku radnika i sindikata. Ovi bi štrajkovi zato mogli odrediti šanse sadašnje koalicije na parlamentarnim izborima. Saborska većina može, i bez suglasnosti sindikata i unatoč štrajku, izglasati izmjene Zakona o radu. U tom će slučaju odgovor sindikata, čija je podrška koaliciju dovela na vlast, biti jasan.