Slobodna Dalmacija: 10. 01. 2003.

U NASTAVKU SUĐENJA SLOBODANU MILOŠEVIĆU SVJEDOČIO BIVŠI PRIPADNIK SDB-a

Obučavali su nas bivši kriminalci

DEN HAAG — Pripadnik specijalne jedinice srbijanske Službe državne sigurnosti (SDB) svjedočio je u četvrtak u Haagu o pomoći Srbije tim jedinicama koje su djelovale u Hrvatskoj. "Imali smo kompletnu podršku u vidu streljiva, vojnih odora, sredstava, korištenja kampova", izjavio je zaštićeni svjedok K-2, prvi svjedok tužiteljstva u ovogodišnjem nastavku suđenja bivšem jugoslavenskom predsjedniku Slobodanu Miloševiću.

On je 1995. u Srbiji unovačen u tzv. crvene beretke i zatim upućen u Hrvatsku, gdje je boravio oko šest mjeseci. Po njegovim riječima, postrojbu su obučavali instruktori iz Srbije u kampovima u šumi Žirište blizu sela Nijemci i u kampu između Bapske i Šarengrada u Istočnoj Slavoniji.

"Većina instruktora imala je kriminalnu prošlost, a poučavali su tehnike 'tihe likvidacije' i borilačke vještine", rekao je K-2. Ustvrdio je da on osobno i većina pripadnika postrojbe nisu sudjelovali ni u jednoj borbenoj akciji u Hrvatskoj, ali zna za slučaj kada su neki od njih "u civilu šetali Osijekom" obavljajući vjerojatno obavještajne zadatke.

Pripadnici crvenih beretki nisu smjeli javno govoriti o postrojbi. Plaće su u početku dobivali "na ruke", a poslije u kuvertama s potvrdama MUP-a Srbije. Nekima, koji su ranije bili osuđeni, obećano je smanjenje ili brisanje kazne, rekao je K-2. Svjedok je opisao i tijesnu suradnju zapovjednika specijalnih jedinica SDB-a Srbije Frenkija Simatovića i šefa SDB-a Jovice Stanišića s vodstvom i snagama pobunjenih Srba u Hrvatskoj te u BiH. Po njegovim riječima, Simatović je posjećivao kampove u Hrvatskoj, a Stanišić je osobno, na svečanom otvaranju kampa u Kuli pored Vrbasa, primio crvene beretke u sastav srbijanskog MUP-a.

Milošević je, kao i dosad, u unakrsnom ispitivanju pokušao diskreditirati svjedoka i razotkriti njegov identitet. Ocijenio je da crvene beretke, o kojima je svjedok govorio, ne moraju nužno biti postrojbe SDB-a, jer je jedinice toga naziva imao svaki grad i općina u tzv. Republici Srpskoj Krajini. Svjedok je, tijekom Miloševićeva protuispitivanja, priznao da mu je život, osim zbog iskaza haaškim istražiteljima, ugrožen i zbog umiješanosti u ubojstvo Željka Ražnjatovića Arkana.

ISKAZ BIVŠEG LOGORAŠA

U nastavku haaškog suđenja Slobodanu Miloševiću, svjedočio je i bivši pripadnik hrvatske specijalne policije. Robert Hausvička iz Mokošice pored Dubrovnika opisao je pogibiju sedam mještana 7. listopada 1991. godine u napadu snaga JNA s Ivanice na granici s BiH. Po njegovim riječima, toga je dana u Mokošici poginulo ukupno devet civila, a sedmoro ih je stradalo pred ulazom u sklonište kamo su se sklonili zbog artiljerijske i minobacačke vatre.

Miloševića sedam točaka optužnice tereti za napade na civilne ciljeve na području Dubrovnika. Svjedok je odgovarao i na pitanja tužitelja o teškom zlostavljanju kojemu je bio izložen nakon što su ga vojnici JNA zarobili u selu Pobrežje 27. listopada. U brutalnom premlaćivanju prednjačili su vojnici u odorama JNA, ali i civili, među njima i žene, rekao je Hausvička, inače dopredsjednik Udruge logoraša srbijanskih i crnogorskih koncentracijskih logora.

NAKON JEDNOIPOLGODIŠNJEGA SUDSKOG PROCESA

Miloševiću oduzeta kuća na Dedinju

BEOGRAD — Slobodanu Miloševiću, bivšem jugoslavenskom predsjedniku i sadašnjem haaškom optuženiku, nakon jednoipolgodišnjeg procesa, sudskom odlukom oduzeta je kuća u Užičkoj ulici u Beogradu, objavile su beogradske "Večernje novosti". Milošević je kupio tu kuću dva dana uoči bombardiranja SR Jugoslavije u ožujku 1999. godine, a oduzeta mu je jer je u tom trenutku već bio vlasnik susjedne vile u Tolstojevoj ulici, u elitnom dijelu grada, Dedinju.

Kuću i okućnicu u Užičkoj ulici, Milošević je kupio za ukupno 9364 DEM (99 DEM po četvornom metru), iako su tadašnju vrijednost nekretnine neki strani mediji tad procjenjivali na dva milijuna britanskih funti, pišu "Večernje novosti", napominjući da Zakon o stanovanju zabranjuje da netko zakupi kuću ili stan ako ih već posjeduje.

Inače, sjednica srbijanske vlade na kojoj će se raspravljati o zahtjevu beogradskog Okružnog suda za pokretanje postupka za izručenje bivšeg predsjednika Srbije Milana Milutinovića Haaškom sudu, bit će održana idućeg tjedna, izjavio je potpredsjednik vlade Srbije Žarko Korać beogradskom dnevniku "Danas".