Vjesnik: 11. 01. 2003.

Blaškić teško obolio zbog višegodišnje izloženosti stresu?

Haaški zatvorenik Tihomir Blaškić je prije dva dana dopremljen u bolnicu, a liječnički nalazi bit će gotovi do ponedjeljka / Zasad se zna da se radi o oboljenju čiji je uzrok duboki stres kojem je haaški osuđenik bio izložen prošlih šest godina / Slučaj Blaškić, prepun političkih i pravnih kontroverzi koje ga prate, dobiva time i dimenziju osobne drame

ZAGREB, 10. siječnja - Prema izvorima bliskim Vjesniku, general Tihomir Blaškić, koji je pred Međunarodnim sudom u Haagu osuđen na 45 godina zatvora i za koga je u tijeku žalbeni postupak, prije dva dana je hitno dopremljen u bolnicu. O zdravstvenom stanju osuđenika obaviješteni su hrvatska Vlada i njegov odvjetnički tim u Zagrebu. Informaciju je popratio striktan zahtjev samog Blaškića da se vijest ne komentira ili šire obrazlaže, posebno ne od strane njegova branitelja, odvjetnika Anta Nobila.

Iz tako oskudnih izvora se saznaje samo toliko da je riječ o teškom oboljenju za čiju će se konkretniju anamnezu znati u ponedjeljak kad bi trebali stići i prvi nalazi pretraga kojima je Blaškić podvrgnut odmah po prijemu u bolnicu.

Tom viješću, slučaj Blaškić, prepun političkih i pravnih kontroverzi koje ga šest godina prate, dobiva i dimenziju osobne drame. Osuđeni general, šestu godinu zatočenik sheveningenskog pritvora, otac je troje djece, član obitelji koja je spletom okolnosti dosad ostala po strani svih okolnosti kojima je Blaškić bio izložen. Od »ispraćaja« u Haag sa zagrebačkog aerodroma, prije toga do sudionika »nagovaračkih« razgovora koje su transkripti zabilježili u svoj dramatici okolnosti u kojima je uopće došlo do izručenja.

Novinski arhivi su zabilježili brojne političke izjave iz tog doba, prije šest godina, u kojima je Blaškićev odlazak u Haag mnogim akterima i sastanaka u hrvatskom državnom vrhu i »oproštaja« na aerodromskoj pisti osigurao i mandate i utjecaj na politička zbivanja u Hrvatskoj. Sporadičnost tvrdnji njegova odvjetnika Anta Nobila da mu upravo sudionici ključnih sastanaka onemogućavaju pristup arhivima, čiji spisi sadrže okolnosti zbog kojih bi proces protiv njegova klijenta išao sasvim drugim smjerom, samo je dio kontroverzi koje prate taj slučaj. Tek je otvaranjem žalbenog postupka za javnost do kraja postalo jasno da u cijelom tom slučaju ima tajni koje bi trebale baciti novo svjetlo na cijeli slučaj, a onda i na stupanj Blaškićeve odgovornosti u odnosu na haaška optuženja.

Bez obzira na ishod žalbenog postupka, pod teretom svih tih sumnji, dvojbi i ostalih okolnosti u kojima se našao, sa životom koji je kaznom predodređen na skromne četvorne metre zatvorske ćelije, Blaškić je obolio. Za svoja dva sina, u dobi 14 i sedam godina te jednoipolgodišnju kćer, za suprugu i obitelj, Blaškić je već šest godina samo vijest u novinama i povremeni susret. Pod pritiskom tog stresa, čini se, njegova bolest nije stvar nasljeđa predaka, već izravna posljedica pravno-političke klopke u koju je upao.

Vlado Rajić