Večernji list: 11. 01. 2003.

DOBRICA ĆOSIĆ ODBIO SVJEDOČITI PROTIV SLOBODANA MILOŠEVIĆA

Sud Ćosiću može uputiti sub poenu

BEOGRAD - Bivši jugoslavenski predsjednik Dobrica Ćosić (81) odbio je svjedočiti na suđenju Slobodanu Miloševiću.

Ćosić je, kako navodi list Danas pozivajući se na neimenovane izvore, neposredno prije Nove godine pismeno obavijestio beogradski ured suda da ne želi svjedočiti na suđenju Miloševiću. Kao razlog odbijanja svjedočenja naveo je svoju starost, ustvrdivši da je sve što zanima sud napisao u svojim knjigama.

Ćosić je pismeno obavijestio jugoslavenskog predsjednika Vojislava Koštunicu i premijera Srbije Zorana Đinđica da je odbio svjedočiti.

Zasad još nije poznato hoće li sud Ćosiću uputiti obvezujući nalog za svjedočenje, kao što je učinjeno u slučaju bivšega jugoslavenskog predsjednika Zorana Lilića i, nedavno, bivše predsjednice RS Biljane Plavšić. Odbijanje takva poziva kažnjava se novčano sa 100.000 eura i sedam godina zatvora.

Ćosić je, nakon raspada bivše Jugoslavije, bio prvi predsjednik SRJ od lipnja 1992. do lipnja 1993. kad je smijenjen na poticaj Srpske radikalne stranke. U studenome 1992. Ćosić i Franjo Tuđman potpisali su zajedničku Deklaraciju o prestanku neprijateljstava između Hrvatske i Srbije, te rješavanju spornih pitanja pregovorima. Ćosić je bio istaknuti član SK Srbije do 1968., kad je došao u sukob s politkom SKJ zbog nacionalnog pitanja Srba. Pobornik je ideje o ugroženosti Srba u jugoslavenskoj federaciji, a potkraj 80-ih podržao je nacionalističku politiku Slobodana Miloševića. Rijetko se pojavljuje u javnosti. Potkraj prošle godine, na skupu SANU o ideji velike Srbije, izjavio je da je albanski, slovenski i hrvatski šovinizam i separatizam izazvao srpski nacionalizam, te da se bivša JNA nije borila za veliku Srbiju, nego je samo neuspješno pokušavala braniti Jugoslaviju.

Zorana Bajt

Mladić se skriva kod Valjeva?

BEOGRAD - Prema pisanju lokalnih medija, neidentificirane vojne ili policijske postrojbe pokušale su zadnjeg dana prošle godine na području Valjeva uhititi generala Ratka Mladića.

Valjevski tjednik "Riječ nedjelje" na prvoj je stranici, pozivajući se na izjave očevidaca, objavio da se navodni neuspjeli pokušaj uhićenja Mladića dogodio u noći između 30. i 31. prosinca 2002. godine, oko 30 kilometara od Valjeva. U akciji je sudjelovalo između 10 i 25 terenskih vozila i jedan helikopter, a očevici su čuli i rafalnu paljbu.

Policija u Valjevu izjavila je da za takvu akciju nikad nije čula.

Prije otprilike dva mjeseca srbijanski mediji objavili su da je Mladić bio uhićen, ali je pušten nakon što su pripadnici specijalnih policijskih postrojbi Crvenih beretki oteli suprugu i dijete premijera Srbije Zorana Đinđića.

Posebni američki veleposlanik za ratne zločine Pierre Richard Prosper najavio je uoči posjeta Beogradu kako će SAD Jugoslaviji uskratiti svu financijsku i političku pomoć ako i dalje bude odbijala uhititi i izručiti Mladića. Prosper je rekao kako sve informacije upozoravaju da je Mladić na teritoriju Srbije.

Zorana Bajt