Slobodna Dalmacija: 14. 01. 2003.

PET SINDIKALNIH SREDIŠNJICA ODREDILO VLADI ROK DO 24. SIJEČNJA

Odmah povući Zakon o radu

ZAGREB — Pet sindikalnih središnjica na zajedničkom je sastanku u ponedjeljak odbacilo Vladin Prijedlog izmjena Zakona o radu te pozvalo Vladu da najkasnije do 24. siječnja ove godine povuče iz procedure taj prijedlog. Budući da će se toga dana održati sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća, čelnici pet središnjica izričito zahtijevaju da na njoj bude nazočan premijer Ivica Račan. Ne povuče li Vlada do 24. siječnja Prijedlog izmjena ZOR-a, odmah iza toga uslijedit će industrijske akcije, a potom i generalni štrajk sindikata i hrvatskog radništva.

Kako je pojasnio Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, u slučaju neprihvaćanja sindikalnih zahtjeva sindikati neće odmah pokrenuti generalni štrajk, nego će postupno organizirati akcije manjih razmjera, a potom opći štrajk. Na sastanku je osnovan i Štrajkaški odbor, sastavljen od predstavnika svih središnjica.

Čelnici središnjica pozvali su sve sindikate i hrvatske radnike na organizirani otpor izmjenama ZOR-a.

- Te izmjene rješavaju pitanja na području radnog zakonodavstva za dalju budućnost. Ovo je bitka koja se mora dobiti i ujedno najvažnije pitanje otkad postoji sustav sindikalnih središnjica u nas - kazao je Sever.

Boris Kunst, predsjednik Udruge radničkih sindikata, ponovio je kako se Vlada obvezala na donošenje takvih restriktivnih mjera do kraja veljače MMF-u i Svjetskoj banci, te da je za to čeka nagrada u vidu kredita od 140 milijuna dolara.

Na izjave potpredsjednika Vlade Slavka Linića da će Prijedlog izmjena ZOR-a u ovakvom obliku otići u Sabor, Kunst je kazao:

- Liniću nije potrebno glumiti Margaret Thatcher, jer koliko god se trudio, nikada neće biti Englez.

Sindikati su najavili da će i najavljene bipartitne razgovore s poslodavcima najvjerojatnije morati odgoditi. Podsjetimo da Vlada kroz izmjene ZOR-a predlaže smanjivanje otpremnina, kraće otkazne rokove, izjednačavanje rada na određeno i neodređeno vrijeme te povećanje 'malog poslodavca' s 10 na 20 zaposlenih.

M. CVRTILA