Večernji list: 15. 01. 2003.

SLOVENSKI KRAH NA BALKANU

Nesnosno slabi odnosi s Hrvatskom

LJUBLJANA - Odbijanjem Beograda da potkraj prošle godine s Ljubljanom potpiše sporazum o slobodnoj trgovini u Sloveniji je nastao dojam da se njihovo gospodarstvo - nakon dvogodišnje ekspanzije u SRJ, BiH, Makedoniju i Hrvatsku, gdje je uloženo 794 milijuna dolara - sada našlo u balkanskom kotlu.

Baš kad su Slovenci počeli vjerovati da politički rizik više nije tako velik, pokazalo se da se stogodišnju balkansku nestabilnost podcijenilo, upozorava svoje čitatelje najutjecajniji slovenski gospodarski tjednik "Gospodarski vestnik", koji u sadašnjim gospodarskim odnosima iznova vidi nekoć napete "bratske" odnose, dodajući da će se poslovanje s Balkanom ove godine još pogoršati.

Najvruća će se lanjska poslovna krizna žarišta događati i ove godine. List tvrdi da je u Srbiji ulje na vatru dolio Mercatorov centar u Beogradu (službeni Beograd tvrdi da je zbog njega otkazano potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini), ali kada bi se objelodanilo da Triglav želi preuzeti najvećeg osiguravatelja, DDOR, odazivi bi u SRJ bili još žešći. Slično je u Makedoniji, gdje se zapelo s prodajom Nove Makedonije Slovencima, a tako slabo ozračje je i u BiH, gdje formalno zapinje u vezi s dugovima Ljubljanske banke tamošnjim štedišama, a u pozadini je neuravnotežena robna razmjena.

Obnovljena su stara predbacivanja o sebičnim i eksploatatorskim nakanama slovenskog kapitala. Na svim se tim točkama slovenska balkanska priča o uspjehu nasukala, a što se poslovnih odnosa s Hrvatskom tiče - list ih ocjenjuje nesnosno slabima. Nakon što je Triglavu lani u vodu pala kupnja Croatije, Petrol se poskliznuo na Ini, a rasprava o Sunčanom Hvaru još traje. Prenapete poslovno-gospodarske odnose do vrelišta je doveo visoki slovenski povjerenik za nasljedstvo Rudolf Gabrovec svojim novim stavovima o potraživanjima hrvatskih deviznih štediša bivše Ljubljanske banke u Hrvatskoj.

Na teškoće poslovanja s balkanskim zemljama te slabe političke odnose slovenski su gospodarstvenici već upozorili premijera Antona Ropa, ali njegova odgovora još nema.

Vlado Zagorac