Večernji list: 17. 01. 2003.

VEĆ 17 GODINA POLITIČAR OD DRŽAVE TRAŽI 500.000 KUNA ZA ZLOSTAVLJANJA U ZATVORU

Paraga još traži odštetu za 1460 dana robije

Dobroslav Paraga tražio je da vještačenje spisa iz 1986. godine obavi neki drugi stručnjak, a ne njegov zatvorski liječnik

ZAGREB - Dobroslav Paraga uporan je u svojoj parnici kojom već 17 godina traži od Republike Hrvatske, kao sljednice bivše SFRJ, 500.000 kuna odštete za fizička i psihička zlostavljanja na robiji u prošlom režimu koja su mu, tvrdi, trajno narušila zdravlje. Jučer se na sudu susreo s vještakom psihijatrom dr. Ivanom Košuljandićem, kojega poznaje još iz zatvorske bolnice u Zagrebu, gdje ga je ovaj liječio početkom osamdesetih. Upravo zato, ali i nezadovoljan njegovim nalazom koji smatra manjkavim, Paraga je zatražio da dopunsko vještačenje obavi neki drugi stručnjak.

Sudac Ivica Veselić do idućeg će ročišta pribaviti cijeli spis iz 1986. godine te pozvati dr. Košuljandića i internista dr. Marinkovića da se dodatno pisano očituju.

Dobroslav Paraga traži odštetu za 1460 dana robije u Petrinjskoj, Lepoglavi i na Golom otoku. Sa 19 godina uhićen je zbog pokretanja peticije za amnestiju političkih zatvorenika u bivšoj državi i bačen na pet dana u samicu tzv. mračaru u Petrinjskoj. Već tamo su mu prijetili smrću, što je tih dana i snašlo njegova vršnjaka Ernesta Brajdera. Ukupno je samo u samicama bivše Jugoslavije proveo 271 dan, bez hrane, grijanja, danjeg svjetla i kretanja, a na Golom otoku sve to pod zemljom. Nosi, tvrdi, trajne posljedice od batinanja pendrekom, čije ožiljke je sud utvrdio i 2002. godine. Nadalje, tu je bacanje klupe na nogu i skakanje po njoj, od čega mu je slomljena petna kost, a bolove i šepavost i danas trpi.

Zato što je štrajkao glađu, nestručno su ga devet puta prisilno hranili sondom, ozlijedivši mu ždrijelo i dušnik, a ostale su posljedice. Tu su i podvrgavanje hladnoći samo u donjem rublju, razna psihička zlostavljanja, od kojih je trpio strah i drugo, a sve te traume, sa fizičkim posljedicama, čine ga i danas osobom sa smanjenim životnim aktivnostima.

Paraga je jučer na sudu spomenuo i liječnika iz zatvora u Lepoglavi koji je, veli Paraga, zahtijevao da ga se oslovljava "Srbin", a poslije je život završio samoubojstvom.

- Jedan zatvorski čuvar kasnije je posvjedočio kako je taj liječnik svojedobno rekao da se boji da ne umrem u zatvoru, jer će o tome brujati "ceo svet" - završio je Paraga.

H. Dečak

Vjesnik: 17. 01. 2003.

Paraga ne želi vještaka koji ga je liječio u zatvoru

ZAGREB, 16. siječnja - Na Općinskom je sudu održano ročište u sudskom postupku u kojem je predsjednik Hrvatske stranke prava 1861 zbog zlostavljanja u kaznionicama bivše Jugoslavije još prije 16 godina pokrenuo kazneni postupak protiv tadašnje vlasti.

Kako se bivša država raspala Paraga je za torture i zlostavljana u Lepoglavi, Zagrebu i Golom otoku postupka nastavio protiv pravne nasljednice te države, Republike Hrvatske.

Paragina je zastupnica prigovorila nalazu i mišljenju medicinskog vještačenja dr. Ivana Košuljandića za Paragu s obzirom da nije uključio pet dana provedenih u samici pod prijetnjama smrću pripadnika Službe državne sigurnosti i devet mjeseci samice zbog samo jednog razgovora s Vladom Gotovcem. Naime, koliko su zlostavljana bila velika Paraga objašnjava činjenicom da je nakon izlaska iz zatvora proglašen potpuno nesposobnim za služenje vojnog roka. »A zna se da je JNA vrlo teško nekog proglašavala nesposobnim«, izjavio je Paraga i dodao da je neophodno utvrditi i opseg fizički boli.

Kako je vještačenje radio liječnik koji je bio i liječnik u kaznionici u kojoj je Paraga bio zatvoren, Paragina zastupnica predložila je promjenu vještaka, tj. izuzeće dr. Košuljandića.

Sljedeća će rasprava biti određena pismenim putem nakon što stranke u postupku dostave svoje prigovore i prijedloge sudu.