Vjesnik: 22. 01. 2003.
Sedmi dan štrajka liječnika: Babić najavio kaznenu prijavu protiv Vlahušića
ZAGREB, 21. siječnja - Liječnici i stomatolozi nastavili su štrajkati u utorak. Istodobno, sedmog dana štrajka, ministar zdravstva dr. Andro Vlahušić i predsjednik Hrvatskoga liječničkog sindikata dr. Ivica Babić dvaput su sučelili svoje stavove o štrajkaškim zahtjevima, prvo u emisiji Hrvatskoga radija i zatim na sjednici saborskog odbora za rad, socijalnu politiku i zdravstvo.
Sindikalni čelnici tvrde da u štrajku, koji je organizirao HLS, sudjeluje više od 90 posto liječnika i stomatologa pružajući hitnu medicinsku pomoć i reagirajući na sva stanja zbog kojih bi bolesnikov život mogao biti ugrožen, primajući trudnice i rodilje, teške bolesnike, djecu... Pacijente koji imaju uput
nice liječnika primarne medicine, liječnici - specijalisti u bolnicama, poliklinikama i ambulantama pregledavaju i procjenjuju jesu li hitni ili se daljnji postupci mogu odgoditi.Zahtjevom za povećanjem plaća od 45 posto Liječnički sindikat politički je ucijenio Vladu, pozivom građanima da ne dolaze u bolnice prekoračio ovlasti i pučistički preuzeo vlast u njima, rekao je u utorak na sjednici saborskog odbora ministar Vlahušić informirajući Odbor o liječničkom štrajku.
Dodao je da bi se prihvaćanjem štrajkaških zahtjeva srušio sustav plaća u Hrvatskoj, istaknuvši da bi tada prosječna neto plaća bez dodataka iznosila 9400 kuna. Iznio je i podatke o prosječnim neto plaćama u bolnicama za prosinac 2002. koje se kreću od 8000 do 13.000 kuna.
»Za zdravstvo se iz državnog proračuna izdvaja 16 posto novca, a od tog iznosa 70 posto za plaće. Ako bismo prihvatili zahtjeve štrajkaša, za plaće bi odlazilo do 85 posto novca, a ostatak bi se potrošio za plaćanje režija tako da ne bi bilo novca za kupnju lijekova i opreme, što bi dodatno ugrozilo zdravlje građana. Ovo je prvi put da jedan štrajkaški odbor traži novac samo za plaće, a ne i za poboljšanje radnih uvjeta. Ministarstvo zdravstva stat će na stranu hrvatskih bolesnika koji po Ustavu imaju pravo na zdravstvenu zaštitu«, izjavio je Vlahušić.
Istaknuo je da se svi problemi trebaju riješiti kolektivnim ugovorom te da je Ministarstvo u dosadašnjim pregovorima predlagalo da plaće porastu ovisno o uvjetima rada, što je Sindikat odbijao.
Predsjednik HLS-a Babić, koji je na sjednicu Odbora pozvan na Vlahušićev zahtjev, odbacio je ministrove tvrdnje o puču u bolnicama i ugrožavanju zdravlja bolesnika. »Ja, a ne ministar, imam mandat predstavljati 7000 liječnika koji nisu naivci nego autoriteti u svom području. Nije u redu da je koeficijent plaća liječnika specijalista 2,06, a županijskog suca 4,04 i smatramo da su naši zahtjevi jasni. Tražimo zaštitu naših stečenih prava za koja nije potreban dodatan novac«, rekao je Babić.
I u emisiji Hrvatskoga radija u utorak »Izaberi zdravlje« na kojoj su gostovali Vlahušić i Babić, potvrdilo se da imaju potpuno suprotna stajališta i da je riječ o pat-poziciji.
Za čelnika HLS-a, štrajkaši su i dalje svi koji se takvim izjasne noseći bedževe, a za ministra samo oni koji nisu na radnom mjestu, ne rade i deklarirali su se izjavom svom ravnatelju da štrajkaju. S tog gledišta, liječnici gotovo da i ne štrajkaju, a i ravnatelji zdravstvenih ustanova rekli su ministru da zdravstvena zaštita funkcionira.
Ministar je ponovio da je Sindikat uzeo građane kao taoce pozivajući ih da se solidariziraju sa štrajkaškim zahtjevima, dovodeći u opasnost njihove živote, jer oni sami ne mogu procijeniti jesu li hitni slučajevi. No, izjavio je da neće podnositi kaznene prijave osim ako se nekom pacijentu kojem je kao »hladnom« slučaju odbijena pomoć, zdravstveno stanje zakomplicira.
Babić je pak najavio da će podnijeti kaznenu prijavu protiv Vlahušića jer protuzakonito prebrojava liječnike u štrajku i sprečava štrajk.
HLS traži dvostruku prosječnu plaću za liječnika s položenim stručnim ispitom, a za specijalista u bolnicama dvije i pol prosječne plaće, vraćanje stečenih prava i strukovni kolektivni ugovor.
U toj radijskoj emisiji ministar je naglasio da o tome nema razgovora, već da se vode pregovori o granskom kolektivnom ugovoru, te da je i Babić pozvan. Ujedno, čelnik Sindikata poziva hrvatsku vladu i ministra na razgovore i rješavanje spora.
Inače, koliko je poznato, dosad nije bilo slučajeva zdravstvenih komplikacija zbog odgoda. Ali, neke je pacijente naljutilo što su nakon mjeseci čekanja njihove operacije ili pretrage odgođene. Ministar je napomenuo da je od 185 poziva građana na dežurni telefon, 120 bilo podrška Ministarstvu zdravstva, a ostalo su pritužbe. Bit će procesuirane sve za koje se procijeni da su povezane s ugrožavanjem zdravlja.
Marijan Lipovac i Biserka Lovrić