Večernji list: 22. 01. 2003.
SAD DALE ULTIMATUM JUGOSLAVIJI
Rok z
a izručenje optuženih - 31. ožujkaProsper odgodio posjet Zagrebu
BEOGRAD/WASHINGTON - Američka administracija dala je ultimatum SRJ da do 31. ožujka Haaškom sudu izruči Ratka Mladića, Veselina Šljivančanina i Miroslava Radića. Ako Jugoslavija to ne učini, SAD će joj ukinuti financijsku pomoć.
Taj američki zahtjev jučer je premijeru Srbije Zoranu Đinđiću prenio poseban američki veleposlanik za ratne zločine Pierre Richard Prosper.
- Odu li ti ljudi u Haag, naš je stav da većina ostalih slučajeva može biti riješena pred domaćim sudovima. Tu je još i slučaj Radovana Karadžića u BiH. Ako riješimo te najvažnije slučajeve, pitanje ratnih zločina ostat će iza nas i možemo krenuti dalje. U suprotnom, problemi će se nastaviti, a Haaški se sud neće zat
voriti do 2008. godine, što je naš cilj - kazao je Prosper.Premijer Đinđić samo je kratko izjavio kako on nema indicija da je Mladić u Srbiji. Prosper je na to dodao kako ne postoje razlozi zbog kojih bi on vjerovao da Mladić nije u Srbiji.
Predsjednik nacionalnog savjeta za suradnju s Haaškim sudom i savezni ministar vanjskih poslova Goran Svilanović izjavio je sinoć da Prosperovu poruku treba shvatiti ozbiljno. Prosper i Svilanović sastat će se danas, a američki veleposlanik trebao bi razgovarati i s jugoslavenskim predsjednikom Vojislavom Koštunicom. Obojici će, kako je najavio, prenijeti istu poruku SAD-a.
Veleposlanik Prosper nakon Beograda odlazi u Sarajevo i Banja Luku gdje će od čelnika Republike Srpske zatražiti uhićenje ratnog vođe bosanskih Radovana Karadžića za kojega se vjeruje da je na njihovom teritoriju. Kako se doznaje, Prosper ovoga puta neće posjeti Hrvatsku, mada je ranije najavio da će tijekom puta u regiju posjetiti i Zagreb. On planira posjet Hrvatskoj i radi na dogovoru kako bi se susreo s odgovarajućim predstavnicima hrvatskih vlasti, ali za sada nije određen datum njegova puta. U ranijoj najavi svojega puta u regiju Prosper je kazao kako će od Hrvatske tražiti uhićenje generala Janka Bobetka i Ante Gotovine koje je Haški sud optužio za ratne zločine. Nakon toga se nagađalo da će američki veleposlanik pričekati da vidi kako će se rasplesti slučaj bolesnog generala Bobetka nakon što su ga pregledali liječnici koje je uputio Haški sud kako bi utvrdio je li sposoban biti izručen Sudu.
Z. Bajt, H