Večernji list: 24. 01. 2003.
SAD – EU
NAKON RUMSFELDOVIH OPASKA O EUROPIAmeričko-francuski verbalni rat
WASHINGTON/PARIZ/BRUXELLES - Nakon što je američki ministar obrane Donald Rumsfeld Francusku i Njemačku nazvao "starom Europom", čije mišljenje o Iraku ne dijele sve europske zemlje, jučer mu je francuska ministrica za zaštitu okoliša Roselyne Bachelot prilično nepristojno odgovorila:
- Ja sam iz pokrajine Loire, a u pokrajini Loiri svi znaju za slavnu ličnost po imenu Cambronne.
Pierre Cambronne je bio Napoleonov general, koji je, nakon ranjavanja u bici kraj Waterlooa, na pozive da se preda navodno odgovorio: "Merde!" (sranje). Ta je riječ otad u Francuskoj poznata kao "Cambronneova riječ".
Prizor s nedavnih prosvjeda u Washingtonu
Uzvratio mu je i francuski ministar financija Francis Mer.
- Ovaj me komentar o staroj Europi duboko iritira; želim sve podsjetiti na to da ta stara Europa ima snage vratiti se. To ćemo pokazati na vrijeme - rekao je Mer za televizijsku postaju LCI.
Rumsfeldove izjave osudio je jučer i njemački ministar vanjskih poslova Joschka Fischer. Vijeće Europe jučer je izvijestilo da su 44 zemlje članice jednoglasno izrazile želju da se izbjegne rat u Iraku, nakon američkih kritika upućenih francusko-njemačkom stajalištu o mirnom rješenju krize u Iraku.
- Nismo podijeljeni u pitanju Iraka - izjavio je predsjednik Parlamentarne skupštine Vijeća Europe Peter Schieder, aludirajući na američke ocjene prema kojima su Francuska i Njemačka "izolirane u svome protivljenju novome ratu u Iraku".
I ruski je ministar vanjskih poslova Igor Ivanov jučer rekao da u ovome trenutku nema temelja za upotrebu sile protiv Iraka.
- Rusija vjeruje da u ovome trenutku nema osnova za upotrebu vojne sile protiv Iraka - rekao je Ivanov u Ateni, gdje sudjeluje na sastanku ministara Europske unije.
Ruski je ministar rekao da se diplomatski napori moraju usredotočiti na omogućivanje UN-ovim inspektorima da rade i traže dokaze o postojanju oružja za masovno uništenje. Iz Washingtona stiže još sličnih tonova. Utjecajni republikanski senator Richard Lugar, koji predsjeda povjerenstvom za vanjske poslove, izjavio je jučer da bi Francuzi i Rusi, ako žele pristup iračkoj nafti nakon pada režima Sadama Huseina, trebali sudjelovati u vojnoj operaciji svrgavanja režima u Bagdadu.
Američki državni tajnik Colin Powell, nakon sastanka s britanskim ministrom vanjskih poslova Jackom Strawom, zaključio je da Sjedinjene Države neće biti same ukoliko odluče napasti Irak kako bi ga razoružale.
- Ako se to ne može urediti mirno i ako Ujedinjeni narodi ne budu djelovali, a nadam se da tako neće biti, tada Sjedinjene Države sebi pridržavaju pravo da učine ono što misle da trebaju učiniti u obrani svojih interesa, interesa svojih prijatelja i da zaštite svijet - naglasio je on.
(H, S. D.)
Neslaganje u NATO-u
BRUXELLES - Glavni tajnik NATO-a George Robertson pokušao je umanjiti neslaganja između saveznika nakon što su Francuska i Njemačka prisilile Sjevernoatlantski savez na odgodu planiranja moguće potpore u invaziji na Irak.
- Nije riječ o bitnim razlikama. Ne slažemo se o vremenu akcije, a ne o njezinom sadržaju - rekao je Robertson na konferenciji za novinare.
Robertson je dodao kako je siguran da će se članice NATO-a uskoro usuglasiti o početku planiranja svoje uloge, uključujući i dio koji se odnosi na zaštitu Turske, jedine članice saveza koja graniči s Irakom, od protuudara iz Bagdada.
- Nimalo ne sumnjam da će savez stati uza savezničku Tursku. O tome nema spora - rekao je.
Francuska i Njemačka u srijedu su izazvale odgodu odluke NATO-a o tome da vojni planeri počnu raditi na opcijama SAD-a. Osim zaštite za Tursku, američki prijedlozi uključuju korištenje NATO-vih kapaciteta za planiranje i upotrebu zrakoplova za nadzor AWACS, koji bi pružali zaštitu američkim vojnicima u Perzijskom zaljevu te moguću operaciju očuvanja mira u Iraku nakon rata. (H)