Vjesnik: 25. 01. 2003.

Tomčićeva žrtva kvalitete

ZORAN VODOPIJA

Sunčani Hvar je prodan Slovencima a koalicija se nije raspala i Vlada nije pala. Zlatko Tomčić je još prije nekoliko dana ozbiljno prijetio da će se HSS do kraja opirati prodaji hotelskoga kompleksa Termama Čatež. Kad su ga, nakon Vladine odluke protiv koje su glasovali haesesovci, novinari saletjeli očekujući možda čak i pad Vlade i prijevremene izbore, Tomčić je koncilijantno rekao kako se »nada da je pronađen model izlaska iz problema privatizacije«.

S druge strane ni Račan nije likovao jer je progurao ono za što se SDP zalagao od početka. Premijer je rekao kako se ubuduće ni jedna velika hotelska tvrtka neće privatizirati dok se ne provede rasprava koja bi trebala pokazati može li netko »to obaviti a da se pritom izbjegnu međunarodni natječaji i ne ugrozi kredibilitet zemlje«.

Očito su se SDP i HSS dogovorili da više ne diraju i ne koče prodaju Sunčanog Hvara Slovencima jer bi to, nakon korektno provedenog međunarodnog natječaja, upravo ugrozilo međunarodni kredibilitet Hrvatske. Ali pravila igre za buduće privatizacije uključivat će HSS-ov uvjet da nema prodaje strancima dok se ne utvrdi da nema domaćih snaga koje bi mogle učinkovito i profitabilno voditi takvu tvrtku. Taj bi deal mogao vrijediti za privatizaciju manjih i srednjih poduzeća dok pretvorba većih ionako neće proći bez stranoga kapitala.

Tomčić je očito Račanu ponudio žrtvu kvalitete vjerujući, ne bez razloga, kako time dobiva bolju poziciju u svim budućim sukobima sa SDP-om. HSS je i dalje ključna karika u koaliciji, pa će Račan vrlo pažljivo odmjeravati snage s Tomčićem, vodeći računa o opstanku sadašnje i mogućem ustroju buduće postizborne koalicije. Tomčićeve su ambicije poznate i on vodi računa da kad nastupa kao predsjednik Sabora istodobno naglasi da vodi HSS, na primjer u petak prilikom susreta sa sindikalnim vođama.

Ponovno uspostavljenu harmoniju između SDP-a i HSS-a na skliskom terenu privatizacije, gdje izgleda kao da socijaldemokrati štite ulazak stranoga kapitala, a haesesovci interese lokalne uprave i radnika, potakla je sigurno i činjenica da ni jednima ni drugima ne odgovara nikakav raspad koalicije u ovom trenutku. Papa tek treba stići, nazire se obećavajuća turistička sezona i nikome ne trebaju izbori prije ljeta. U tome se potpuno slažu i vladajuća koalicija i još nedovoljno spremna oporba.