Vjesnik: 27. 01. 2003.

Sunčani Hvar ozbiljno ugrožava koaliciju na vlasti

HSS-ov zahtjev da se poništi međunarodni natječaj za prodaju Sunčanog Hvara mogao bi vrlo ozbiljno uzdrmati koaliciju na vlasti, čak i ako Terme Čatež odustanu od garancijske veze ulaganja u hotele i koncesije za marine/ Afera je izbila u vrlo nezgodnom trenutku - uoči podnošenja molbe za članstvo u EU - jer ugrožava i gospodarsku i političku stabilnost zemlje koju ovih dana hvale europski političari

ZAGREB, 26. siječnja - Vlada ne smije odobriti ugovor o prodaji Sunčanog Hvara Termama Čatež ako slovenska tvrtka bude inzistirala da se ne promijene garancije koje je ponudila za ulaganja u hvarsku hotelsku kuću. Vlada je, naime, u četvrtak zadužila Hrvatski fond za privatizaciju (HFP) da mora osigurati sve potrebne garancije za ulaganja u Sunčani Hvar. A ponuđene garancije Termi zadovoljavaju samo za manji dio ulaganja na koje se Terme obvezuju. Veći dio ulaganja je garancijski pokriven uvjetom - koncesijom i ostalom dokumentacijom za marine »Vira« i »Sirena« - koji nema veze ni s međunarodnim natječajem ni s hotelskom kućom koju kupuju.

Predsjednik Uprave Termi Borut Mokrovič govori istinu kad kaže da se sav novac spomenut u ponudi planira uložiti u hotele. Ali točna su i upozorenja da je najveći dio tih ulaganja garancijski čvrsto vezan za marine, što navodi na mogućnost ucjene. Jer, prema aktualnoj ponudi, ako nema marina, Terme praktički nekažnjeno mogu odustati od daljnjih ulaganja u Sunčani Hvar.

To bi, dakle, trebala biti jedna od glavnih točaka pregovora o kupoprodajnom ugovoru. O njemu će, saznajemo neslužbeno, s Mokrovičem već u nedjelju navečer razgovarati ministrica turizma Pave Župan Rusković i v. d. predsjednika HFP-a Krešimir Starčević. Nešto više o tom dijelu priče saznat će se vjerojatno u ponedjeljak na HFP-ovoj konferenciji za novinare o prodaji Sunčanog Hvara. O tome će u ponedjeljak, prije putovanja premijera Ivice Račana u Bruxelles raspravljati i Vladin uži kabinet.

No, pitanje marina nije jedina dvojba u slučaju Sunčanog Hvara. Uspostavilo se, naime, da je Nova Ljubljanska banka jedan od vlasnika Termi Čatež. Doduše, putem investicijskog fonda Maksima 1 ona ima vrlo mali udio u vlasništvu (0,13 posto), manji čak i od udjela (0,84 posto) zagrebačke Privredne banke. No, i to je dovoljno za uzbunu s obzirom na to da je riječ o banci koja uporno ignorira sve zahtjeve za povrat štednje hrvatskih građana. Zbog toga, uostalom, Ljubljanskoj banci nije uspjelo sudjelovati u privatizaciji hrvatskih banaka za koje je bila zainteresirana, a bolje nije prošla ni jedna belgijska banka koja ima udjele u Ljubljanskoj banci. No, činjenica je da čelnici Termi, ako im je uistinu stalo do kupnje Sunčanog Hvara, taj problem mogu lako riješiti jednom transakcijom na burzi. Istina je, doduše, i da se Ljubljanska banka može lako, »vratiti« u Terme kad one preuzmu Sunčani Hvar. Ako Hrvatska uistinu želi izbjeći svako pojavljivanje Ljubljanske banke, ne samo u slučaju Sunčanog Hvara, nego i u slučaju svih drugih tvrtki koje će privatizirati, onda mora javno priznati da ni jednu svoju tvrtku neće prodati ni jednoj slovenskoj tvrtki dok se ne riješi problem hrvatskih štediša i Ljubljanske banke, jer uvijek postoji mogućnost da se njezina sljednica naknadno ubaci u vlasničku igru.

Za ponedjeljak je najavljena i sjednica Predsjedništva HSS-a, koje bi trebalo potvrditi zahtjev da se ponište i odluka o prodaji Termama i međunarodni natječaj.

Taj bi zahtjev mogao vrlo ozbiljno uzdrmati koaliciju na vlasti. Čak i ako Terme odustanu od ponuđene garancijske veze ulaganja u hotele i koncesije za marine, jer HSS traži poništenje natječaja.

U vladajućoj petorki do sada su se iskristalizirala dva jasna stava o tom problemu. HSS se protivio prodaji Slovencima tvrdeći da je, ukratko, previše mutnog u tom poslu, da treba stati na loptu i dogovoriti pravila igre koja će vrijediti ne samo za hvarsku, nego i sve ostale hotelske kuće, a uvažavao je i protivljenje Hvarana. SDP, HNS i Libra bili su za prodaju najozbiljnijem ponuđaču s međunarodnog natječaja, tvrdeći da se međunarodni natječaj ne smije poništavati ne želi li Hrvatska ugroziti teško stečeni kredibilitet. Stav LS-a nije bio javno jasno izražen.

Dolaskom Ive Banca na čelo LS-a, HSS bi mogao dobiti glasno »pojačanje«, ako je suditi prema njegovoj izjavi da LS nije kriv za »Linićeve muljaže s prodajom svega i svačega«. Stoga je će prvi sastanak čelnika petorke, najavljen za utorak ili najkasnije srijedu, biti vrlo zanimljiv.

Doduše, ne bi bilo prvi put da Račan i Tomčić dogovore kompromis. No, to će ovaj put, zbog izuzetno snažnog medijskog eksponiranja glavnih aktera, biti prilično teško. Stoga mnogi analitičari već ozbiljno kalkuliraju s mogućnošću da privatizacija Sunčanog Hvara postane uzrokom raspada koalicije i raspisivanja prijevremenih izbora već u proljeće. Iako bi, realno gledajući, za stranke na vlasti bilo isplativije pričekati rezultate posjeta Svetog Oca i još jedne turističke sezone, te dok otvore barem dio autoceste Zagreb-Split, pa da na izbore iziđu najesen.

Afera vezan uz privatizaciju Sunčanog Hvara izbila je, inače, u vrlo nezgodnom trenutku za položaj Hrvatske na međunarodnoj sceni - uoči podnošenja molbe za članstvo u EU. Europski političari, doduše, ovih dana Hrvatsku hvale na sva usta. No, jedan od glavnih razloga za to pronalaze u snažnoj gospodarskoj i političkoj stabilizaciji Hrvatske. Afera u vezi Sunčanog Hvara ugrožava i jedno i drugo.

Sanja Kapetanić