Slobodna Dalmacija: 01. 02. 2003.

ŠIROKOBRIJEŠKI VLASNICI MESNE INDUSTRIJE PROLAZE NAJTEŽE DANE U DVA DESETLJEĆA DUGOJ KARIJERI

Uspon i pad Lijanovića

Sredinom 90-ih kao Šuškovi mezimci ostvaruju unosne poslove s HVO-om. Slijedi raskid s HDZ-om, pa koketiranje s novim šefom na Pantovčaku i ljubav sa stranim diplomatima ... A onda su zaredali udarci: izborni poraz i optužba za neplaćanje pristojbi od 24 milijuna eura

Piše: Zoran ŠAGOLJ

U novoj kući otvorim mesnicu. Osandesetprve, jes, baš osandeset prve. Skockam ja to jedan kroz jedan. Letričnu vagu, vrižidere, komoru za lađenje. Oblipim pločicama. Apoteka. Odma dobro radio, a sve mislim sad će moj Jozo ozdal i privatit se posla vodin - opisat će Stipe Ivanković svoje prve poduzetničke korake prije 20 i kusur godina u "Lijanovu snu", romanu Dragana Marjanovića.

Ljubav i mržnja

Priču o Lijanu i njegovim sinovima u Hercegovini danas znaju i "mala djeca"; od spomenute "mesnice apoteke" izrasla je u dva desetljeća milijune eura vrijedna industrija s raskošnom tvorničkom zgradom u mramoru, najsuvremenijim pogonima i, naravno, neizbježnim mercedesima.

Javnost je za Lijanoviće mogla prvi put čuti sredinom 90-ih. Njihov uspon u medijima je tada vezan uz bliske zemljačke veze s Gojkom Šuškom i unosne poslovne odnose s HVO-om i HDZ-ovskom vlašću. Iz toga vremena ostalo je zapamćeno i poziranje staroga Lijana na večeri s hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom.

Međutim, u samo nekoliko godina ta se "ljubav" istopila, pretvorivši se u otvoreno neprijateljstvo i neskrivenu netrpeljivost. Tako su Lijanovići za minu što im je u proljeće 2001. godine eksplodirala u dvorištu obiteljske kuće u Trnu kod Širokog Brijega pripisali, doduše neizravno, svojim političkim neistomišljenicima okupljenim oko HDZ-a.

S raskidom od HDZ-a, Lijanovići dobivaju sve više simpatija u sarajevskim krugovima i međunarodnoj zajednici, tako da se preko noći u tamošnjim medijima njihovi poslovni pothvati počinju isključivo oslikavati pozitivnim tonovima. Otprilike im se ista stvar događa u Zagrebu i Hrvatskoj. Koketiranje s Pantovčakom i novim hrvatskim predsjednikom Stipom Mesićem formalnu je potvrdu dobilo mjesecima poslije, točnije kada se saznalo za angažman njegova medijskoga savjetnika Siniše Jagodića u izbornom stožeru Lijanovićeve stranke Radom za boljitak.

I upravo sa zahuktavanjem predizborne kampanje, u koju su Lijanovići ušli s velikim ambicijama i "stukli" milijune maraka, u svibnju prošle godine prvi put se čulo za njihove poslovne jade, koji će ih konačno sustići koncem prošloga tjedna i blokadom računa mesne industrije od Carine, a zbog neplaćenih pristojbi od 24 milijuna eura.

Priču o navodnim carinskim prijevarama prvo je donijelo "Oslobođenje", sarajevski dnevnik vrlo blizak tada vladajućem SDP-u i Vladi Alijanse, u kojoj je kao ministar bez lisnice sjedio jedan od Lijanovih sinova — Mladen Ivanković, objavivši kako se tijekom istrage koja se odvijala pod nadzorom Ureda Europske komisije za pomoć u vođenju carinske i porezne politike (CAFAO) došlo do do podataka da je za potrebe "Lijanovića" godinama uvoženo meso u BiH na koje nikada nije plaćena carina. Kvaka, dobro poznata hrvatskoj javnosti i potrošačima, zvala se — "uvoz radi izvoza". Radilo se, naime, o carinskim pogodnostima za tvrtke koje su uvozile repromaterijal radi naknadnog izvoza, no kod Lijanovića carinski su inspektori otkrili da su se koristili lažnom dokumentacijom i plasirali svoje proizvode ponajprije na BH tržištu.

Za glavnu kariku u tom trgovačkom lancu označena je tvrtka Mega comm iz Mostara, koja je sa samo tri zaposlena i direktorom, za kojeg se navodilo da je bivši vozač kod Lijanovića, a bez ikakvih smještajnih ili proizvodnih kapaciteta, bila tijekom 2000. i 2001. godine najvećim uvoznikom mesa i žive stoke u Federaciji BiH.

Čović je meta

Tako je od 1999. do 2001. godine navodno uvezeno meso u vrijednosti od 96,5 milijuna maraka, da bi ga u cijelosti otkupljivali Lijanovići i imali istog prijevoznika i skladištara kao Mega comm. Kada su istražitelji povukli crtu, utvrdili su da su, unatoč uvozu mesa od 96,5 milijuna maraka preko spomenute mostarske tvrtke, Lijanovići izvezli mesne prerađevine vrijedne samo 1,13 milijuna maraka. To je navelo "Oslobođenje" da zaključi kako je neocarinjeno meso gotovo u cijelosti završilo u BiH.

Nakon objave rezultata istrage i demantija iz Uprave u Širokom Brijegu, odakle su stigle i najave tužbi protiv novina, cijeli je slučaj odjednom pao u zaborav. Dolazili su izbori, a od Lijanovića se očekivalo da u hrvatskom biračkom tijelu ugroze poziciju godinama nedodirljivoga HDZ-a i njegove Koalicije. Politički protivnici to su im tumačili nagodbom s Alijansom i već napravljenim kalkulacijama da će kadrovi stranke Radom za boljitak zauzeti hrvatska mjesta u vlasti. Svoju potporu tom projektu nije krila ni međunarodna zajednica, pa je jedan od njezinih istaknutijih predstavnika, američki veleposlanik Clifford Bond nekoliko dana prije izbora posjetio obiteljsku kuću Lijanovićevih. Otvoreno se govorilo kako su najpoznajitoj poduzetničkoj obitelji sa Širokoga Brijega diplomati "ruku dali" i pri kupnji mostarskog Dnevnog lista, te financiranju nemalih troškova kampanje. Sve su, ipak, pokvarili izbori i debakl Lijanovićeve stranke i njihova predsjedničkoga kandidata Mladena Ivankovića.

Kako je odjednom prije izbora iščeznuo, tako je s konstituiranjem nove vlasti slučaj Lijanovićevih ponovno dospio u središte pozornosti. Uz Ivankovićevo, u cijeloj se priči provlači i ime Dragana Čovića, jednoga od čelnika HDZ-a i novoizabranog člana Predsjedništva BiH, iz čijeg se mandata na čelu Ministarstva financija vuče pitanje prelevmana na uvoz gotovih mesnih proizvoda i sporno tumačenje kako se oni ne trebaju plaćati, što je navodno pogodovalo Lijanovićima. Upućeniji će reći kako je Čović zapravo prava meta, odnosno namjera da ga se u Predsjedništvu zamijeni drugim kandidatom.

Od Europe do Knešpolja

Igrom sudbine i, naravno, politike, tako je Čović od ljutog izbornog konkurenta, pri čemu se iz Lijanovićeve stranke nisu libili ni optužbi na njegov račun kako nije Hrvat, dospio do glavnoga saveznika u slučaju carina.

— U slučaju Lijanovići vjerujem da nije bilo nikakvih utaja poreza – izjavio je prije određenog vremena Čović, pozvavši da eksperti provjere o čemu se radi.

Lijanoviće kao da je, s jedne strane, blokada računa iznenadila, pa su prvo isticali da je posrijedi "kampanja političke konkurencije", da bi nedugo potom počeli govoriti da Carina poteze vuče u interesu proizvođača iz inozemstva. S druge strane, kada je Carina "sjela na račun" Lijanovića, na njemu je bilo samo oko 150 tisuća maraka, što je, ipak, nezamislivo za sjaj koji okružuje Ivankoviće, pa se spekulira da su prethodno bili obaviješteni i na vrijeme sklonili novac. Bilo kako bilo, pred Lijanovićima su najteži dani u dva desetljeća dugoj poslovnoj karijeri. Priznao je to i sam Jerko Ivanković pred novinarima prije nekoliko dana, kazavši kako oni nikako ne mogu platiti, niti od banaka namaknuti 24 milijuna eura. Zato se i njihova najava o preseljenju u Hrvatsku ili Srbiju čini tek kao sredstvo specijalnog rata s Carinom i financima iz Sarajeva, a jedina im nada ostaje da pravna država, i to u ekspresnom roku, stane na njihovu stranu.

— Što je meni nekad bilo Duvno — reći će stari Lijan u spomenutoj knjizi za svoje sinove i njihovu poslovnu budućnost – to je njima Skoplje, što meni Kupres – njima Zagreb, što meni Travnik – njima Moskva. Ta, ne more jim se dogoditi ko onome jednon našem, što je krenio u Europu, a stiglo ga u Knešpolju, kilometar od kuće.