Vjesnik: 10. 02. 2003.
Pusić: Ako se ovako nastavi, legitimitet treba potražiti na novim izborima
Ne pristajem na privatizaciju na temelju političkih dogovora / HNS neće šutke čekati eventualne nove političke dogovore Račana i Tomčića / Koalicija treba za istim stolom dogovoriti model privatizacije / Slažem se s Tomčićem da treba pokrenuti javnu raspravu u Saboru, kaže Vesna Pusić
ZAGREB, 9. veljače – »Neupitno je da su se Račan i Tomčić dogovarali o privatizaciji Sunčanog Hvara i to svi znaju. Pa šest sati su imali bilateralne pregovore o kojima ste svi vi izvještavali! Dakle, dogovarali se jesu i odgovorni su za privatizaciju, a rezultate vidimo«, izjavila je u nedjelju Vjesniku Vesna Pusić, predsjednica HNS-a, komentirajući Tomčić
evu izjavu da se »s Račanom ništa nije dogovarao«. Čelnica narodnjaka ne želi da njezina stranka snosi odgovornost za posljedice njihova dogovora i tvrdi da neće šutke čekati novu rundu pregovora SDP-a i HSS-a koju opet najavljuje Tomčić.»Ne pristajem na privatizaciju na temelju političkih dogovora. Za nas je to neprihvatljivo i ne znam što Tomčić time hoće, no činjenica je da takvi odnosi destabiliziraju koaliciju i ako se ovako nastavi, legitimitet treba potražiti na novim izborima«, kaže Vesna Pusić.
Najjačim koalicijskim partnerima, SDP-u i HSS-u, poručuje da ne pristaje na kolektivnu krivnju čije su posljedice smjenjivanje svih ministara u Upravnom odboru HFP-a. Umjesto da se, kaže, istražilo tko je glavni krivac što su do Vlade, uoči privatizacije, došle netočne informacije o ponudama tvrtki koje su se javile na legitiman i legalan natječaj i među kojima su dvije od tri prihvatljive za pregovore.
Za nju i njezinu stranku posve je nevažno tko je komu u privatizacijskoj priči o Sunčanom Hvaru popustio. Bilo bi dobro, zaključila je, da i jedni i drugi spuste loptu i prestanu s predbacivanjima i međusobnim optužbama, da popuste istini i hrvatskim interesima, a to je »ulazak zdravog kapitala u Hrvatsku«.
Predsjednica HNS-a je nepopustljiva u stavu da svi u koaliciji trebaju sjesti za isti stol i dogovoriti model privatizacije, odlučiti hoće li država sanirati gospodarske tvrtke ili će se omogućiti ulazak stranog kapitala i investicija i onemogućiti model prema kojem sanaciju gospodarskih tvrtki »plaćamo svi mi porezni obveznici«. HNS, ističe Vesna Pusić, zagovara strane investicije i menadžment koji zna upravljati tvrtkama nakon privatizacije.
Ne želi spekulirati o interesima HSS-a u cijeloj privatizacijskoj zavrzlami, iako tvrdi kako je »očito da su bili sumnjičavi prema privatizaciji Sunčanog Hvara«. I dok iz SDP-a tvrde da je Tomčićeva namjera bila izazivanje prijevremenih izbora, Pusić se s tim ne slaže: »Ne vidim zašto bi im to bio cilj? Zašto bi HSS-u sada odgovarali izbori«? Tomčićeva se stranka, pojašnjava, ne može pritiscima na Račana boriti za čelne funkcije u privatizacijskom fondu, jer ih »ni ne mogu dobiti nakon ovakvog raspleta "slučaja Sunčani Hvar", čiju su privatizaciju blokirali političkim pregovorima sa SDP-om«.
Tomčićevu najavu da će tražiti nastavak istrage o Sunčanom Hvaru Pusić tumači kao reakciju prema javnosti. Tomčić, smatra Pusić, vjerojatno traži istragu u smislu predstavljanja detalja o hvarskoj privatizaciji javnosti, koja dosad nije mogla shvatiti bit problema. »Slažem se s Tomčićem da treba pokrenuti javnu raspravu u Saboru i mislim da u tom smjeru ide njegovo pokretanje nove istrage«, kazala je Vesna Pusić.
Miroslava Rožanković