Slobodna Dalmacija: 12. 02. 2003.

KOORDINACIJA KLUBOVA SABORSKIH ZASTUPNIKA, PREDSTAVNICI HUP-a I VLADE O NOVOM ZAKONU O RADU

Radnicima prijeti robovlasnički odnos

ZAGREB — Koordinacija klubova zastupnika Hrvatskog sabora održala je u utorak višesatni radni dogovor o izmjenama i dopunama Zakona o radu kojemu su prisustvovali i predsjednici sindikalnih središnjica, predstavnici HUP-a te potpredsjednik Vlade Goran Granić. Premda je konstatirano da je do konačne verzije zakona još uvijek moguće postići dogovor između nezadovoljnih sindikalaca s jedne te poslodavaca i Vlade s druge strane, dojam je da svi i dalje čvrsto ostaju na svojim (suprotstavljenim) pozicijama.

— Ovakav zakon o radu vodi hrvatsko radništvo u robovlasnički položaj! Stoga smo zbog obrane prava radnika i radničkog dostojanstva spremni ići do kraja, do organizacije općeg štrajka. Odgovorno tvrdim da smo to u stanju - kazao je u ime pet sindikalnih središnjica predsjednik SSSH Davor Jurić, dodavši kako radnici ne žele biti u položaju kolega na Tajvanu, Bugarskoj ili BiH.

Sindikalisti su upozorili kako ne stoji da je predlagatelj poštovao sve što je tripartitno usuglašeno još u svibnju prošle godine pa su se uz do sada isticane sporne odredbe poput smanjenja otpremnine i skraćenja otkaznog roka pojavile i nove. U zakon primjerice nije unesena obveza poslodavca da vodi upisnik sklopljenih ugovora o radu. Sindikalisti uz to tvrde kako će izmjene zakona pogoditi ponajprije starije zaposlenike.

Posve s drugih pozicija govorio je u ime poslodavaca predsjednik HUP-a Franjo Luković.

— Broj radnih mjesta ovisi o zdravlju ekonomije i što je brži rast BDP-a, to je više zaposlenih - kazao je Luković, naglasivši kako je najveće pravo radnika, veće od svih prava što ih spominju sindikalisti, pravo na zaposlenje koje pak kreiraju investicije, o kojima pak odlučuju poduzetnici. Stoga je promjena radnog zakonodavstva nužna ne bi li se pojačao interes investitora, a HUP, kako reče Luković, ispod rješenja što ih Vlada zakonom nudi ne misli i ne može ići.

Potpredsjednik Vlade Goran Granić istaknuo je također kako nam je promjena zakona o radu nužno potrebna, pa je pozvao partnere da se dogovore.

— Ustrajat ćemo na tome da dođemo do dogovora svih, no nužno je početi razgovore - poručio je Granić.

Granić je iznio i podatak da se u tri godine ove vlasti u evidenciju Zavoda za zapošljavanje upisalo 801.000 radnika, a ispisalo njih 777.000, što, kako reče, pokazuje dinamične strukturalne promjene. Također je izrazio zadovoljstvo zajedničkim nastupom sindikalnih središnjica, kazavši kako bi volio da se konfederacija sindikata institucionalizira te da ima jasne stavove koje će braniti, ali i da jasno preuzme odgovornost.

Sindikalisti su posebice ukazivali na neodrživost mogućnosti rada na određeno vrijeme.

— O takvom zapošljavanju nema kompromisa, jer to je isto kao kad bismo ovce dali vuku na čuvanje - slikovit je bio Boris Kunst. Uz to je pozvao Vladu da prizna, ako je to uistinu tako, kako zbog pritiska MMF-a i Svjetske banke nema nikakva manevarskog prostora.

Oštar je bio i Vilim Ribič kazavši kako bi poslodavci mogli dati svoj doprinos zaštiti dostojanstva rada i to svojim menadžerskim plaćama od 100 ili 200 tisuća kuna, pa radnici više ne bi trebali kopati po kantama za smeće.

Zastupnici su uglavnom upozoravali da donošenje ovoga zakona nema smisla bez konsenzusa. Vesna Škare-Ožbolt istaknula je tako da bi u suprotnom moglo doći do urušenja gospodarstva i stabilnosti zemlje.

Tonči Tadić je pak primijetio kako iz svega što je čuo i dalje nema dovoljno informacija koje bi mu objasnile razloge zbog čega se ide u izmjene Zakona o radu.

Saborska rasprava o Zakonu o radu očekuje se za dva tjedna.

S. PAVIĆ