Novi list: 13. 02. 2003.

RAZLIKE OKO IRAKA PODIGLE NAPETOSTI MEĐU ČLANICAMA UOČI SUMMITA EUROPSKE UNIJE IDUĆEG TJEDNA

I Europska unija pred »dubokom krizom«

Na summitu, koji bi se trebao održati u ponedjeljak, 15 zemalja članica EU-a pokušat će usuglasiti stajališta o iračkom pitanju

BRUXELLES – Predsjedatelj EU-a upozorio je u srijedu na mogućnost izbijanja »duboke krize« ako europske zemlje ne usuglase stajalište oko Iraka, dok dužnosnici strahuju da bi različita mišljenja koja su već podijelila NATO mogla poremetiti summit EU-a idućega tjedna.

Na summitu, koji bi se trebao održati u ponedjeljak, 15 zemalja članica EU-a pokušat će usuglasiti stajališta o iračkom pitanju. Podjela NATO-a postala je očitom nakon što su Francuska, Njemačka i Belgija odbacile američki plan priprema za napad na Irak. »Potpuno je jasno da smo u kritičnoj fazi... Europska unija zapast će u duboku krizu, ako summit ne iznjedri jedinstveno stajalište o Iraku«, izjavio je glasnogovornik grčke vlade koja trenutno predsjeda EU-om. Velika Britanija, Portugal, Danska, Italija i Španjolska podupiru »tvrdi« američki pristup rješavanja iračke krize. S druge strane, Francuska, Njemačka, Belgija, Austrija, Švedska i Luksemburg smatraju da UN-ovi inspektori za razoružanje trebaju dovršiti započeti posao. Francuska i Njemačka, uz potporu Rusije i Kine, zatražile su od Vijeća sigurnosti UN-a da ojača misiju inspektora i tako izbjegne rat, za koji SAD tvrdi da je neizbježan kako bi se Irak razoružao od oružja za masovno uništenje.

»Naš je cilj i želja da na tom sastanku u ponedjeljak zauzmemo zajedničko stajalište«, kazao je glasnogovornik grčkog ministarstva vanjskih poslova Panos Beglitis. »Ako taj cilj ne bude postignut, onda je grčko predsjedništvo iskoristilo sve institucionalne i političke mogućnosti koje predsjedništvo ima u svojim rukama. Europska će unija ući u duboku krizu«, zaključio je Beglitis.

Grčko predsjedništvo EU-a objavilo je u srijedu da je pozvalo deset europskih zemalja, budućih članica EU-a i tri zemlje pridružene Uniji da sljedećeg ponedjeljka dođu u Bruxelles. S tih 10 zemalja koje će se EU-u pridružiti 2003. godine, te s predstavnicima Turske, Bugarske i Rumunjske bit će organizirani »paralelni sastanci« na summitu, objasnio je Beglitis. Deset zemalja koje će se u sljedećem krugu proširenja pridružiti EU-u su Cipar, Estonija, Mađarska, Latvija, Litva, Malta, Poljska, Slovačka, Slovenija i Češka. (Hina/AP/Reuters)