Vjesnik: 13. 02. 2003.

Moratorij na svađe

SANJA KAPETANIĆ

Oni razgovaraju »dugo i ozbiljno«. Jer, »situacija je delikatna«. Pogotovo u koaliciji na vlasti. No, više od tih fraza nećemo čuti dok se Račan ne vrati iz Atene, gdje će predati zahtjev Hrvatske za članstvo u Europskoj uniji. Očito, Račan i Tomčić su u višesatnoj sjedeljci u vili Weiss u utorak poslijepodne stavili ozbiljan moratorij na javne svađe dok se taj posao ne obavi. Budući da dotad zemlja ne može prestati disati (samo zato, jer HSS i SDP u posljednje vrijeme ne uspijevaju naći zajedničku valnu dužinu), koalicijski su se čelnici, izgleda, uspjeli dogovoriti barem o postupanju u nekim drugim delikatnim situacijama. A ima ih pun koš. Od Iraka preko Siska do svake hrvatske bolnice.

Premijer Račan je u srijedu, na naglo sazvanoj konferenciji za novinare, jasno naznačio što će u četvrtak Vlada reći o sve te tri delikatne situacije. Nakon duljeg vremena, Račan se pojavio u javnosti kao lider koji upravlja krizom. Očito, upalila su upozorenja suradnika da premijeru i njegovom SDP-u rejting pada svaki put kad Račan izbjegava jasno reći što i zašto namjerava učiniti, a pad u anketama još je uočljiviji kad javnost stekne dojam da ga partneri drže stjeranog u kut. A, upravo je taj dojam ostavio u aferi Sunčani Hvar, čiji je tempo vrlo vješto kontrolirao HSS.

Kolike su šanse koalicije da doživi jesen? Račan tvrdi da se koalicija neće raspasti. I izvori bliski vrhu koalicije mnogo su optimističniji, nego prije nekoliko dana. Iz SDP-a se čak može čuti da sve te burne svađe i predbacivanja ne znače da se s HSS-om neće računati kao s partnerom nakon sljedećih izbora. Čini se da je prevladao stav da se nikom, pa ni HSS-u zapravo ne isplati ići na izbore već ovog proljeća. Ne samo zbog već toliko spominjanog posjeta Pape, otvaranja važnih dionica splitske autoceste i pozitivnih učinaka turističke sezone na raspoloženje nacije. Počelo se, naime, ozbiljno raspravljati i o infrastrukturnoj sposobnosti stranaka da se na brzinu pripreme i uspješno odrade izbore. A na tom polju samo dvije stranke, SDP i HDZ, doista dobro stoje. Ostalima, pa i HSS-u, kratka bi kampanja pokrenuta već za nekoliko dana ipak bila mnogo veći problem.

Sve to ne znači da uskoro nećemo biti svjedoci nekih novih oblaka na koalicijskom nebu. Dapače, iznenadili bismo se kad ih ne bi bilo. No, što smo bliži proljeću, to igra na izazivanje prijevremenih izbora postaje sve rizičnijom. Pogotovo, ako se odgovornost za njih može prebaciti na samo jednu stranku. A SDP, HNS, Libra i LS pokazali su vrlo jasno da su spremni učiniti upravo to. I time bitno ograničiti manevarski prostor HSS-a ne samo u svom društvu nego i u eventualnim pregovorima s novim partnerom.