Slobodna Dalmacija: 16. 02. 2003.
VOJISLAV ŠEŠELJ OBJAVIO DA
JE VEĆ KUPIO AVIONSKU KARTU ZA AMSTERDAMNeću čekati da me izruče
BEOGRAD — Svi srbijanski mediji u subotu su objavili vijest o optužnici protiv lidera srpskih radikala Vojislava Šešelja, koja je i službeno objavljena u Den Haagu, te prenose Šešeljevu izjavu medijima da je već kupio avionsku kartu za Amsterdam za 24. veljače, da tamo "ide sam", te da neće dopustiti da ga vlada Srbije izruči u Den Haag.
Današnji dnevnik Blic donosi Šešeljevu izjavu o jednoj od točaka optužnice, koja ga tereti za istjerivanje Hrvata iz vojvođanskog sela Hrtkovci u svibnju 1992. godine.
"Kad je riječ o 'slučaju Hrtkovci', nikad nijedan Hrvat nije protjeran iz Srbije ukoliko je bio državljanin SRJ. Nijednom Hrvatu nije oteta imovina ovdje, oni koji su otišli mijenjali su imovinu, a u toj razmjeni je redovito posredovala Rimokatolička crkva. U Hrtkovcima ne postoji nijedna kuća koja je pripadala nekom Hrvatu, iz koje je Hrvat protjeran i na silu se uselio Srbin. U Hrtkovcima smo najprije imali miting 6. svibnja 1992. godine i na
tom mitingu sam pročitao popis imena ljudi iz Hrtkovaca koji su dobrovoljno otišli u ustaški zbor nacionalne garde. Ja sam te ljude javno prozvao, oni su iz Hrtkovaca, državljani Srbije, a otišli su da se bore za ustašku državu i da ugnjetavaju srpski narod", rekao je Šešelj.Na najavu predsjednika Skupštine Vojvodine Nenada Čanka da će u Den Haagu, u postupku protiv Slobodana Miloševića, svjedočiti i o "slučaju Hrtkovci", u javnosti su se proteklih dana - osim Šešelja - oglasili ministar za Srbe izvan Srbije Brana Crnčević i vođa jedne od paravojnih jedinica u ratu protiv Hrvatske Mirko Jović, s tvrdnjom da "nijedan Hrvat nije otjeran iz Srbije".
"Za nas izraz 'otjerati' znači dovesti čovjeka u takvu situaciju da bi daljnji boravak na nekom mjestu ugrozio njegov život i život njegove obitelji. Način na koji su Hrvati istjerivani iz Vojvodine i Srbije su ubojstva, bombaški napadi na kuće i imanja, pucanje po kućama, fizičko izbacivanje iz kuća i odvođenje na 'informativne razgovore', veliki rizik za život i
zdravlje, društvena izoliranost, gubljenje posla zbog nacionalne pripadnosti, šikaniranje djece u školi i slično", objavljuje današnji Glas javnosti riječi predsjednika Demokratskog saveza Hrvata Vojvodine Bele Tonkovića, koji je iznio podatke po kojima je iz Srbije nakon 1991. godine iseljeno oko 45.000 Hrvata.Zabilježeno je oko 100 bombaških atentata i paljevina kuća i imanja Hrvata od 15. travnja 1991. do 1. prosinca 1995. godine, kao i 16 bombaških napada, paljevina i zauzimanja katoličkih crkava, samostana i drugih sakralnih objekata u mjestima gdje su vjernici većinom Hrvati, naveo je Tonković.