Vjesnik: 17. 02. 2003.
Nažalost, kao i Mesić, iz novina sam saznao za Piculin potpis, kaže Tomac
HDZ često optužuje ovu vlast da postupa po diktatu izvana, a sad se baš Sanader hvali time što je prvi dao podršku Americi, ističe predsjednik saborskog odbora za vanjsku politiku dr. Zdravko Tomac
ZAGREB, 16. veljače - U utorak će u Hrvatskom saboru biti održana zajednička sjednica dvaju odbora - za vanjsku te za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. Na sjednicu, na kojoj će izvješća o stavu Hrvatske prema iračkoj krizi podnijeti predsjednik Vlade Ivica Račan i ministar vanjskih poslova Tonino Picula, pozvani su svi zainteresirani zastupnici, a nakon izvješća predviđena je rasprava.
Premijer Račan i ministar Picula objasnit će zastupnicima zašto je Hrvatska potpisala izjavu Vilniuske skupine kojom se podupire američka politika. Također se očekuje da će premijer u ime Vlade izvijestiti je li se Hrvatska i na koji način pripremila za eventualni rat u Iraku, posebice na gospodarskom planu.
»Oni koji misle da Hrvatska treba odstupiti od glavnih načela svoje vanjske politike i podržati američku intervenciju u Iraku, moraju doći u Hrvatski sabor i dobiti podršku za to.« Tim je riječima predsjednik Odbora za vanjsku politiku Hrvatskog sabora dr. Zdravko Tomac najavio u nedjelju u razgovoru za Vjesnik ovotjednu sjednicu tog odbora.
Prije okupljanja zemalja Vilniuske skupine, Tomac tvrdi da je zamolio Piculu da se, prije iznošenja bilo kakvih naših stajališta vani, održi sjednica Odbora.
»Tražio sam od njega da informira članove Odbora, da nam kaže što on misli da je naš interes pa da za to dobije podršku kako bi Hrvatska vani bila jača. Nažalost, kao i predsjednik države Mesić, iz novina sam saznao za Piculin potpis«, kaže predsjednik vanjskopolitičkog odbora.
Prema njegovoj ocjeni, riječ je o preozbiljnom pitanju s mogućim dramatičnim posljedicama i za naše nacionalne interese. »Na tom se pitanju mora očitovati jedinstvena državna i nacionalna politika. Ali, problem je što Hrvatska nema jedno tijelo - poput vijeća nacionalne sigurnosti kakvo imaju stare demokratske države - koje bi donosilo važne državne odluke i okupljalo sve koji kreiraju vanjsku politiku«, napominje Tomac.
Na pitanje zašto se usprotivio Piculinu potpisu, odgovara podsjećanjem na tri glavna načela naše vanjske politike koja su dosad bila nesporna - Hrvatska kao mala zemlja vidi budućnost čovječanstva u jačanju međunarodnog pravnog poretka i uloge UN-a, a ne u dopuštanju bilo kome da sam odlučuje o ratu i miru; Hrvatska zastupa politiku mira i izbjegavanja rata do krajnjih mogućnosti; Hrvatska se prot
ivi tome da ikoja zemlja, bez obzira na svoju snagu, ima pravo mimo UN-a napasti drugu zemlju.Tragično je, kaže Tomac, da se neke stranke utrkuju u tome tko je prije podržao ratnu opciju, a ne vode računa o raspoloženju hrvatske javnosti koja se protivi r
atu.»HDZ često optužuje ovu vlast da postupa po diktatu izvana, a sad se baš Sanader hvali time što je prvi dao podršku Americi. HDZ bi kao demokršćanska stranka ipak trebao voditi računa o tome da je Papa poslao svog kardinala u Irak, da se čak razmišlja i o tome da osobno ode u Irak«, zaključuje Zdravko Tomac.
Ivka Bačić i Andrea Latinović