Novi list: 20. 02. 2003.

ODOBRENO USPOSTAVLJANJE ZAŠTITNIH MJERA POTPORE TURSKOJ U SLUČAJU RATA PROTIV IRAKA

Prevladala solidarnost unutar NATO-a

Nije objavljeno kada će zrakoplovi Awacs, koji su smješteni u njemačkoj mjestu Geilenkirchen, krenuti prema Turskoj

BRUXELLES – NATO je u srijedu, bez Francuske, odobrio uspostavljanje zaštitnih mjera potpore Turskoj u slučaju rata u Iraku, a te mjere, između ostaloga, uključuju razmještanje zrakoplova Awacs, objavljeno je iz diplomatskih izvora NATO-a u Bruxellesu.

Ta je odluka donesena na kratkom sastanku Odbora za planiranje obrane NATO-a, koje okuplja 18 od 19 članica Saveza, tri dana nakon što je okončana kriza unutar NATO-a. Francuska se 1966. godine povukla iz Odobra za planiranje obrane NATO-a. Mjere zaštite Turske odnose se na preventivno razmještanje proturaketnih projektila Patriot i posebnih jedinica zaštite od kemijskog i bakteriološkog oružja, koje će države članice dati na nacionalnoj razini, kao i razmještanje zrakoplova za nadzor Awacs koji su u vlasništvu NATO-a. »Solidarnost unutar NATO-a je prevladala«, kazao je američki veleposlanik pri NATO-u Nicholas Burns. Za sada nije objavljeno kada će zrakoplovi Awacs, koji su smješteni u njemačkom mjestu Geilenkirchen, krenuti prema Turskoj.

Glavni tajnik NATO-a George Robertson stao je u srijedu, u interviewu kojeg su objavili europski listovi, u obranu svog načina rješavanja krize unutar Sjevernoatlantskog saveza, priznavši da je kriza uzrokovala »štetu« i izjasnivši se protiv rata u Iraku. »Šteta je počinjena našem kredibilitetu, odnosima između SAD-a i nekih zemalja koje su blokirale proces – Francuske, Njemačke i Belgije«, rekao je Robertson u interviewu objavljenom u belgijskom listu »La Libre Belgique«. »To je bio poseban sukob kojim su dominirale jake emocije prema Iraku«, dodao je Robertson. Istaknuvši kako je 1991. godine prije početka Zaljevskog rata bilo potrebno 16 dana da se odluči o slanju borbenih zrakoplova u Tursku, Robertson je kazao da je »bilo potrebno 11 dana i šest sastanaka za rješavanje ove krize«. Također je kazao da kriza nije bila riješena u nedjelju navečer do posljednjih izjava belgijskog premijera Guya Verhofstadta.

Upitan o masovnim demonstracijama u Europi prošle subote protiv rata u Iraku, Robertson je, kazavši kako je i on protiv rata s Irakom, odgovorio: »Ja sam protiv rata u Iraku. Mislim da se irački predsjednik Sadam Husein mora razoružati«. Robertson je jučer otputovao za Washington gdje će razgovarati s američkim predsjednikom Georgeom Bushom. (Hina/AFP)