Slobodna Dalmacija: 20. 02. 2003.

ZBOG ORGANIZIRANJA OTMICE U NJEMAČKOJ

Delimustafiću 4 godine zatvora

Delimustafić je osuđen da je isplanirao i organizirao otmicu bosanskog državljanina u namjeri da ga prisili da od svoje supruge Enise Turković zahtijeva da s maloljetnim djetetom odmah napusti Njemačku i otputuje u Švedsku

SARAJEVO — Izricanjem zatvorske kazne u trajanju od četiri godine u srijedu je na Kantonalnom sudu Sarajevo okončano suđenje Aliji Delimustafiću, okrivljenom za organiziranje otmice Kasima Bjelavca 21. listopada 1996. godine u Münchenu (Njemačka). Prema izrečenoj prvostupanjskoj presudi, Delimustafić je oslobođen optužbi za navodno nanošenje ozljeda oštećenom.

Sud je, međutim, uzeo u obzir iskaze oštećenog Bjelavca i njegove supruge Enise Turković koje su dali pred nadležnim organima SR Njemačke u povodu suđenja sudionicima u otmici - Dariju Juriću, Samiru Bejtiću, Izudinu Pašiću, Goranu Jovoviću, te Mirsadi Sumić.

Delimustafić je osuđen da je isplanirao i organizirao otmicu bosanskog državljanina u namjeri da ga prisili da od svoje supruge Enise Turković zahtijeva da s maloljetnim djetetom odmah napusti Njemačku i otputuje avionom za Švedsku. Delimustafić je to činio, prema optužnici, kako bi ih razdvojio i onemogućio im daljnji zajednički život jer je optuženi Turkovićevoj bio poslodavac i ljubavnik.

Stoga su Jurić i Bejtić, po nalogu optuženog Delimustafića, presreli Bjelavca dok je išao prema svom stanu u Münchenu i, uz prijetnju da će pucati u njega, više puta ga udarili drškom pištolja u glavu.

Potom su Bjelavca svezali lisičinama da bi ga putničkim vozilom golf SHG-PE-390, koje je Pašić prethodno unajmio, odvezli u Stuttgart gdje ga je Delimustafić više puta prisiljavao da telefonira svom bratu Dževadu i supruzi Enisi i da im opravda svoju odsutnost "prometnom nesrećom". Delimustafićevi pomagači su osuđeni na zatvorske kazne na sudskom procesu u Njemačkoj.

Inače, Delimustafić je prvi put bio u pritvoru od 4. kolovoza 2000. godine do 1. veljače 2001. godine, a nakon puštanja na slobodu izvjesno vrijeme je bio u bijegu, nakon čega su ga vlasti tadašnje SRJ izručile nadležnim organima BiH 17. svibnja 2002. godine.

Ana MARIĆ