Slobodna Dalmacija: 20. 02. 2003.

NA SUĐENJU SLOBODANU MILOŠEVIĆU SVJEDOČIO DRAGAN VASILJKOVIĆ, BIVŠI ŠEF "KNINDŽA"

Svi pobunjenici u Hrvatskoj bili su pod nadzorom Srbije

DEN HAAG — Novi svjedok optužbe na suđenju Slobodanu Miloševiću u Haagu Dragan Vasiljković poznatiji kao "kapetan Dragan" potvrdio je u srijedu da su sve naoružane osobe na okupiranim teritorijima Hrvatske bile pod nadzorom vojske, policije ili službe državne sigurnosti Srbije, što je udarac Miloševićevoj taktici da većinu zločina pripiše "dobrovoljcima".

"Svi ljudi pod oružjem u području ratnih djelovanja morali su biti pod kontrolom službe (državne sigurnosti — SDB Srbije), vojske ili policije", rekao je Vasiljković, kontroverzni vojni instruktor srpskih paravojnih snaga u Krajini 1991. godine. Kao primjer je naveo i slučaj kada je kod Korenice zaustavio autobus sa "Šešeljevim četnicima", koje je "obrijao, oprao i rasporedio u razne postrojbe", a 20 posto vratio u Beograd.

Četiri ključne osobe SDB-a Srbije koje su se "cijelo vrijeme spominjale i pojavljivale u Krajini" bili su Frenki Simatović, Dragan Filipović, Mile Radonić i Jovica Stanišić, rekao je Vasiljković, naznačivši da su u odnosu na njih kninski vođe Milan Babić i Milan Martić imali sporednu ulogu.

Tužitelj Geoffrey Nice predstavio je svjedoka, koji je tek nedavno odustao od zaštitnih mjera, kao vojnika-profesionalca, koji je šest godina služio u vojsci Australije i u SAD-u prošao pilotsku obuku. Vasiljković je govorio o svom dolasku iz SAD-a u Beograd, u svibnju 1990. i letu vlastitim jednomotornim zrakoplovom preko Atlantika. Umjesto u Tanzaniju, kamo je namjeravao, navodno kao vojni savjetnik, uskoro se našao u Kninu uz angažman ministara iz vlade Srbije i SDB-a. Napisao je priručnik za obuku, pozvao prijatelja pilota, Britanca Marka Lincha, i od travnja '91. preuzeo zapovjedništvo kampa za obuku u Golubiću pokraj Knina.

Objasnio je svoju ulogu u uvođenju reda i discipline u tada "vrlo nekontrolirane snage" te financiranje i popunu kampa preko lokalne "milicije" i TO-a, te uz obilatu pomoć iz Srbije. Za vezu s JNA rekao je da nije uopće postojala, već su njegovi vojnici, zvani "knindže", bili spremni i za sukob s vojskom. Tužitelja je zanimalo i njegovo sudjelovanje u vojnim operacijama, pa je svjedok opisao napad na garnizon ZNG-a u Ljubovu i napad na Glinu 28. srpnja '91., kada je uz "malu pomoć JNA i s 20 svojih ljudi" navodno izbacio hrvatske snage iz grada.

Tužitelj je naveo svjedoka i da opiše kako je, dan kasnije, u Dvoru na Uni razoružao i pritvorio grupu naoružanih Srba koji su prethodno izvršili pokolj u hrvatskom selu Struga. Vasiljković je rekao da ih je predao Martićevoj policiji, što je činio i s hrvatskim zarobljenicima. Opisao je i kako je po dolasku u Knin uslijedio i njegov prvi sukob s Milanom Babićem, te ubrzo nakon toga smjena i "protjerivanje" iz Knina. Kasnije će iz izvora SDB-a saznati da je zapovijed za smjenu "stigla s najvišeg vrha", odnosno od Miloševića.

Govorio je i o kasnijim problemima u Srbiji, svojoj ulozi u formiranju jedinice za posebne namjene SDB-a, kasnijem sukobu s tom službom, te osnivanju humanitarnog "Fonda kapetana Dragana" za pomoć obiteljima njegovih poginulih vojnika. Kao glavni popratni dokaz uz njegovo svjedočenje prikazana je 40- minutna videosnimka s proslave 6. obljetnice Jedinice za specijalne operacije SDB-a Srbije, tzv. "crvenih beretki", održane 4. svibnja 1997. u sjedištu te jedinice u Kuli, u Vojvodini.

Na snimci su uz optuženog Miloševića i druge dužnosnike i "svi pripadnici srbijanske tajne službe". Milošević vrši smotru počasnog stroja "crvenih beretki" i veterana, prima prijavak zapovjednika, sluša govor o ratnom putu i organizaciji jedinice i obilazi prigodnu izložbu na kojoj su, među ratnim trofejima i jedna hrvatska i jedna bošnjačka zastava. Kasnije obilazi i izložbu naoružanja i opreme, te posjećuje streljanu jedinice i sudjeluje na svečanom objedu. Optuženi je u sudnici pratio snimku smrknuta lica. Vasiljković sutra nastavlja davati iskaz.