Glas Slavonije: 21. 02. 2003.

SLOVENSKA VLADA PRIMILA ZAHTJEV SAD-a ZA TRANZITOM ORUŽJA KROZ DEŽELU

Američko oružje za rat putuje kroz Hrvatsku?

LJUBLJANA - Slovenska vlada nedavno je primila notu američke administracije u kojoj se traži da transport vojne opreme namijenjen Turskoj u tranzitu prođe kroz Sloveniju. Željeznički transport stigao bi iz Italije te potom nastavio svoj put kroz Hrvatsku ili Mađarsku do svoga odredišta u Turskoj, a takav je zahtjev slovenskoj vladi stigao diplomatskim putem nakon neformalnog upita polovinom prošlog tjedna.

Slovensko Ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je ljubljanskom "Dnevniku" da je takav zahtjev stigao, da su ga proslijedili Ministarstvu za obranu i da ga zajednički razmatraju, nakon čega bi i Vlada o tome hitno trebala raspravljati. Amerikanci su uz zahtjev priložili i popis vojne opreme koja bi u 20 konvoja sadržavala tenkove, oklopna vozila, lasersku opremu i streljivo. Slovenski dnevnik tvrdi da je ključni problem što transport vojne opreme države koja se sprema za rat ne dozvoljava ni jedan zakon. Naime, slovenska vlada je na svojoj sjednici 23. siječnja odlučila da je spremna Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda u slučaju vojne akcije u Iraku ponuditi tri oblika svog sudjelovanja: omogućiti prelete i prolazak slovenskim teritorijem, razmjenu obavještajnih podataka u sklopu borbe protiv terorizma na području jugoistočne Europe te slanje časnika za vezu u glavno zapovjedništvo.

To znači, zaključuje "Dnevnik", kako se Slovenija opredijelila da će transporte omogućiti isključivo u slučaju akcije pod okriljem Ujedinjenih naroda kada to odluči Vijeće sigurnosti, što isključuje američke vojne pripreme. Zbog toga je uslijedio niz sastanaka u slovenskoj vladi kako bi se pravno utemeljila moguća dozvola za prelazak, a jedan od prijedloga predviđa i sklapanje posebnog bilateralnog sporazuma sa SAD-om. No, njega bi morao ratificirati parlament, za što je u sadašnjoj političkoj situaciji malo izgleda. Slovenski Zakon o obrani dozvoljava "tranzit vojnih snaga savezničkih država zrakom, kopnom i morem na temelju uzajamnosti, međunarodnog dogovora i drugih odluka". Postoji i mogućnost da se američki transport tretira kao dio priprema za obranu Turske, kao što to tretira i NATO, no opet bi o tome morala raspravljati Skupština.

Slovensko Ministarstvo obrane navodi da tranzit oružja kroz Sloveniju uređuje Zakon o obrani koji kaže da je za svaki transport vojne opreme i oružja državnim teritorijem potrebna dozvola Ministarstva za obranu koju ono ne mora izdati, između ostaloga, "ako je ugroženo ispunjavanje međunarodnih obaveza Slovenije ili sigurnost zemlje, odnosno obrambeni interesi". Stoga, smatra "Dnevnik", u skladu sa zakonskom regulativom, teško bi vlada i parlament mogli dati odobrenje za tranzit vojske koja se sprema na rat, za sada, bez odobrenja Vijeća sigurnosti.

B. MIJIĆ