Vjesnik: 22. 02. 2003.
Je li Šarinić pozvan zbog Miloševića ili zbog nečega drugog
Stručnjaci upozoravaju da Šarinić ne bi trebao sam izaći pred istražitelje / Prisutnost odvjetnika, možda i službenog promatrača iz Ureda za odnose s Haagom (ako tužiteljstvo pristane), osigurali bi Šarinića od mogućih iznenađenja / Naime, Šarinićeva izjava »da će se pitanja temeljiti na 1991. godini«, a sve ostalo »na mojoj knjizi« ne mora značiti da će dnevni red svjedočenja time biti iscrpljen
ZAGREB, 21. veljače - Još je jedan »pisac« zainteresirao haaške istražitelje za svoj lik i djelo. Nakon admirala Davora Domazeta i stožernog generala Janka Bobetka, i Hrvoje Šarinić, knjigom »Svi moji tajni pregovori sa Slobodanom Miloševićem«, navijestio je da zna detalje koji mogu biti shvaćeni i kao pravosudno štivo.
Vijest da je bivši predstojnik Ureda predsjednika Franje Tuđmana i bivši predsjednik Vlade - od 12. kolovoza 1992. do 3. travnja 1993. godine - kao svjedok zanimljiv zagrebačkoj podružnici haaškoga tužiteljstva ipak nadilazi zanimanje za njegovu knjigu.
Haag je svoje zanimanje najavio još prije 14 mjeseci, kad je Šarinić prvi put obaviješten da bi, kao svjedok, mogao biti pozvan na obavijesni razgovor. Iz krugova bliskih Šariniću Vjesnik doznaje da je poziv stigao prije mjesec dana i da će biti realiziran tek idućeg tjedna.
O tom su pozivu navodno obaviještena i odgovarajuća službena tijela Vlade. Šarinić je, u skladu s najavom da će sam, bez odvjetnika, odgovarati na pitanja, pred televizijskim kamerama vijest prenio javnosti. Odbio je mogućnost bilo kakvih naknadnih razgovora i komentiranja svoje haaške uloge.
No, priča je ipak malo drukčija... Prvo, obavijest o tome da je Šarinić dobio poziv za svjedočenje do mjerodavnih je došla posredstvom televizije, ne prije četvrtka navečer. Drugo, Šarinić je nakon toga otputovao na privatni službeni put i ponio telefon promijenjena broja.
Ipak, od tih je formalnih detalja mnogo važnija činjenica da je suđenje Slobodanu Miloševiću, drugog dana svjedočenja famoznog »kapetana Dragana«, za tužiteljsku stranu dospjelo u vrlo nezgodnu situaciju. Naime, ono što je svjedok Dragan Vasiljković govorio u četvrtak pretvorio je u Miloševićevu obranu, iako je on svjedok optužbe.
U takvim, za tužitelje nezgodnim okolnostima, ured Carle del Ponte kao sudska stranka poseže za otprije »rezerviranim« Šarinićem. Njegov bi nastup trebao razvodniti neočekivan obrat koji je Vasiljković ponudio u sudnici braneći Miloševića i vratiti »lopticu« na tužiteljsku stranu.
Jer, iako je zapravo nosio Tuđmanovu torbu za pregovora u Karađorđevu i Tikvešu, Šarinić se ima pravo nazvati jedinim svjedokom tih pregovora i dijela njihova sadržaja. Tužiteljstvo bi njegovim riječima trebalo prisnažiti sve ono što je iz svjedočenja predsjednika Stjepana Mesića (na opće okolnosti) sud možda i zaboravio.
U takvim okolnostima Šarinić postaje »džokerom«, na što upućuje i obavijest prije 14 mjeseci i poziv otprije mjesec dana. No, tek će nakon zagrebačkog svjedočenja biti jasno je li inženjer Šarinić pozvan zbog Miloševića ili zbog nekih, za Hrvatsku daleko važnijih pitanja.
Naime, Šarinić je, makar nepunih osam mjeseci, ipak bio premijerom, dakle najvišom političkom osobom, iza Mesića, za koju se Haag zainteresirao. A zna se da tužiteljstvo »traži« osobu koja je operativno bila na visokim političkim dužnostima. I to ne samo da bi svjedočila.
Kad se tome doda i zanimanje za premijera u mandatu vojnih operacija - koje su već pravno apostrofirane kao okvir i za sumnju u počinjenje ratnih zločina - poziv Šariniću ne može proći bez opaske u tom smislu.
Stoga stručnjaci upozoravaju da Šarinić ne bi trebao sam izaći pred istražitelje. Prisutnost odvjetnika, možda i službenog promatrača iz Ureda za odnose s Haagom (ako tužiteljstvo pristane), osigurali bi Šarinića od mogućih iznenađenja. Jer, izjava »da će se pitanja temeljiti n
a 1991. godini«, a sve ostalo »na mojoj knjizi«, znamo iz iskustva, ne mora značiti da će dnevni red svjedočenja time biti iscrpljen.Odvjetnik Branko Šerić, na primjer, svome je klijentu admiralu Domazetu osigurao prekid ispitivanja, bez procesnih posljedica, samo zato što se istražitelji nisu pridržavali dogovorenih tema. Da će se to dogoditi, odvjetnik je najavio i prije prvoga dana ispitivanja, pozivajući se na norme Haaškoga suda.
Šarinić, bez odvjetnika i odvjetničke pripreme za nepridržavanje dogovora, jednostavno neće biti spreman. Usput, Domazetovu saslušanju svjedočio je i tadašnji šef Ureda za odnose s Haagom Orsat Miljenić.
Vlado Rajić