Slobodna Dalmacija: 25. 02. 2003.
GLAVNI UN-ov IN
SPEKTOR ZA ORUŽJE HANS BLIX U TIMEU TVRDI KAKO PRIJETNJA SILOM IRAKU IPAK POMAŽEIrak mora reći i što je s antraxom, sarinom, raketama...
WASHINGTON — Glavni UN-ov inspektor oružja Hans Blix rekao je kako bi bilo korisno da se Iraku postave rokovi za davanje odgovora na određena pitanja poput sudbine iračkog antraksa i bojnih otrova, te da bi možda bilo korisno da se zahtjevi potkrijepe prijetnjom silom, piše u nedjelju tjednik Time.
Blix je u razgovoru za Time rekao da smatra kako bi možda bilo korisno postaviti Iraku rokove da dade određene informacije o svojem oružju, i zaprijetiti vojnim napadom ako to ne učini.
- Rekao bih da je ultimatum ili postavljanje rokova način da se izvrši jak pritisak. Tako nešto bez vanjskog pritiska silom nije naročito korisno. Ali uz potporu onoga što imate, mislim da bi im to pokazalo da ne mogu razvlačiti zauvijek", kazao je Blix.
Pritom je ustvrdio da bi Irak trebao prije svega kazati što je bilo s antraksom, bojnim otrovima VX-om i sarinom, te raketama s kemijskim punjenjem, dodavši kako je vjerodostojna prijetnja silom nužna da bi Irak poštovao zahtjeve UN-a i da je gomilanje američkih snaga pomoglo inspekciju.
"Mislim da ne bi bilo nikakve inspekcije da nema vanjskog pritiska, uključujući američke snage", rekao je Blix. Iračani su najavili bolju suradnju u otkrivanju što se dogodilo s biološkim oružjem, kao i razgovore sa znanstvenicima koji su sudjelovali u razvijanju kemijskog, biološkog i raketnog oružja. Blix drži da ne treba mnogo vremena da bi se utvrdilo surađuje li Irak stvarno s inspektorima. "Ne bi trebalo dugo. Ako budu surađivali tada bi bilo potrebno kratko vrijeme. Moj prethodnik je govorio o dvije godine. Bit ću optimističniji. U pitanju su mjeseci", kazao je Blix.
Iračani su ustvrdili da ne posjeduju dokumente o uništenju biološkog oružja za koje tvrde da ga uništili u ljeto 1991. a nakon toga i dokumentaciju o uništenju, što je neobično imajući na umu da je irački režim imao zavidnu organiziranost i čuvao pisane tragove o svemu. Oni su jedan od najbolje organiziranih režima u arapskom svijetu. Ali, ako su svoju dokumentaciju uništavali tom učinkovitošću moguće je da je preostalo malo, kaže šef UN-ovih inpektora.
Na pitanje što će učiniti ako na kraju ne dobije dokumente kao dokaz, Blix je reka : "Neću reći da su krivi", ali je dodao kako je jasno da se iračkom režimu ne može vjerovati.
Šef UNSCOM-a dodao je kako mu je dužnosnik Bushove administracije rekao da vrijeme igra ulogu u pokretanju eventualne vojne akcije protiv Iraka. "Žurba koju pokazuje Bushova administracija proizvod je zabrinutosti da bi predstojeće toplo vrijeme moglo poremetiti vojne planove. No, to nije odlučujući čimbenik", rekao je Blix.
Blix je također ocijenio da razlike između Europljana, posebice Francuza i Sjedinjenih Država i nisu tako velike i da Francuzi ne isključuju uporabu sile u Iraku.
"Pročitao sam izjavu Europske unije neki dan, koja također kaže da se inspekcije trebaju nastaviti ali da se ne mogu produljiti zauvijek. U jednom trenutku mislim da će Francuzi biti spremni reći da ako ne uspijevamo s inspekcijama, vrijeme je da upotrijebimo silu", zaključio je Blix.
Francuska, Njemačka i Rusija predale zajednički prijedlog za razoružanje Saddama
BERLIN — Francuska, Njemačka i Rusija predale su Ujedinjenim narodima zajednički prijedlog za postupno razoružanje Iraka, rekao je u ponedjeljak u Berlinu francuski predsjednik Jacques Chirac.
— Namjera je utanačiti raspored i rokove za razoružanje svih iračkih programa oružja za masovno uništenje — rekao je Chirac novinarima. — Irak se mora razoružati, mora uništiti svoje oružje za masovno uništavanje. Taj se cilj može ostvariti mirno, inspekcijama — rekao je Chirac uoči sastanka na kojem je s njemačkim kancelarom Gerhardom Schröderom razgovarao o dajnjim zajedničkim akcijama glede irač
ke krize.Francuski i njemački predsjednik ponovili su svoje snažno protivljenje novoj rezoluciji Vijeća sigurnosti koju će Velika Britanija i SAD predložiti Vijeću. Podsjetili su na činjenicu da je Vijeće sigurnosti već donijelo rezoluciju u kojoj se od Iraka traži razoružanje, pa nova rezolucija nije potrebna.