Vjesnik: 03. 03. 2003.
EU pomirio HSS i SDP
SANJA KAPETANIĆ
Sve je izvjesnije da nećemo ići na izbore prije jeseni. Sve se više čini i da dva najjača partnera koalicije na vlasti s partnerstvom računaju i nakon izbora. Izvjesno je i da se datum izbora neće određivati samo u skladu sa situacijom na domaćem terenu nego će se, ako treba i do početka sljedeće godine, čekati i na odluku EU-a o hrvatskoj aplikaciji za članstvo.
Nakon gotovo šestosatnog sastanka, SDP i HSS su u petak javnosti odaslali signale pomirenja iako su i sami priznali da se još nisu dogovorili niti jedno konkretno rješenje za dosad sporna pitanja. Ali očito je da su se dogovorili da im je najpametnije da se ipak dogovore. Ipak su Papin posjet i otvaranje prvih dionica autoceste prema Dalmaciji bodovi koji će i te kako dobro doći na izborima. Pogotovo ako Europska unija zaključi da je aktualna koalicija kombinacija koju u Hrvatskoj treba i dalje podupirati pa joj da i blagoslov službene kandidature s izgledom da Hrvatska u članstvo uđe 2007. S takvom će se prtljagom na izbore izići lakše nego bez nje.
Diplomatskim kanalima su posljednjih dana poslani mnogi znakovi europskih zemalja koji govore da je aktualna koalicija još favorit Europe. No da bi se dobila podrška Bruxellesa koja donosi i vrlo opipljive plodove, današnji partneri moraju vrlo brzo i energično rastjerati neke magle koje su se nakupile proteklih mjeseci. Poglavito oko privatizacije, a izvrdavanje neće biti dopušteno ni u odnosima s Haaškim sudom.
EU od Hrvatske, doduše, ne traži da što prije privatizira što više poduzeća, a pogotovo ne traži da se što više poduzeća proda strancima. Ali sasvim sigurno traži da se u privatizaciju ulazi s vrlo jasnim pravilima igre koja se poštuju bez iznimke, pogotovo ako se raspisuju međunarodni natječaji, bez kojih nema ozbiljne privatizacije. Prema izvorima bliskim vrhu vlasti, Europa se proteklih dana nije ustručavala upozoriti koalicijske partnere na posljedice kršenja tog pravila. A nagla pomirljivost
HSS-a i SDP-a svjedoče da su upozorenja ozbiljno shvaćena i da nitko ne želi preuzeti odgovornost za zlovolju Bruxellesa koja bi Hrvatsku mogla skupo stajati.