Slobodna Dalmacija: 05. 03. 2003.
DAMIR KAJIN I ZLATKO KRAMARIĆ
SDP dovodi HDZ na vlast
ZAGREB — Klubovi zastupnika IDS-a i LS-a uputili su u utorak u saborsku proceduru prijedlog novog izbornog zakona. Riječ je zapravo o postojećem izbornom zakonu kojim je biran i sadašnji sastav parlamenta u siječnju 2000. godine. Jedina promjena koju predlažu zastupnici Damir Kajin i Zlatko Kramarić jest da se broj zastupnika manjina poveća na 8. Prema tom zakonu, Hrvatska bi bila podijeljena u 10 izbornih jedinica, a biralo bi se 140 zastupnika, dok bi izborni prag bio 5 posto. Kada je u pitanju dijaspora, za nju je predviđena posebna izborna jedinica, kao i za manjine. I Kajin i Kramarić ističu da je njihov zakon daleko najbolji i najpošteniji ako Hrvatska želi postati demokratska zemlja.
Kako je kazao Damir Kajin, SDP-ov prijedlog izbornog zakona za cilj ima eutanaziju malih stranaka, iako SDP zaboravlja da vlada upravo uz pomoć tzv. malih stranaka. Kajin podsjeća Matu Arlovića na to da se 1992., kada je SDP bio mala stranka, zauzimao za ukidanje izbornog praga. Žalosno je da je SDP upravo učinio najviše u tome da se HDZ dovede ponovno na vlast — nastavio je Kajin. Hrvatska je umorna, iscrpljena i razočarana, nastavio je. On drži da pitanje dijaspore nije izborno pitanje, nego međunarodno političko pitanje. Stoga je pozvao hrvatsku diplomaciju da napravi bilateralni ugovor s BiH oko glasovanja hrvatske dijaspore. Kajin ističe da će SDP-ov izborni model dovesti do metropolizacije Hrvatske te da se ide na štetu malih stranaka.
Zlatko Kramarić, potpredsjednik LS-a, ističe da je bivši saziv Predsjedništva LS-a zaključio da se predloži da se parlamentarni izbori održe prema zakonu iz 2000. godine jer vladajuća koalicija nije na vrijeme krenula u reformu izbornog zakonodavstva. Kramarić je podučio Matu Arlovića da samo četiri zemlje imaju jednu izbornu jedinicu, a to su Izrael, Nizozemska, Slovačka i Moldavija, a da je u Izraelu izborni prag 1,5 posto. Kramarić ističe da je Arlović prepisao slovački izborni zakon, da je u dva dana predstavio dva izborna modela, te da bi SDP-ov prijedlog doveo do apstinencije birača i uništio i regionalne stranke.
A. MALENICA
BANAC PRO
TIV "KRAMARIĆEVA ZAKONA"Da između sadašnjeg i bivšeg predsjednika LS-a i dalje postoji golemi jaz, pokazala je i reakcija Ive Banca na Kramarićev prijedlog izbornog zakona. Banac je iz SAD-a poručio da "uopće nije oduševljen postojećim Izbornim zakonom", a pogotovo ne njegovom listom za dijasporu, te da će Predsjedništvo LS-a o svom prijedlogu izbornog zakonodavstva tek raspravljati idućih dana. Sam Zlatko Kramarić opovrgnuo je, pak, da se radi o njegovu soliranju, izjavivši da je odluku o podržavanju pos
tojećeg modela donijelo vodstvo stranke još prije nekoliko mjeseci.