Vjesnik: 08. 03. 2003.
Čudni kriteriji Carle del Ponte
VLADO RAJIĆ
Je li Hrvatska kriva što Carla del Ponte za lov i ulov »krupnih« zločinačkih riba ima samo pet preostalih godina mandata ad hoc Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji?
Izgleda da jest, jer ako tužiteljica od Europske unije traži pritisak na Hrvatsku da bi ova uhitila odbjegloga i optuženoga Antu Gotovinu, onda su stvari dogorjele do nokata. Izgleda da jest, jer usporediti Karadžićev i Mladićev bijeg s Gotovininim u najmanju je ruku neumjesno, ali ostvaruje cilj. Kad tužiteljica ne može doći do optuženika, onda nije loše za tu »nedostupnost« optužiti nekoga drugoga ili u najgorem slučaju s tim drugi
m podijeliti odgovornost.Službeni Zagreb zove tužiteljicu u službeni posjet. U redu, neke stvari ipak treba rješavati bilateralno iako Carla del Ponte nije uposlenica diplomatskog ranga i njezini susreti s, primjerice, predsjednikom Republike ili premijerom ne mogu, protokolarno, biti shvaćeni kao susret osoba istoga međunarodnog razreda.
Haaškoj tužiteljici, međutim, valja tolerirati i to. Posebice stoga što u svojem tužiteljskom poslu sve češće poseže za diplomatskim sredstvima. Pa onda valja odigrati i jedan čisto diplomatski susret. No, za kontakta u Zagrebu ipak će se morati razgovarati i o pravu i haaškom pravosuđenju. O izjavama kako »ona zna« da se »Gotovina šeće Hrvatskom«, kako ona zna »da Gotovina prelazi hrvatsko-bosanskohercegovačku granicu«, k
ako ona zna i ime hotela u kojem odsjeda. Ako je to točno onda je to porazno za ovdašnju policiju i obavještajce. Ili ima neki as u rukavu? Primjerice informaciju o tome tko je Gotovini provalom tajne omogućio bijeg na vrijeme, a službeno je situiran na onoj uskoj kontakt-stazi Zagreba i tužiteljstva.Što se pak tiče usporedbe s Karadžićem i Mladićem, pa ne bi bilo loše da tužiteljica i prije zagrebačkog posjeta pročita vlastite optužnice i pobroji pravničku argumentaciju za optužbu prve dvojice u odnosu na optužbu potonjega. I onda iz te usporedbe neka izvuče zaključke o odgovornosti Hrvatske odnosno o odgovornosti zemalja u kojima čuče Karadžić i Mladić. Je li Hrvatska jednaka u tim usporedbama?
Čudni su kriteriji Carle del Ponte.