Vjesnik: 10. 03. 2003.
SAD će napasti Irak i u slučaju francuskog veta
Mislim kako imamo dobrih izgleda da dobijemo devet
ili 10 glasova potrebnih za prolazak rezolucije, izjavio je Colin Powell, uz napomenu da se ne bi začudio ako Francuska uloži veto/ Američka administracija sve češće šalje signale da će ići u rat unatoč mogućnosti da Francuska, Rusija ili Kina posegnu za vetom/ UN šalje upozorenja da je rat pred vratima, pa su povučeni vojni promatrači s iračko-kuvajtske granice/ Mohammed ElBaradei izjavio je da mu je potrebno još nekoliko mjeseci za konačnu procjenu raspolaže li Irak nuklearnim naoružanjemZAGREB, 9. ožujka - Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda u ponedjeljak nastavlja konzultacije o novoj rezoluciji koja bi trebala otvoriti vrata vojnoj intervenciji u Iraku ako se ta zemlja ne razoruža do 17. ožujka.
»Mislim kako imamo dobrih izgleda da dobijemo devet ili 10 glasova potrebnih za prolazak rezolucije«, izjavio je u nedjelju američki državni tajnik Colin Powell, uz napomenu da se ne bi začudio ako Francuska uloži veto. »Izazvalo bi to ozbiljne posljedice u bilateralnim odnosima«, kazao je Powell.
Američka je administracija jasno dala znati da će u rat protiv Iraka i ako rezolucija ne bude donesena ili ako bude blokirana vetom. Sve se češće upotrebljava formulacija »koalicija voljnih« koja će povesti rat protiv Saddama Husseina. »Ako se irački predsjednik ne predomisli i ne odrekne se oružja, vjerojatnost rata se povećava«, kazao je Powell.
Da će SAD pokrenuti rat i bez rezolucije Vijeća sigurnosti, pa čak i u slučaju veta, najavio je i šef obavještajne službe izraelske vojske, general Aharon Zeevi.
Igor Ivanov, ruski ministar vanjskih poslova, ponovo je najavio mogućnost da Rusija posegne za vetom pri izglasavanju rezolucije. Američki predsjednik George W. Bush i njegovi najbliži suradnici nastoje u telefonskim kontaktima uvjeriti državnike i dalje neodlučnih zemalja da podrže rezoluciju kako bi glasovanje u Vijeću sigurnosti prošlo povoljno za SAD. Među neodlučnim zemljama su Čile, Pakistan, Kamerun, Angola, Meksiko i Gvineja.
UN šalje upozorenja da je rat pred vratima, pa su povučeni vojni promatrači s iračko-kuvajtske granice, gdje su sve češći incidenti u kojima američki vojnici prelaze na irački teritorij. Većina zemalja traži od svojih građana da što hitnije napuste Irak.
Američki vojni dužnosnici izjavljuju da su »za tri dana« spremni krenuti u akciju, dok obavještajci tvrde da teroristi planiraju niz napada na američke ciljeve uoči i za vrijeme vojne intervencije.
Američka administracija tvrdi da u Iraku djeluju terorističke skupine koje su usko povezane s Al Qaidom, čija ćelija u Bagdadu ima dvadesetak ljudi, a Saddam Hussein ih podržava i pomaže. CIA procjenjuje da će se teroristi pomiješati sa civilima kako bi mogli izvesti napade na američke vojne postrojbe tijekom napada i kasnije, kada će se nastojati konsolidirati stanje u Iraku. Očekuje se uporaba eksploziva, ali i otrova.
Irak je nastavio s uništavanjem raketa »al samoud 2« i pretpostavlja se da ih je do sada uništeno četrdesetak. Mohammed ElBaradei, jedan od dvojice voditelja UN-ove misije u Iraku, izjavio je da mu je potrebno još nekoliko mjeseci kako bi donio konačnu procjenu raspolaže li Irak nuklearnim naoružanjem.
S masovnim antiratnim prosvjedima suočila se i Indonezija, najmnogoljudnija muslimanska zemlja na svijetu. Političari i vjerske vođe boje se da bi američki napad na Irak mogao izazvat
i niz nekontroliranih reakcija militantnih islamista.Proslavljajući Međunarodni dan žena, skupina poznatih američkih žena demonstrirala je u subotu ispred Bijele kuće, a 25 ih je uhićeno jer su prešle policijsku crtu. Među njima je bila i Alice Walker, autorica knjige »Boja purpura«, a među prosvjednicima su bile Jody Williams, dobitnica Nobelove nagrade za mir, pjevačica Michelle Shocked i glumica Janeane Garofalo.
Jurica Körbler