Vjesnik: 13. 03. 2003.
Srbijansko vrijeme obračuna
JURICA KÖRBLER
Duh iz boce, koga je na gazimestanskom platou ispustio Slobodan Milošević, i dalje kruži Srbijom. Nova žrtva skladnog srpskog braka, politike i kriminala, je Zoran Đinđić, Srbijanac europske orijentacije, bivši studenski lider koga je komunistička Jugoslavija osudila na godina dana zatvora i političar koji je u srpskom buntu ispred zgrade Skupštine Jugoslavije najavio da će dotad neprijeporni vožd završiti u Haagu.
Povijest se u Srbiji ponavlja. Godine 1903. u časničkoj uroti je ubijen kraljevski par Aleksandar i Draga Obrenović, a na prijestolje je doveden Petar Karađorđević. Sto godina kasnije Srbi pokušavaju snajperskim mecima ponovo mijenjati svoju političku sudbinu. U državi za koju malo tko uopće u ovom trenutku zna i kako se zove (»Srbija i Crna Gora«!), odnosno u Srbiji koja nema predsjednika, a sada ni premijera, kaos ponovo kuca na vrata. Strašna cijena nacionalističkog divljanja, koje je i dovelo do ratova na području bivše Jugoslavije, pogađa i današnju Srbiju u trenutku kada se pokušava riješiti grijeha prošlosti. Mafija i kriminal i dalje vladaju Srbijom, a u nepunih mjesec dana Zoran Đinđić bio je dva puta meta atentatora; u drugom pokušaju je i ubijen.Kriminal i politika u Srbiji posljednjih su desetak godina išli ruku pod ruku. Ono što nisu (javno) mogli učiniti političari, mafijaši su (tajno) dovršili. Politička ideologija je bila samo paravan za stjecanje moći i novca, a bogatili su se i jedni i drugi, političari i mafijaši. Rušenjem Miloševićeve Srbije očito je došlo vrijeme obračuna, a glave su padale i padaju gotovo svakodnevno. Ime Zorana Đinđića mjesecima se provlačilo kroz priče o mafijaškim putevima cigareta i ilegalnom bogaćenju nevjerojatnih razmjera. Sam Đinđić je to komentirao kao namjernu diskreditaciju političara koji Srbiji donosi mir i budućnost u sklopu civiliziranih europskih država. Sljedeći dani će pokazati što Đinđićevo ubojstvo znači za Srbiju danas. Hoće li ojačati snage koje su poražene Miloševićevim odlaskom u Haag, a koje još vuku konce? Hoće li Srbija još više potonuti u neizvjesnost, apatiju i prepustiti kriminalnom miljeu da vodi kolo? Znači li fizički nestanak Zorana Đinđića i kraj reformama i suradnji sa Zapadom?
Srbija očito lako - kako nas uči i povijest - ostaje bez svojih lidera, a Zoran Đinđić je samo jedan u nizu koji je političku karijeru završio zbog metka.