Vjesnik: 17. 03. 2003.
Hoće li Amerikanci ostati sami
Pred Amerikancima je zadatak koji podsjeća na balansiranje na žici: ići naprijed, nikako ne pasti, a na kraju dobiti aplauz/ Odbacujući saveznike riskiraju ipak da ostanu sami, što bi za borbu protiv terorizma bilo kobno, a za svjetski poredak opasno
JURICA KÖRBLER
Još do jučer antiratni skupovi u New Yorku okupljali su šačicu ljudi, pedesetak do stotinjak. Prije nekoliko dana gotovo 100 tisuća građana New Yorka protestiralo je protiv rata, a newyorško Gradsko vijeće prihvatilo je rezoluciju protiv rata. Učinili su to i drugi veliki američki gradovi. I dok se mirovni pokret (ne)organizirano širi Ameriko
m, ispitivanja javnog mnijenja zbunjuju. Prema njima, »obični« Amerikanci su za rat, sa ili bez odobrenja Ujedinjenih naroda, podrška Bushu raste iz dana u dan, a Amerikance previše ne brinu što su sve osamljeniji, kako se ratno vrijeme približava.Najneočekivaniji obrat učinio je britanski premijer Tony Blair, koji je uz Bushevu administraciju pripremao novu rezoluciju, da bi u samom finalu reterirao. U pet do dvanaest Britanija je predložila izmjene, nadajući se kompromisnom rješenju i popuštanju Francusk
e i Rusije, ali se dogodilo neočekivano. Britansko dotjerivanje rezolucije odbili su svi - i Amerikanci (Rumsfeld: Možemo sami!), i Saddam Hussein (Nema govora o pojavljivanju pred televizijskim kamerama) i europska antiratna koalicija. Bush se pod hitno odlučio zato sastati s britanskim premijerom i Španjolcem Aznarom, koji ga je, također, od samog početka podržavao.Tony Blair, pritisnut u vlastitom dvorištu, sve više i iz svoje stranke, morao je pokušati salto mortale da Bush bude zadovoljan, a da njegovo lice liberalnog socijaldemokrata ostane neokaljano. Bushevi jastrebovi nisu bili zadovoljni, pa je Donald Rumsfeld ekspresno izjavio kako »britanska uloga u ratu i tako nije definirana«.
Ili ste s nama ili ste protiv nas, moto je koji sve više pokreće Bushevu administraciju, izmučenu diplomatskim loptanjem koje samo odgađa ono što se odgoditi ne može - rat. Vrijeme istječe i sve nervozniji američki generali izjavljuju »mi smo spremni«.
Neočekivano, nestrpljivo, ali i ultimativno, Amerikanci su zatražili od Turske hitno otvaranje zračnog prostora, ostavljajući je da se kuha u vlastitim problemima. Financijske muke ne samo da kucaju na turska vrata, nego su zauzele i »dnevni boravak«, vlada se mijenja, vojska je neodlučna, stanovništvo dezorijentirano. Amer
ički veleposlanik najavljuje ostanak u Iraku dugačak 25 godina, a Turska zna da više nikad neće u regiji biti kao što je bilo, a da će mnoge promjene pogoditi i nju.Amerikanci i dalje duboko vjeruju da su predvodnici u misiji koja se zova borba do istrebljenja globalnog terorizma. Za nijanse Bush nema vremena. Potrošio ga je i previše u diplomatskom ping-pongu koji je i doveo do pat situacije i (trajno) zaoštrenih odnosa s europskim saveznicima, Francuskom i Njemačkom. Sada Amerikanci traže odlučnost i svrstavanje, a najčešće od partnera dobivaju mnoštvo pitanja na koja i sami nemaju odgovore.
Što s poslijeratnim Irakom? Kako do demokratizacije ove zemlje koju je godinama gušio diktator? Što će biti s naftom koju je sada kontrolirao Saddamov režim?
Bijela kuća i Pentagon imaju svoje planove i samo je pitanje koliko će ih drugi razumjeti i podržati. Ako je suditi prema iskustvu koje su doživjeli s rezolucijama o Iraku, zadatak je jako težak. Antiratna koalicija, od Rusije, Francuske do Njemačke i Kine bit će ponovno puna skepsi, a američki prkos u pokazivanju snage i moći sve jači.
Uvrijeđeni Rumsfeld već je najavio da će američke vojne snage biti premještene iz Njemačke u zemlje istočne Europe. »U Njemačkoj ionako imamo previše vojnika. To je bilo važno za vrijeme hladnog rata, a danas to više nije slučaj«, kaže američki ministar obrane.
General James Jones, glavni zapovjednik američkih snaga u Europi, već ima zadatak da započne s premještanjem vojnika. Iz Njemačke će otići sedamdeset tisuća vojnika, a nitko ne sumnja da je riječ i o upozorenju Nijemcima »kada niste bili s nama, mi odlazimo«.
Američki vojnici će u osjetljivije zone, bit će premješteni tamo gdje su »poželjniji i sigurniji«. U prvom redu u Poljsku i Mađarsku, ali će mnogi i prema udaljenim Korejama, gdje kriza sve više eruptira.
Pred Amerikancima je zadatak koji podsjeća na balansiranje na žici: ići naprijed, nikako ne pasti, a na kraju dobiti aplauz. Odbacujući saveznike riskiraju ipak da ostanu sami, što bi za borbu protiv terorizma bilo kobno, a
za svjetski poredak opasno.