Vjesnik: 17. 03. 2003.
Bush: Ponedjeljak dan istine za svijet
M
a što da se na diplomatskoj fronti dogodilo u ponedjeljak, azorski sastanak Busha, Blaira i Aznara bio je uvertira za rat u Iraku koji bi po nekim procjenama mogao početi već tijekom ovoga tjednaLONDON, 16. ožujka (Od Vjesnikove dopisnice) - Sutrašnji dan, ponedjeljak, bit će dan istine za svijet, najavio je na Azorima u nedjelju George Bush. Američki predsjednik sastao se na tom portugalskom otočju usred Atlantika sa svojim glavnim saveznicima u Vijeću sigurnosti - premijerima Britanije i Španjolske, Ton
yjem Blairom i Joseom Mariom Aznarom. Radilo se o njihovom zadnjem pokušaju da riješe diplomatsku paralizu oko Iraka. Uoči azorskog sastanka britanski dužnosnici inzistirali su da se ne radi o ratnom vijećanju. No, nakon tog summita izgledi za mirno rješenje čini se minimalnim.Trojica vođa stigli su na svoj atlantski susret manje-više uvjereni da su diplomacija i inspekcije oružja u Iraku dali svoje. Usprkos tome, nakon četverostanog vijećanja odlučili su u ponedjeljak dati zadnju šansu diplomaciji.
Britansko-američko-španjolska osovina, koja oštro zagovara ratnu opciju , nije do sada uspjela osigurati većinu u Vijeću sigurnosti, niti prevladati protivljenje nekih stalnih članica, poput Francuske, koje prijete vetom. Ako Bush i Blair nakon zadnje runde frenetičnih telefonskih poziva i nagovaranja raznih članica Vijeća u ponedjeljak shvate da i dalje nemaju većinu, vjerojatno neće ni tražiti glasanje o novoj rezoluciji koja bi odobrila rat. U tom slučaju pozvat će se na prethodnu, broj 1441 - tvrdeći da i ona daje dovoljno pokrića za vojnu intervenciju. Nijedan od trojice vođa nije to na Azorima izričito rekao, ali se iz konteksta može zaključiti da će stvari teći tim tokom.
Vojna intervencija čini se međutim neminovnom, s novom rezolucijom UN-a ili bez nje. Da je tome tako potvrdio je u svojoj izjavi i Tony Blair, podsjetivši da zadnjih 12 godina Saddam »igra igre s međunarodnom zajednicom«, da se ne razoružava, nego je da je u »stalnim pregovorima« i da izvodi »geste kojima je cilj podijeliti međunarodnu zajednicu«. Nitko u Vijeću sigurnosti nije spreman reći da Saddam potpuno surađuje oko razoružanja , podsjetio je Blair, dodavši da je »igra gotova«. No, i britanski premijer izbjegao je reći hoće li Vijeću sigurnosti biti podnijeta rezolucija o Iraku, ili će se Britanija i Amerika pozvati na staru. No, rekao je da nije moguć povratak »beskrajnim diskusijama« sa Saddamom.
Slično tome, Jose Maria Aznar je rekao da »Vijeće sigurnosti ne može čekati godinu za godinom na pokoravanje svojim rezolucijama«.
Bez obzira dođe li u UN-u do novog glasanja ili ne, jedina šansa Saddamu Husseinu da izbjegne rat bila bi da pokaže skrivena oružja masovnog uništenja, za koja Britanci i Amerikanci vjeruju da ih još ima, ili da pobjegne iz zemlje. Međutim, ne čini se da bi irački vođa bio spreman ni na jedno niti na drugo.
Ako Britanci i Amerikanci ne budu tražili novo izjašnjavanje u Vijeću sigurnosti, bit će to znak da je ono iznutra podijeljeno, te da je Irak uspio duboko zavaditi svjetsku zajednicu. Ali, s blagoslovom Vijeća ili bez njega, novi rat protiv Saddama Husseina je na pomolu - s Amerikom u ulozi svjetskog redara, i s Tonyjem Blairom odmah uz bok Georgea Busha. Britanski premijer riskira pobunu u vlastitoj stranci i kabinetu, ako u rat krene bez UN-ovog mandata. No, sat ubrzano otkucava, navještavajući početak sukoba možda već prije isteka tjedna.
Jasna Zanić Nardini