Vjesnik: 21. 03. 2003.
CIA javila metu, rakete promašile Saddama, dan D tek slijedi
ZAGREB, 20. ožujka - U 5.30 po lokalnom vremenu, sat i pol nakon isteka američkog ultimatuma, Bagdad su potresle prve eksplozije. Iznad grada su preletjeli zrakoplovi, iračka protuzračna obrana je zapucala, a u Washingtonu je glasnogovornik Bijele kuće u 21.45 po lokalnom vremenu izjavio da je počela prva faza razoružanja iračkog rež
ima.Američki obavještajni izvori su dan prije operacije imali informacije da se irački predsjednik Saddam Hussein nalazi u privatnoj rezidenciji u Bagdadu i prvi napad bio je usmjeren na to mjesto s namjerom da se Saddama ubije. Direktor CIA-e George J. Tenet izvijestio je Busha da vojska ima Saddama na ciljniku i to je navodno bilo presudno da se Bush odluči napasti. Prvi napad sastojao se od dva vala preciznog bombardiranja, a cilj je bila i zgrada iračke vlade.
Prvi valovi napada izvedeni su krstarećim projektilima »tomahawk« i navođenim bombama s nevidljivih zrakoplova »F-117«. Lansirano je 40 »tomahawka« s razarača. Riječ je o raketama koje još uvijek predstavljaju čudo tehnike, lete brzinom nešto manjom od brzine zvuka i izručuju bojevu glavu od 450
kilograma na programirani cilj. U napadu na Irak upotrijebljene su rakete nove generacije koje omogućuju i reprogramiranje cilja u tijeku leta. Irak tvrdi da je u prvom napadu poginulo 10 osoba.Prvi napadi bili su ograničeni, objavio je Pentagon, i predstavljaju samo uvod u mnogo intenzivnije vojne operacije. To nije dan D, kazao je neimenovani dužnosnik Pentagona.
»Ovo nije početak velikog rata. Riječ je samo o primjeru što moderna vojna tehnologija može učiniti protiv odabranih ciljeva«, izjavio je neimen
ovani izvor u britanskoj vladi.Američki predsjednik George W. Bush dozvolu za napad dao je u srijedu navečer, poslije trosatnog sastanka s Donaldom Rumsfeldom, ministrom obrane i zapovjednikom glavnog stožera američkih snaga, generalom Richardom Myersom. Sastanak je završio 45 minuta prije isteka ultimatuma, a nakon što mu je definitivno potvrđeno da je Saddam Hussein odbio otići iz Iraka, američki se predsjednik uputio u Ovalni ured, gdje su unaprijed bile postavljene televizijske kamere.
Obratio se naciji i najavio početak rata. »Koalicijske snage, koje broje više od 35 zemalja, učinit će sve kako bi poštedjele nevine žrtve«, kazao je Bush.
»Narod Sjedinjenih Država i naši prijatelji i saveznici neće biti na milost i nemilost odmetničkom režimu koji ugrožava mir oružjem masovnog ubijanja«, kazao Bush.
Ubrzo nakon prvog udara moglo se vidjeti da Amerikanci nisu postigli željeni cilj - ubiti Saddama i njegove najbliže suradnike. Naime, irački diktator pojavio se na državnoj iračkoj televiziji i održao govor naciji.
Američke pješačke jedinice na sjeveru Kuvajta približile su se u četvrtak ujutro iračkoj granici unatoč pješčanoj oluji i izrazito lošim vremenskim okolnostima koje ograničavaju vidljivost na samo nekoliko metara.
Irak je, nakon američkog napada, u
kome nisu sudjelovali Britanci, ispalio dvije rakete na Kuvajt, koje su srušene.Nakon tih eksplozija američki i kuvajtski vojnici odjenuli su kombinezone za zaštitu i stavili plinske maske. Na iračko-kuvajtskoj granici došlo je do razmjene topničke vatre između Iračana i saveznika.
Sirene za uzbunu čule su se u četvrtak ujutro i u Kuvajtu, a stanovnici su stavljali plinske maske. Zavladala je panika, a mnogi pokušavaju i otići iz Kuvajta. Inače, kaos vlada i u zračnom prometu, mnogi letovi za zemlje u to
j regiji su otkazani ili posve obustavljeni.Bagdad je u četvrtak ujutro pružao sliku mrtvog grada. Na ulicama su samo raspoređeni pripadnici vladajuće garde, sa kalašnjikovima u ruci. Većina trgovina je zatvorena, a već se osjeća nedostatak hrane, ali i v
ode.Jurica Körbler